Spis treści
- Pierwsze skrzypce? Kamień i drewno
- Kuchnia: drewno, terakota i granat
- Jakość i światowy design
- Strefa prywatna: sypialnie i łazienki
- Elegancki dom pod Warszawą. Zdjęcia
Ten dom miał z jednej strony odpowiadać na potrzeby rodziny, a z drugiej – pozostawać blisko natury poprzez dobór materiałów, kolorystyki i detali. Został zaprojektowany z myślą o codziennym komforcie domowników, ale też o estetyce, która nie ulega chwilowym modom.
Inwestor od początku zakładał użycie wysokiej jakości naturalnych surowców: drewna, kamienia, a także eleganckich tkanin. Ponieważ dobrze znał architektkę wnętrz, Barbara Godawska otrzymała niemal pełną swobodę w decyzjach projektowych, co przełożyło się na spójną i konsekwentnie zrealizowaną koncepcję.
–To marzenie każdego projektanta, by móc w pełni zrealizować własną wizję przestrzeni
– mówi.
Pierwsze skrzypce? Kamień i drewno
Motywem przewodnim aranżacji stały się naturalne materiały i kolory nawiązujące do lokalnego pejzażu. Dębowe drewno pojawia się w wielu postaciach: od masywnych stołów i ryflowanych frontów kuchennych po wykonane na zamówienie drzwi wewnętrzne. Uzupełniają je marmur, płytki zellige, także miękkie tkaniny o wyraźnej fakturze.
W strefie dziennej uwagę przyciąga kominek obłożony ciemnozielonym marmurem – stanowi centralny punkt, wokół którego zaplanowano układ parteru. Uzupełniono go tapetą z motywem lasu, która została wykonana na zamówienie.

i
Wysoki mural o leśnym wzorze koresponduje z zawieszoną nad stołem lampą, której projekt wpisuje się w minimalistyczną, ale artystyczną narrację wnętrza.
Kuchnia: drewno, terakota i granat
Fronty szafek kuchennych wykonano z litego drewna, frezowanego w unikalny, geometryczny wzór, który harmonizuje z żaluzjami i lamelami wyznaczającymi przestrzeń klatki schodowej.
Wnętrze kuchni ożywiają także intensywniejsze kolory – granatowe i terakotowe fronty wiszących szafek. Dzięki umiejętnie dobranemu oświetleniu i spójnej gamie barw, kuchnia pozostaje integralną częścią domu, zachowując jednak swój odrębny, wyrazisty charakter.

i
Jakość i światowy design
Dom zaprojektowany przez Godawską to nie tylko piękne detale, ale też przemyślane rozwiązania komunikacyjne. Przestrzeń została zaplanowana tak, by umożliwiać naturalny przepływ ruchu i światła – od szerokich przejść po rozwiązania takie jak segment kanapy bez oparcia, który pozwala na swobodne użytkowanie zarówno od strony salonu, jak i jadalni.
Dzięki współpracy z renomowanymi twórcami i markami, we wnętrzach znalazły się elementy światowego designu – jak płytki projektu Patricii Urquioli w łazience – oraz obrazy meksykańskiego malarza Alberta Texiera, które dodają przestrzeni indywidualnego charakteru. Co ciekawe, jego dzieła towarzyszyły właścicielowi jeszcze przed rozpoczęciem budowy – dopiero teraz, we wnętrzu nowego domu, znalazły wreszcie swoje miejsce.
Strefa prywatna: sypialnie i łazienki
Piętro domu, gdzie zlokalizowano strefę prywatną, cechuje estetyczna powściągliwość. Tu dominuje neutralna paleta szarości, bieli i beżów przełamana subtelnymi akcentami w postaci granatu i ciemnego drewna.
Sypialnie mają zbliżoną stylistykę, różnią się jednak detalami – główna sypialnia została wyposażona m.in. w funkcjonalne miejsce do pracy, pełniące także rolę toaletki.
Łazienki z kolei to nie tylko miejsca codziennej pielęgnacji, ale też przestrzenie stworzone z myślą o relaksie. Szczególnie wyróżnia się łazienka na poddaszu – z ukośnie ustawioną wanną i regałem na książki – zaprojektowana z myślą o dłuższych chwilach odpoczynku przy lekturze.
Elegancki dom pod Warszawą. Zdjęcia
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domek rekreacyjny wielkości kawalerki. W środku sauna, spiek kwarcowy i dębowy fornir