Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym? Duże okna, przeszklona łazienka, betonowe diamenty na ścianie

2023-11-02 14:12

Mieszkanie Piotra znajduje się w warszawskim Wilanowie. – Chodziłem wokół tego budynku dłuższy czas. Był wyjątkowo ładny, miał specyficzną energię. Gdy pojawiła się okazja zakupu, decyzję podjąłem natychmiast – opowiada Piotr. Do swojego apartamentu w Wilanowie oprócz książek nie przeniósł nic. Bo każde mieszkanie to osobna historia.

Spis treści

  1. Jasne, przestronne wnętrze
  2. Wielofunkcyjna przestrzeń dzienna i nocna
  3. Jak oddzielić salon od przedpokoju?
  4. Kącik do czytania i relaksu
  5. Kuchnia z zabudową do sufitu
  6. Sypialnia połączona z łazienką
  7. Pokój kąpielowy
  8. Co na ścianę w łazience?
  9. Nowoczesny dom pod Warszawą. W amarancie mu do twarzy

Mam duży sentyment do Wilanowa, to jedno z lepszych miejsc do życia w Warszawie – mówi Piotr. – Świetna infrastruktura gastronomiczna, sportowa, edukacyjna, mnóstwo zieleni i do tego Royal Wilanów – nowy kompleks biurowo-usługowy, kamień milowy w rozwoju dzielnicy.

Jasne, przestronne wnętrze

– Klient zgłosił się do nas z prośbą o zaprojektowanie mieszkania ze sprecyzowanym wyobrażeniem wnętrz. Nasza współpraca była rzeczową, dzięki czemu udało się stworzyć apartament idealnie dopasowany do potrzeb Piotra, w stosunkowo krótkim czasie – wspomina Iga Sidorowicz ze Studia Monocco. Atutem mieszkania są ogromne okna, które rozświetlają wnętrza. Projektantki postawiły na jasne neutralne barwy.

– Zdecydowanie największą zaletą tego wnętrza jest przestrzeń – mówi Piotr. – Do tego jest dobrze zorganizowane – dodaje. Z czterech pokojów zostały trzy. Wydzielono strefę dzienną i nocną, wygospodarowano dwie garderoby i pralnię z suszarnią.

Zobacz też: Mieszkanie w stylu paryskim. Piękny apartament architektki na poznańskich Jeżycach

Wielofunkcyjna przestrzeń dzienna i nocna

Do części dziennej przynależą salon z narożnikiem i zabudową biblioteczną, aneks wypoczynkowy z fotelami i podświetlanym barkiem oraz kuchnia z jadalnią, ze stołem dla ośmiu osób. – To optymalna liczba gości – wyjaśnia właściciel. – Wtedy jest najlepsza chemia, zachowuje się balans w konwersacji, dyskusja nie dzieli się na grupy.

W części prywatnej mieszczą się sypialnia otwarta na łazienkę, a także gabinet i garderoba. – Z docelowym mieszkaniem jest jak z winem – życie jest za krótkie, żeby pić kiepskie – mówi Piotr. – Gdy decydujemy się na wykończenie mieszkania w standardzie premium, nie idźmy na jakościowe kompromisy.

Jak oddzielić salon od przedpokoju?

– Salon oddzieliłyśmy ażurową ścianką-regałem – wyjaśnia Iga Sidorowicz. Tu przebiega też granica między strefą dzienną i nocną, prywatną. Dodatkowo zaznaczono ją posadzką – tym samym gresem, którego użyto w łazienkach. Resztę podłóg pokrywa dębowa klepka ułożona w jodełkę francuską.

Kącik do czytania i relaksu

– Właścicielowi zależało na części relaksacyjnej z dwoma fotelami – wyjaśniają projektantki. Umieściły ją w przytulnym narożniku między salonem a jadalnią, doświetlonym z dwóch stron przez ogromne okna. To drugie ulubione miejsce Piotra w domu.

Kuchnia z zabudową do sufitu

W kuchni stworzono dwie strefy. Pierwszą, z frontami z białego MDF-u, zlewem, zmywarką, drewnianym blatem i dębowym fornirem osłoniętym szkłem pomiędzy szafkami. Drugą ze spiżarnią i piekarnikiem. –

Jest to jedyna ciemna zabudowa w mieszkaniu, na którą zdecydował się klient – opowiadają projektantki. – Mogliśmy sobie na nią pozwolić ze względu na duże okna naprzeciwko.

Jadalnia, kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

Sypialnia połączona z łazienką

– Część prywatna składa się z sypialni, przeszklonej łazienki z wanną wolnostojącą i prysznicem oraz pojemnej garderoby – opowiada Iga Sidorowicz. – Obok mieści się gabinet pełniący również funkcję gościnnej sypialni.

Propozycja otwartej łazienki wyszła od architektek. Piotr po jej przemyśleniu, zgodził się. Dziś zrobiłby to samo. To była bardzo dobra decyzja.

Pokój kąpielowy

– Przeszklona łazienka, a właściwie pokój kąpielowy, jest największym projektowym szaleństwem w mieszkaniu i jednym z najbardziej dekoracyjnych pomieszczeń – mówi Iga Sidorowicz. – Na środku stanęła wanna. Jej tłem jest geometryczna kompozycja z betonowych rombów przypominających diamenty.

Przeszklona łazienka

W nowoczesnych aranżacjach sypialnia połączona z łazienką odizolowana od reszty mieszkania, to coraz częstsze rozwiązanie. Kiedy można sobie na nie pozwolić?

1. Metraż i wentylacja. W pokoju kąpielowym konieczna jest przestrzeń, by woda z prysznica czy wanny „nie dosięgała” mebli i tkanin sypialni. Bezpieczna odległość to dwa metry. Trzeba zadbać o wentylację. Utrzymująca się we wnętrzu wilgoć może przyczynić się do powstania grzyba.

2. Za szkłem. Przed rozpryskującą się wodą sypialnię zabezpieczy szklana ściana osadzona w specjalnych profilach. Mimo podziału warto potraktować strefy jako jedno pomieszczenie – utrzymać je w tej samej tonacji kolorystycznej, stylistyce. Wystrój łazienki i sypialni powinny się uzupełniać.

Co na ścianę w łazience?

Ściana za WC została pokryta fornirem dębowym, a nad umywalką – lustrem. I tu, i tu znajdują się liczne szafki i schowki. Pozostałe ściany pomalowano farbą łazienkową. Płytki projektantki przewidziały tylko na podłodze i w części prysznicowej.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Strefa bardzo prywatna
Iga Sidorowicz, Agnieszka Rypina-Wyszogrodzka,  Studio Monocco
Iga Sidorowicz, Agnieszka Rypina-Wyszogrodzka, Studio Monocco

W naszych projektach najważniejsze jest zrozumienie potrzeb klienta. Zanim rozpoczniemy pracę, uważnie słuchamy, jak funkcjonuje osoba, która zgłasza się do nas z prośbą o zaprojektowanie wnętrza. Jak wygląda jej dzień, co lubi, jakie ma oczekiwania, na czym jej najbardziej zależy. Pan Piotr jest osobą młodą i odważną, nie bał się popularnego w hotelach rozwiązania z przeszkloną łazienką. Zależało mu na stworzeniu strefy prywatnej, niedostępnej dla gości, w której może się czuć swobodnie. Zabudowa na ścianie z umywalką została obłożona lustrem, które dodatkowo odbija światło z okna w sypialni – naprzeciwko. Dzięki temu przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Nowoczesny dom pod Warszawą. W amarancie mu do twarzy