Ile dziś kosztowałyby mieszkania z kultowych seriali? Zaglądamy nie tylko do "Przyjaciół"

2023-05-16 15:37

Zauważyłeś, że bohaterowie twoich ulubionych seriali często mieszkają w mieszkaniach, na które w normalnym świecie raczej nie byłoby ich stać? Dziś przyglądniemy się apartamentom z “Przyjaciół”, “Pełnej chaty”, “New girl” oraz “Różowych lat 70.” i sprawdzimy, ile dzisiaj trzeba byłoby za nie zapłacić.

Kadr z serialu Przyjaciele
Autor: NBCUniversal Inc.

Zespół w Today’s Homeowner postanowił sprawdzić fakty i dowiedzieć się, ile kosztowałyby mieszkania, jakie możemy podziwiać w najbardziej kultowych serialach. Bazowano na rzeczywistych danych dotyczących kosztów utrzymania domu i wysokości czynszu, a następnie porównali je z medianą wynagrodzeń w danym zawodzie. Co się okazało?

“Przyjaciele” - czy Monikę i Rachel byłoby stać na mieszkanie na Manhattanie?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to możliwe, że Monika Geller z “Przyjaciół” jest w stanie utrzymać mieszkanie na Manhattanie? Monika była szefem kuchni i początkowo mieszkała w nim sama. Później wprowadziła się do niej Rachel, która, pracując na samym początku w kawiarni “Central Perk”, nie była w stanie odłożyć pieniędzy na wyjazd na narty i musiała zapożyczyć się u przyjaciół. 

Kadr z serialu Przyjaciele
Autor: NBCUniversal Inc.

Mieszkanie Moniki znajdowało się w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie. Miało około 139 m kw. Today’s Homeowner uważa, że jeśli bohaterkom serialu przyszłoby je wynajmować w dzisiejszych czasach, zapłaciłyby za nie około 6500 dolarów miesięcznie. 

Obliczono, że Monika i Rachel, zakładając, że Rachel pracuje w kawiarni, a nie u Ralpha Laurena, jak to było w kolejnych sezonach serialu, w dzisiejszych czasach w sumie zarabiałyby miesięcznie około 8683 dolarów. W związku z tym teoretycznie byłyby w stanie pozwolić sobie na najem, jednak na życie pozostałoby im niewiele ponad 2 tys. dolarów. Należy jednak dodać, że Monika odziedziczyła mieszkanie po babci i płaciła tylko czynsz.

Dom z “Pełnej chaty”

Danny Tanner, bohater serialu “Pełna chata”, pracujący jako prezenter wiadomości, mieszkał w wiktoriańskim domu w Lower Pacific Heights, w San Francisco. Nieruchomość warta była około 5,5 milionów dolarów. Czy byłoby go na nią stać? Eksperci twierdzą, że raczej nie! 

Wynajem domu, w którym znajdowały się cztery sypialnie, o powierzchni około 343 m kw., kosztowałby go ok. 28 tys. dolarów miesięcznie! Założono, że jego zarobki oscylowały wokół kwoty 16 tys. dolarów, więc nie byłby w stanie zostanie na to pozwolić. 

Apartament w Los Angeles z “New girl”

Today’s Homeowner wzięli na tapet również nieco nowszą produkcję: “New girl” ("Jess i chłopaki"). Paczka przyjaciół mieszkała w przestronnym apartamencie o powierzchni 427 m kw. W środku znajdowały się aż cztery sypialnie. Aby wynająć mieszkanie o tej powierzchni w Los Angeles, trzeba byłoby zapłacić 9400 dolarów miesięcznie.

Kadr z serialu New girl
Autor: 20th Fox Century Television

Główna bohaterka Jess pracowała jako nauczycielka, więc zarabiała około 5500 dolarów miesięcznie. Ponieważ jednak nie mieszkała tam sama, ale z trójką przyjaciół, których suma zarobków jest szacowana na prawie 26 tys. dolarów, najem tego mieszkania nie byłby dla nich problemem, aczkolwiek zabierałby sporą część ich zarobków. 

Dom z “Różowych lata 70.”

Cofnijmy się o kilka dekad. Bohaterowie “Różowych lat 70.” mieszkali w trzypokojowym domu w Wisconsin. Red pracował w fabryce samochodów, a Kitty była pielęgniarką. Razem ich dochody nie przekraczały 10 tys. dolarów. Aby wynająć ten dom, musieliby zapłacić ok. 1786 dolarów, a więc przeznaczyć na niego około 18 proc. swoich dochodów. 

Różowe lata 70., kadr z serialu
Autor: 20th Century Fox Television

Przeczytaj również:

Źródło: apartmenttherapy.com