Czarno-białe nowoczesne mieszkanie: aranżacja wnętrz w dwóch kolorach

2015-12-25 15:11

Dwa kolory: czarny i biały. I tyle wystarczy, by stworzyć aranżację wnętrza mieszkania, która inspiruje. Właściciele nie czują potrzeby zaproszenia do czarno-białego wnętrza innych odcieni. Gdy chcą zaszaleć, stawiają na ciekawe formy i faktury designerskich dodatków.

Spis treści

  1. Czarno-białe wnętrze mieszkania: trudna aranżacja
  2. Wnętrze mieszkania: dobry projekt wnętrza

Kiedy układ pomieszczeń w mieszkaniu stał się dla właścicieli niewygodny, a aranżacja wnętrz też przestała się im podobać, zdecydowali się na gruntowny remont. Do współpracy zaprosili Kasię i Tomka Widawskich z pracowni Widawscy Studio Architektury – profesjonalistów poleconych przez przyjaciół. – I okazało się, że architekci lepiej od nas wiedzieli czego potrzebuje nasza rodzina -wspomina pani domu.

Czarno-białe wnętrze mieszkania: trudna aranżacja

- Wbrew pozorom aranżacja wnętrza w dwóch kolorach nie jest sprawą prostą - mówi architekt Katarzyna Widawska. - Jeden fałszywy ruch i robi się nijako! - dodaje. Dlatego w aranżacji mieszkania monochromatyczna kolorystyka biel i czerń zestawiona została ze zróżnicowanymi kształtami mebli oraz wzorami i fakturami materiałów. Biała ściana w aneksie kuchennym to obraz z cementowych płytek w geometryczne wzory, ujęty w lśniącą ramę frontów szafek. Wyspa kuchenna dostała nieoczywisty detal – toczone nóżki, akcent z innej epoki, a szklane elementy oraz lakierowane powierzchnie mebli dzięki odbiciom optycznie powiększają przestrzeń wnętrza mieszkania. Jedną ze ścian czarno-białego wnętrza salonu (znajdującą się naprzeciwko wejścia) obłożono płytkami „Regalia”, które imitują strukturę ceglanej powierzchni. Aby zindywidualizować czarno-białe wnętrze, architekci zdecydowali się na motyw przewodni, akcenty nadające mu charakter studia fotograficznego: ściany zdobią prace mistrzów fotografii mody – Patricka Demarcheliera i Solve'a Sundsbo, a przy stylizowanej sofie stanęła lampa podłogowa, której forma inspirowana jest profesjonalnym oświetleniem studyjnym.

Wnętrze mieszkania: dobry projekt wnętrza

Mieszkanie nie ma oddzielonej strefy wejścia. Zaaranżowanie takiej było dla architektów największym wyzwaniem. Jak ją zaprojektować, by nie robiła wrażenia ciemnej i klaustrofobicznej, by goście nie witali się z ustawioną w poprzek ścianką? W ten sposób powstał pomysł na ażurowy regał na książki, który, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni także rolę „ściany” oddzielającej strefę wejścia i toaletę od przestrzeni dziennej – salonu. Schody na piętro znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi wejściowych do apartamentu. Przestrzeń pod nimi okazała się doskonałym miejscem na szafę na ubrania wierzchnie oraz buty. Stopnie schodów dywanowych wykończono lakierowanym drewnem w kolorze podłogi, a cały bok, drzwi do szafy – białymi, lakierowanymi frontami. Szklana tafla, zastępująca balustradę, została wtopiona pomiędzy stopnie a drzwi. Dzięki temu rozwiązaniu nie widać elementów mocujących szkło do konstrukcji schodów.