Kasia miała już dość czarno-białego mieszkania. Po metamorfozie jest elegancko i kobieco

2023-10-18 13:14

Czerń i biel to może i klasyka, ale z pewnością nie dla każdego. Kasi i jej dwóm córkom znudziła się i opatrzyła. Chciały zamieszkać w kobiecym, eleganckim i kolorowym wnętrzu. Ich 66-m mieszkanie w Kielcach przeszło ogromną metamorfozę i teraz mieni się feerią barw.

Spis treści

  1. Rewolucja w czarno-białym mieszkaniu. Pojawiły się kolory!
  2. Połyskująca tapeta w przedpokoju
  3. Pastelowe i kobiece wnętrza

Rewolucja w czarno-białym mieszkaniu. Pojawiły się kolory!

Kiedy czernie i biele już opatrzyły się Katarzynie, zdecydowała się na remont totalny. Chciała, aby domowa przestrzeń była kobieca, przytulna, ale też lekka, jasna i elegancka. Chociaż ten kobiecy styl był punktem wyjścia do wszystkich prac, chciała również poprawić funkcjonalność mieszkania. Wspólnie z architektką, Agnieszką Frankowską-Madej, zdecydowały o zmianie układu mieszkania, a w związku z tym burzeniem i budowaniem ścian.

Wskutek tego powiększono hol oraz wejście do strefy dziennej, w sypialni pani domu urządzono pokój jej córek, a kuchnię odwrócono o 90 stopni w stosunku do jej pierwotnej lokalizacji.

 - Zrezygnowaliśmy z półwyspu, na rzecz sporej wyspy wyposażonej w pojemne szuflady, zapewniającej wygodne miejsce do pracy, a oprócz tego też sporo przestrzeni do przechowywania rzeczy – opowiada Agnieszka Frankowska-Madej.

Architekta za pomocą wyspy wydzieliła w pomieszczeniu strefy: kącik jadalny oraz strefę wypoczynku. Zostały one podkreślone również za pomocą płytek. 

- W strefie kuchennej położone zostały matowe płytki terakotowe Porcelanosa o formacie 80x80 cm, w pozostałych zaś strefach przestrzeni dziennej jest podłoga dębowa.

Metamorfoza mieszkania w Kielcach. To dom dla trzech kobiet i psa
Autor: Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej, zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

Mieszkanie zostało umeblowane za pomocą sprzętów, które zaprojektowała Frankowska-Madej. Wysoką do sufitu zabudowę kuchenną, do której inspiracją była “kuchnia farmerska”, wykończono za pomocą ramiakowych frontów. Jest w niej sporo miejsca do przechowywania, co było marzeniem Katarzyny, która lubi gotować. 

Połyskująca tapeta w przedpokoju

W przedpokoju, z którego wchodzi się do łazienki, postawiono na drzwi o chowanej ościeżnicy. 

- Dzięki temu uzyskaliśmy nie tylko wrażenie ciągłości ściany, ale mogliśmy ją wykorzystać dekoracyjnie. Akurat jest vis à vis drzwi wejściowych; od razu po wejściu do mieszkania rzuca się w oczy – mówi architektka.

Cała ściana została ozdobiona za pomocą wielkoformatowej grafiki przedstawiającej zorzę (Glamora, "D'oro"). Ponieważ w jej strukturę wpleciono odbijające światło drobinki, mieni się w zależności od barwy, natężenia i źródła światła. 

Metamorfoza mieszkania w Kielcach. To dom dla trzech kobiet i psa
Autor: Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej, zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

Pastelowe i kobiece wnętrza

Katarzyna chciała pozbyć się przytłaczających kontrastów połączonych z meblami i drzwiami w kolorze venge. Zamarzyło się jej naturalne dębowe drewno i pastelowe, kobiece kolory. 

W mieszkaniu nie ma jednej dominującej barwy. Zastosowano różne kolory o zmiennej intensywności, które doskonale ze sobą współgrają, tworząc interesującą całość. Szarości w kąciku jadalnym połączono z mocnym, ale zgaszonym różem, który pojawia się w łazience, sypialni, ale i salonie - na ścianie z telewizorem i w postaci zasłon.

Metamorfoza mieszkania w Kielcach. To dom dla trzech kobiet i psa
Autor: Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej, zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

Różu w łazience nie da się przeoczyć, ponieważ tam główne skrzypce gra różowa zabudowa. Czy może być bardziej kobieco? Może, bo do tego wszystkiego dodano złoto — nasze serce szczególnie skradł żywy zielnik otoczony złotą, barokową ramą, który pojawił się w kąciku jadalnym. 

To nie jedyna ozdoba w tym pomieszczeniu. Niektóre punkty mieszkania zostały podkreślone za pomocą sztukaterii lub, tak jak w przypadku pokoju dziewczynek, paneli sztukateryjnych. 

  • Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej
  • Zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby. Jedną urządziła architektka, drugą redaktorka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cegła we wnętrzach. Na gdańskiej Wyspie Spichrzów połączono ją z drewnem i błękitem

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE