Elegancja na 34 metrach. Świetne pomysły w kawalerce w Krakowie

2022-03-24 12:16

Właściciel krakowskiej kawalerki o pomoc w urządzeniu swojego lokum poprosił architekta wnętrz. Nie było to łatwe zadanie, ale dzięki kreatywnym i oryginalnym pomysłom Małgorzaty Staniek z pracowni Marbou udało się stworzyć funkcjonalną i elegancką przestrzeń na 34 metrach kwadratowych. Efekt możesz zobaczyć w GALERII ZDJĘĆ!

Spis treści

  1. Układ otwarty - więcej przestrzeni
  2. Strefa dzienna z sypialnią

Układ otwarty - więcej przestrzeni

Ponieważ mieszkanie jest bardzo małe, architektka postawiła na układ otwarty, rezygnując z oddzielania konkretnych stref za pomocą ścianek działowych. Zamiast nich w kawalerce jest dużo przeszkleń lub przepierzeń, które z jednej strony wydzielają przestrzeń, a z drugiej - optycznie ją powiększają. 

I tak na przykład granicę między salonem a niewielkim holem wyznacza pojemna drewniana komoda oraz ażurowa przesłona z metalu (płynnie przechodzi ona w zabudowę ścienną). Za efekt głębi i optycznego powiększenia przestrzeni odpowiada m.in. szafa wnękowa w przedpokoju, której drzwi w całości zostały przeszklone. Lustra stylowo zamknięto w czarne metalowe ramy.

Innym ciekawym zabiegiem jest nałożenie lustra na cokół zabudowy kuchennej - w ten sposób meble wydają się dużo lżejsze niż są w rzeczywistości, a nawet mogą dawać iluzję unoszenia się nad podłogą! Wizualne powiększenie kuchni i łazienki architektka uzyskała również przez zastosowanie lustra weneckiego na ścianie łączącej te dwa pomieszczenia. Od strony kuchni lustro dodaje optycznie pomieszczeniu kilku metrów kwadratowych, natomiast łazience (uprzednio pozbawionej okna), zapewnia dostęp do dziennego światła. 

Strefa dzienna z sypialnią

W szacie kolorystycznej mieszkania – zgodnie z życzeniem klienta – dominują odcienie szarości zestawione z matową czernią metalowych elementów wykończeniowych. Ten graficzny duet ociepliły jednak naturalne odcienie dębu. W efekcie, mimo niewielkiego metrażu mieszkanie jest przytulne i jednocześnie eleganckie. 

Centrum strefy dziennej zajmuje wygodna, lekka sofa w kolorze szarym i fotel z podnóżkiem. Na uwagę zasługuje również stolik kawowy wykonany z wysokiej jakości spieku kwarcowego o ciekawym użyleniu. Ten materiał spotkamy także w części jadalnianej - jako blat stołu oraz w kuchni - jako blat roboczy czy ściana nad blatem. 

W strefie dziennej architektka dyskretnie zaaranżowała miejsce do spania. Odmykane łóżko schowano w szarej zabudowie, tuż obok regału z książkami. By łóżko się otworzyło, wystarczy delikatnie nacisnąć front zabudowy. Oprócz wysokiej jakości materaca, schowek kryje także welurowy zagłówek oraz niewielkie kinkiety. Natomiast po dwóch stronach łóżka w szafach sprytnie ukryto wysuwane stoliki nocne.

Należy jeszcze wspomnieć kilka słów o strefie kuchennej - niepozzona zabudowa mieści bowiem dużo schowków i miejsc do przechowywania, a także pralkę i inne sprzęty gospodarstwa domowego. Co więcej, dla maksymalnego komfortu użytkowania wnętrza szafek wyposażono w oświetlenie aktywowane przez czujniki ruchu. 

Zajrzyj do krakowskiej kawalerki i daj się zainspirować:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE