Jak urządzić czarne wnętrza? Czarny, minimalistyczny, ale przytulny dom pod Warszawą

2023-11-06 10:10

Czerń na pewno jest minimalistyczna i elegancka, ale czy przytulna? Wnętrza tego podwarszawskiego domu mówią same za siebie: wypełniła je eklektyczna stylistyka, w której porządek wyznacza właśnie kolor czarny. Umiejętnie łącząc kolory, faktury i style udało się stworzyć czystą aranżację opartą na elementach pozornie “niemożliwych do pogodzenia”. Zobaczcie, jak urządzić czarne wnętrza!

Spis treści

  1. Jak urządzić czarne wnętrza?
  2. Metamorfoza elewacji
  3. Przez kubik do salonu
  4. Salon, jasna plama na planie domu, i czarna kuchnia
  5. Jadalnia
  6. Czarna sypialnia
  7. Czarno-beżowa łazienka

Jak urządzić czarne wnętrza?

Położona nieopodal Warszawy parterówka ma aż 300 m kw. Jej właściciele mieli sprecyzowane wymagania i wyobrażenia tego, jak powinny wyglądać jej wnętrza: miały być stonowane, minimalistyczne, nieprzeładowane sprzętami, czyste i zdominowane przez czerń.

– Lubię zdecydowanych klientów. Ich poczucie estetyki było dla mnie bardzo inspirujące przy pracy nad projektami poszczególnych pomieszczeń — mówi Katarzyna Arsenowicz.

Mimo wszystko urządzenie takiego wnętrza było wyzwaniem, ponieważ architektka kocha kolor. Tutaj jednak było inaczej, zamiast soczystych barw całą aranżację zespoiły trzy podstawowe materiały: czarna farba, ciemny fornir i granitowe blaty. 

Oprócz tego zadbano, by dom nie został zdominowany przez gładkie płaszczyzny, dlatego faktury i struktury pojawiają się tu na każdym kroku: od kuchennych blatów, przez forniry, drewno w jadalni, aż po tkaniny. 

Nieodłącznym elementem wszystkich pomieszczeń stało się słońce, które wpada do środka przez wielkie przeszklenia, ale i zieleń. Ta przez inwestorów jest chętnie zapraszana do środka, więc okna w ciągu dnia pozostają odsłonięte, dzięki czemu jest tam jeszcze bardziej przytulnie.

Metamorfoza elewacji

Podczas gdy wnętrze domu było czystą kartą, którą dopiero miała zapisać architektka, całkiem inaczej było z elewacją: zupełnie nie przystawała do wizji inwestorów. Chcieli, aby przeszła metamorfozę tak, aby całość ich koncepcji pozostawała spójna.  

Zgodnie z pomysłem Arsenowicz elewację pokryto więc deskami modrzewia syberyjskiego. Po obróbce za pomocą ognia zostały one wyszczotkowane i zaolejowane. 

Kwiaty doniczkowe. Jak podlewać storczyki?

Przez kubik do salonu

Ponieważ całe życie toczy się na jednym piętrze, architektka wymyśliła, by przejście między strefami stanowiła prosta bryła. W jej wnętrzu udało się pomieścić wiatrołap, toaletę oraz spiżarnię, a jej zewnętrze ściany obłożono czarnym fornirem. 

Z resztą domu kubik został połączony za pomocą całkowicie przeszklonego, a dzięki temu bardzo jasnego, holu. Z tego pomieszczenia wchodzi się bezpośrednio do strefy dziennej, czyli salonu połączonego z kuchnią oraz jadalną.

Salon, jasna plama na planie domu, i czarna kuchnia

W samym centrum salonu stanął duży, tapicerowany wypoczynek w kolorze ciepłego beżu, a obok niego stoliki ze szczotkowanej stali i szkła. Ta przestrzeń jest stosunkowo jasna w stosunku do tego, co ją otacza i co jej towarzyszy. Stoi w opozycji do kuchni, która oddzielona jest od niej za pomocą długiej wyspy z naturalnego kamienia. 

Czarny, a przytulny? Minimalistyczny dom pod Warszawą
Autor: Projekt: Katarzyna Arsenowicz, Arsenowicz Design, fot.: Yassen Hristov

Całość utrzymana jest w czerni. Zwarta zabudowa kuchenna w czarnym fornirze stanowi część kubika. Można powiedzieć, że kuchnie są dwie: reprezentacyjna oraz “kuchnia brudna”, która znajduje się w jego wnętrzu. Tam też ukryto spiżarnię.

Jadalnia

W części jadalnej stanął nietuzinkowy stół, który zrobiono na zamówienie. Do metalowych nóg przykręcono dwa kawałki, litego drewna, które z czasem pękając i po prostu starzejąc się, stanie się jeszcze piękniejsze. 

Czarna sypialnia

Jak urządzić sypialnię? Czerń, mimo że przecież towarzyszy nam przez większą część nocy, nie kojarzy się nam z przytulnością. Tymczasem architekta uważa, że ten kolor sam w sobie może być ciepły! Właśnie dlatego to on zdominował to wnętrze. 

Jedyne, co wystarczyło zrobić, to zestawić go z ciepłymi beżami, dzięki czemu oba kolory ze sobą współgrają i żaden nie dominuje drugiego. Czarna jest ściana za zagłówkiem czarnego łóżka. Pozostałe ściany pomalowano jednak na jasny beż. 

Czarny, a przytulny? Minimalistyczny dom pod Warszawą
Autor: Projekt: Katarzyna Arsenowicz, Arsenowicz Design, fot.: Yassen Hristov

Czarno-beżowa łazienka

Sypialnia rodziców jest połączona z łazienką, która znalazła się za taflą z ryflowanego szkła. Prowadzą do niej ukryte drzwi, które wtapiają się w ścianę. Dzięki szkłu łazienka jest odpowiednio doświetlona, a z drugiej strony jego faktura pozwala zachować pełną intymność.  

Sama łazienka miała być bardziej pokojem kąpielowym. Chodziło o to, by jej funkcja nie przytłoczyła estetyki. Utrzymano ją oczywiście w ciemnych barwach, jednak płytki są w odcieniu ciemnej szarości. 

Zestawiono je jednak z ciągiem podwieszanych, czarnych szafek zwieńczonych granitowym blatem, który “wyszedł” również na ścianę. Tam wpuszczono praktycznie niewidoczną umywalkę. 

Naprzeciwko, pod szybą znajduje się wanna, a nieco w głębi łazienki strefa prysznica. 

Podobnie jak w sypialni ciemne kolory zostały ocieplone za pomocą beżu. Tutaj kolor ten wprowadzono za pomocą miękkich zasłon. 

  • Projekt wnętrza: Katarzyna Arsenowicz, Arsenowicz Design
  • Stylizacja sesji zdjęciowej: Agnieszka Możdżer
  • Autor zdjęć: Yassen Hristov

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:  Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty przeszło gigantyczną zmianę. Zdjęcia przed i po

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot?
Przedmiot z PRL