Apartament na szczycie budynku. Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim?

2024-04-23 15:00

Apartament ulokowany na najwyższym piętrze nowoczesnego budynku w Opolu zachwyca. Wzrok przykuwa elegancki salon z przeszkleniami od podłogi do samego sufitu. Pokaźne okna zapewniają mieszkańcom nie tylko niesamowite widoki, ale też świadomość przebywania w niezwykle luksusowym miejscu. Zobacz piękne wnętrze z nutą ekstrawagancji, zaprojektowane przez architektów Jakuba Flisiaka i Patrycję Śliż z Pracowni Architektury The Wall.

Spis treści

  1. Styl nowojorski we wnętrzu
  2. Nowoczesny apartament w Opolu - połączenie luksusu i tradycji
  3. Naturalne materiały we wnętrzu
  4. Stonowana kolorystyka - elegancja, spokój i równowaga
  5. Ciemne kolory w łazience i sypialni
  6. Odważnie i ekstrawagancko, ale ze smakiem
  7. Architektka: "Wnętrza skrojone na miarę potrzeb i gustów"

Styl nowojorski we wnętrzu

W 160-metrowym apartamencie mieszka para młodych przedsiębiorców i piesek Igor. Dawniej żyli w klimatycznej kamienicy, która miała w sobie przedwojenną elegancję i nutę nostalgii. Inwestorom zależało, aby wspomniany klimat przenieść do nowoczesnego budownictwa. 

Zadanie zaprojektowania wystroju wnętrza powierzyli architektom Jakubowi Flisiakowi i Patrycji Śliż z The Wall, którzy stworzyli nowoczesną, ale zarazem przytulną przestrzeń do życia.

Nowoczesny apartament w Opolu - połączenie luksusu i tradycji

Bazą jest dębowy parkiet ułożony w tradycyjną jodełkę. Wykonany został na zamówienie w lokalnej firmie, z drewna olejowanego przystosowanego do ogrzewania podłogowego. Jest więc i tradycyjny, i nowoczesny zarazem. Taki sam parkiet zastosowano we wszystkich pokojach, a także w kuchni i korytarzu. To rozwiązanie optycznie spaja ze sobą poszczególne pomieszczenia w jedną wizualną całość.

Czytaj także: Tak nie urządzaj łazienki! Architekci unikają tych rzeczy! Błędy mogą Cię sporo kosztować

Apartament na najwyższym piętrze nowoczesnego budynku w Opolu
Autor: Realizacja: The Wall Pracownia Architektury, fot.: Magdalena Łojewska Vey Photography, stylizacja: The Wall Pracownia Architektury Apartament zamieszkuje para przedsiębiorców i pies Igor

Naturalne materiały we wnętrzu

Ściany są pomalowane farbami odpornymi na brud i ścieranie, a następnie wykończono kojarzącą się z historycznymi wnętrzami sztukaterią. Właściciele zdecydowanie preferowali naturalne materiały we wnętrzu. W apartamencie jest więc drewno w dużej ilości – nie tylko na posadzce, ale też na ścianach - np. w sypialni.

Wśród wyposażenia dominują sprzęty z litego drewna, o klasycznej, prostej formie, wykonane na zamówienie. Z naturalnych materiałów w apartamencie wykorzystany został także naturalny kamień. Pojawił się w części kuchennej w postaci blatów - granit antique w wykończeniu matowym - okładziny ścian nad blatem oraz okładziny wyspy kuchennej.

- Staramy się projektować przestrzenie ponadczasowe, ale nieoczywiste. Stawiamy na odważne pomysły. Śledzimy trendy, jednak nie podążamy za nimi na ślepo. Priorytetem są dla nas potrzeby oraz odczucia inwestorów – zaznacza architektka Patrycja Śliż.

Stonowana kolorystyka - elegancja, spokój i równowaga

Mieszkanie jest urządzone w stonowanej kolorystyce. Zobaczymy tutaj:

  • złamaną biel,
  • beże
  • i czerń, harmonizujące z ciemnym drewnem i jasnym kamieniem.

Dzięki takiej kolorystyce odczujemy wrażenie spokoju i równowagi. Nie ma tutaj ani krzykliwych barw, ani mocnych kontrastów.

