Kasia już nie mogła patrzeć na swoje czarno-białe mieszkanie. Teraz wreszcie jest kobieco!

2024-04-12 13:18

Czerń i biel to może i klasyka, ale z pewnością nie dla każdego. Kasi i jej dwóm córkom znudziła się i opatrzyła. Chciały zamieszkać w kobiecym, eleganckim i kolorowym wnętrzu. Ich 66-m mieszkanie w Kielcach przeszło ogromną metamorfozę i teraz mieni się feerią barw.

Spis treści

  1. Rewolucja w czarno-białym mieszkaniu. Pojawiły się kolory!
  2. Połyskująca tapeta w przedpokoju
  3. Pastelowe i kobiece wnętrza

Rewolucja w czarno-białym mieszkaniu. Pojawiły się kolory!

Kiedy czernie i biele już opatrzyły się Katarzynie, zdecydowała się na remont totalny. Chciała, aby domowa przestrzeń była kobieca, przytulna, ale też lekka, jasna i elegancka. Chociaż ten kobiecy styl był punktem wyjścia do wszystkich prac, chciała również poprawić funkcjonalność mieszkania. Wspólnie z architektką, Agnieszką Frankowską-Madej, zdecydowały o zmianie układu mieszkania, a w związku z tym burzeniem i budowaniem ścian.

Wskutek tego powiększono hol oraz wejście do strefy dziennej, w sypialni pani domu urządzono pokój jej córek, a kuchnię odwrócono o 90 stopni w stosunku do jej pierwotnej lokalizacji.

 - Zrezygnowaliśmy z półwyspu, na rzecz sporej wyspy wyposażonej w pojemne szuflady, zapewniającej wygodne miejsce do pracy, a oprócz tego też sporo przestrzeni do przechowywania rzeczy – opowiada Agnieszka Frankowska-Madej.

Architekta za pomocą wyspy wydzieliła w pomieszczeniu strefy: kącik jadalny oraz strefę wypoczynku. Zostały one podkreślone również za pomocą płytek. 

- W strefie kuchennej położone zostały matowe płytki terakotowe Porcelanosa o formacie 80x80 cm, w pozostałych zaś strefach przestrzeni dziennej jest podłoga dębowa.

Metamorfoza mieszkania w Kielcach. To dom dla trzech kobiet i psa
Autor: Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej, zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

Mieszkanie zostało umeblowane za pomocą sprzętów, które zaprojektowała Frankowska-Madej. Wysoką do sufitu zabudowę kuchenną, do której inspiracją była “kuchnia farmerska”, wykończono za pomocą ramiakowych frontów. Jest w niej sporo miejsca do przechowywania, co było marzeniem Katarzyny, która lubi gotować. 

Połyskująca tapeta w przedpokoju

W przedpokoju, z którego wchodzi się do łazienki, postawiono na drzwi o chowanej ościeżnicy. 

- Dzięki temu uzyskaliśmy nie tylko wrażenie ciągłości ściany, ale mogliśmy ją wykorzystać dekoracyjnie. Akurat jest vis à vis drzwi wejściowych; od razu po wejściu do mieszkania rzuca się w oczy – mówi architektka.

Cała ściana została ozdobiona za pomocą wielkoformatowej grafiki przedstawiającej zorzę (Glamora, "D'oro"). Ponieważ w jej strukturę wpleciono odbijające światło drobinki, mieni się w zależności od barwy, natężenia i źródła światła. 

Metamorfoza mieszkania w Kielcach. To dom dla trzech kobiet i psa
Autor: Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej, zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

Pastelowe i kobiece wnętrza

Katarzyna chciała pozbyć się przytłaczających kontrastów połączonych z meblami i drzwiami w kolorze venge. Zamarzyło się jej naturalne dębowe drewno i pastelowe, kobiece kolory. 

W mieszkaniu nie ma jednej dominującej barwy. Zastosowano różne kolory o zmiennej intensywności, które doskonale ze sobą współgrają, tworząc interesującą całość. Szarości w kąciku jadalnym połączono z mocnym, ale zgaszonym różem, który pojawia się w łazience, sypialni, ale i salonie - na ścianie z telewizorem i w postaci zasłon.

Metamorfoza mieszkania w Kielcach. To dom dla trzech kobiet i psa
Autor: Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej, zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

Różu w łazience nie da się przeoczyć, ponieważ tam główne skrzypce gra różowa zabudowa. Czy może być bardziej kobieco? Może, bo do tego wszystkiego dodano złoto — nasze serce szczególnie skradł żywy zielnik otoczony złotą, barokową ramą, który pojawił się w kąciku jadalnym. 

To nie jedyna ozdoba w tym pomieszczeniu. Niektóre punkty mieszkania zostały podkreślone za pomocą sztukaterii lub, tak jak w przypadku pokoju dziewczynek, paneli sztukateryjnych. 

  • Projekt wnętrza: Arte Design: Agnieszka Frankowska-Madej
  • Zdjęcia i stylizacja: Patryk Barwinek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby. Jedną urządziła architektka, drugą redaktorka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cegła we wnętrzach. Na gdańskiej Wyspie Spichrzów połączono ją z drewnem i błękitem

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?