Domowy kącik do pracy: 15 pomysłów na twórcze zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni

2014-02-06 13:24

Przy urządzaniu nawet małego mieszkania koniecznie pomyślmy o przestrzeni na kącik do pracy. W zależności od tego, czy potrzebujemy miejsca na komputer, maszynę do szycia, czy blat do majsterkowania i działań twórczo-artystycznych, przy właściwym rozplanowaniu niezbędnych nam funkcji, stworzyć możemy prawdziwie funkcjonalną przestrzeń na każdym metrażu.

Spis treści

  1. Kącik sensu stricto, czyli bardzo mały kącik do pracy
  2. Kąt do pracy dla natchnionych – gdy wena dopada nas wszędzie
  3. Kącik do pracy – strychowe inspiracje
  4. Wielofunkcyjność kącika do pracy

W mieszkaniach typu kawalerka przestrzeni mamy jak na lekarstwo, nawet dla pozostałych funkcji mieszkalnych. Dlatego tym rozsądniej zaplanować musimy każdy metr kwadratowy. Warto rozważyć zagospodarowanie na kącik do pracy dostępne w projekcie wnęki i nisze. Nie zawsze wiązać się to musi z wykluczeniem w tym miejscu funkcji szafy czy schowków.

Kącik sensu stricto, czyli bardzo mały kącik do pracy

Umiejętne rozplanowanie uwzględnić może zarówno obecność roboczego blatu, jak i praktycznych szafek i półek, wbudowanych w przestrzeń ponad blatem. Innym rozwiązaniem dla mikro-przestrzeni jest ukrycie kącika do pracy, czyli blatu i półek z dokumentami za drzwiami szafy. W zależności od wybranego na ten cel miejsca, zastosować możemy drzwi klasyczne (jedno lub dwuskrzydłowe) lub przesuwne, które dodatkowo zaoszczędzą nam miejsca w głąb pomieszczenia. Ten prosty zabieg pomoże nam w dyskretny sposób zakamuflować kącik do pracy podczas wizyty gości lub w chwilach relaksu.

Kąt do pracy dla natchnionych – gdy wena dopada nas wszędzie

Artystyczne dusze słyną z nieuporządkowanych myśli i biurek. Organizacja więc domowego kącika do pracy dla tej grupy użytkowników to nie lada wyzwanie. Z uwagi na niestandardowe miejsca, w których wygodnie artystom i twórcom pracować (zależnych tak bardzo od nagłej weny), należałoby podjąć próbę uporządkowania niezbędnych przedmiotów i narzędzi w miejscu, które w całości będzie można przenieść lub zabrać ze sobą. Ciekawą propozycją może być lniana połać z naszytymi różnej wielkości kieszeniami - możliwa do zawieszenia w dowolnym miejscu na ścianie, lub zwinięcia w rulon. W zależności od danego miejsca pracy, lnianą półkę możemy zawiesić w najbliższym nam otoczeniu. Praktycznym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w stolik na kółkach i / lub z przesuwnym blatem. Taki mebel możemy dowolnie dopasowywać do ulubionej pozycji pracy.

Kącik do pracy – strychowe inspiracje

Dzięki bogatej ofercie okien dachowych możemy w kreatywny sposób podejść do aranżacji jasnego (!) kącika do pracy na poddaszu lub strychu. Trudne do zagospodarowania dla innych pomieszczeń skosy i uskoki, stają się wymarzonym miejscem dla biurkowej zabudowy: ukryte szafeczki, schowki i szuflady. Bardzo pięknie komponują się w poddaszowych aranżacjach wariacje na temat sekretarzyka (np. wkomponowane w ścisłą zabudowę uchylne drzwiczki z funkcją blatu). Poza tym odrębność strychowego kącika do pracy od pozostałych pomieszczeń domu, sprzyja skupieniu i komfortowi w wykonywanych tam czynnościach.

Wielofunkcyjność kącika do pracy

Mając do dyspozycji bardziej ustawną przestrzeń, możemy spróbować wykorzystać do celów kącika biurowego mniej standardowe do tego celu meble i sprzęty. Aranżując np. kredens kuchenny na biblioteczkę i  przechowalnię narzędzi, wystarczy tylko dostawić doń prosty blat na krzyżakach, lub klasyczne biurko ażeby uzyskać niesztampowy i bardzo stylowy efekt. Podobnie rzecz się ma z dawnymi niciakami – niewielkimi stolikami, skrywającymi pod rozkładanym blatem często kilkukondygnacyjne skrzyneczki i skrytki. Jako blat i miejsce do pracy sprawdzą się również zabytkowe maszyny do szycia w drewnianej obudowie. Lekko przearanżowane (z dodaniem szklanego, podświetlanego ledami blatu lub drewnianego, rozkładanego na boki, tzw. „uszaka”) otrzymamy idealny dla naszych potrzeb produkt. Analizując dokładnie potrzeby, jakie ma spełniać nasz domowy kącik do pracy, z pewnością dotrzemy do idealnego dla nas rozwiązania formalnego.