Ciemne kolory w łazience i sypialni

Architektka wprowadziła ciemne kolory do sypialni i łazienki, która stała się niezwykle nastrojowa i tajemnicza. Taki efekt otrzymaliśmy dzięki ścianom i podłodze obłożonymi matowymi czarnymi kaflami oraz przyciemnianej w kolorze brązowym szyby kabiny prysznicowej. Pomogło w tym także światło wypływające ze szczeliny między ścianą a podwieszanym sufitem.

Znajdziemy tu lampy w formie prostych szklanych kul, które pasują do okrągłego lustra bez ram. Z wybranej gamy barwnej nie wybija się nawet ceramika łazienkowa. Architektka zrezygnowała z tradycyjnej w tym przypadku bieli i postawiła na czerń. Armatura jest w odcieniu szczotkowanego czarnego brązu. Wrażenie niezwykłości wnętrza uzyskane zostało więc za pomocą starannie przemyślanej aranżacji: minimalistycznej, a jednocześnie oryginalnej

Odważnie i ekstrawagancko, ale ze smakiem

Właściciele zdecydowali się na wolnostojącą, czarną wannę w sypialni, która wpasowuje się w aranżację pokoju urządzonego w ciemnej gamie barwnej. Partie ścian w sąsiedztwie wanny, które są narażone na kontakt z wodą obłożono czarnymi wielkoformatowymi kaflami, tymi samymi co w łazience.

Ściana za toaletką i okrągłym lustrem jest fornirowana. Natomiast za łóżkiem z pikowanym czarnym zagłówkiem znajdują się drewniane lamele w kolorze orzechowym. Jest tam bardzo jasno, dzięki świetle, które wpływa do salonu przez wielkie przeszklenia w aż trzech ścianach. Całość potęgują białe ściany i wielka rozłożysta sofa w kolorze złamanej bieli oraz dywany w podobnym, jak sofa odcieniu.

Apartament na najwyższym piętrze nowoczesnego budynku w Opolu
Autor: Realizacja: The Wall Pracownia Architektury, fot.: Magdalena Łojewska Vey Photography, stylizacja: The Wall Pracownia Architektury Czarna wanna w sypialni to pomysł dla miłośników nowoczesnych, nieco ekstrawaganckich rozwiązań

Architektka: "Wnętrza skrojone na miarę potrzeb i gustów"

Jak przyznają właściciele, ten apartament jest idealnie dopasowany do ich potrzeb oraz stylu życia. Długi korytarz, prowadzący od wejścia do poszczególnych pomieszczeń został w całości po obu stronach zabudowany szafami, dzięki czemu mieszkańcy mają do dyspozycji mnóstwo przestrzeni do przechowywania rzeczy.

W zabudowie kryje się przejście dla wtajemniczonych, które prowadzi do spiżarki. Drugie drzwi znajdują się od strony kuchni. Dzięki temu domownicy mogą przenieść zakupy „na skróty”: od drzwi wejściowych od razu do kuchni. W zabudowie korytarza ukryta została też pralnia. Obok sypialni jest osobna garderoba.

- W mieszkaniu znajdują się dwa gabinety dlatego, że właściciele często pracują w domu. W jednym z gabinetów mieści się mini siłownia – trzeba bowiem dbać o formę. Salon połączony jest z jadalnią i kuchnią i ta strefa dzienna zajmuje ponad 70 m2. Odpowiada to bardzo właścicielom bo często przyjmują w domu gości - zaznacza Ola Stachulska z Archistory.

W gronie przyjaciół, wygodnie i miło można spędzić czas również na tarasie. Przyjemnością będzie podziwianie niezwykłych widoków, aż po horyzont.

Projekt wnętrza: Patrycja Śliż, Jakub Flisiak / The Wall Pracownia Architektury

Więcej informacji o pracowni znaleźć można na stronie thewallarchitektura.pl

Stylizacja: The Wall Pracownia Architektury

Zdjęcia: Magdalena Łojewska | Vey Photography

Źródło: Informacja prasowa Archistory

CZYTAJ: Te style wnętrzarskie są już niemodne. Co będzie na topie w 2024 roku? Sprawdź, porady znanego architekta

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio