Co to jest styl cluttercore? Czym się charakteryzuje? Bałagan pod kontrolą!

2023-10-04 12:52

Jednym z najnowszych i najbardziej intrygujących trendów, który zyskuje popularność w ostatnich latach, jest cluttercore. Cluttercore (z ang. "clutter" – bałagan) to celebracja chaosu, nostalgii i ekscentryczności. Co to jest styl cluttercore i czym się charakteryzuje? Odkryj pochodzenie tego trendu, zasady nim rządzące i dowiedz się, jak wprowadzić cluttercore do swojego mieszkania!

Spis treści

  1. Co to jest styl cluttercore?
  2. Trend cluttercore: skąd się wziął?
  3. Na czym polega styl cluttercore?
  4. Czym charakteryzuje się cluttercore?
  5. Jak wprowadzić cluttercore do swojego mieszkania?
  6. Trend cluttercore: maksymalizm naszych czasów

Co to jest styl cluttercore?

Co to jest styl cluttercore? Cluttercore, często określany jako buntowniczy kuzyn maksymalizmu, to trend projektowania, którego podstawą jest bałagan, kicz, nostalgia i przytulność. Choć zyskał popularność w ciągu ostatnich kilku lat, jego korzenie można odnaleźć w różnych ruchach kulturalnych i artystycznych, które kształtowały gusta i wrażliwość pokolenia Z.

Fundamenty cluttercore możemy znaleźć chociażby w modzie lat 70., pełnej intensywnych patternów, kolorów i blasku, uwielbiającej clashprint, czyli zderzenie kilku, pozornie niepasujących do siebie wzorów.

Trend cluttercore: skąd się wziął?

Po ponad dekadzie królowania minimalizmu nadszedł czas zmiany. Czyste formy, puste przestrzenie i proste aranżacje powoli wychodzą z mody. Dlaczego? Do głosu dochodzi najmłodsze pokolenie, generacja Z, a jego przedstawiciele wchodzą w dorosłość w zupełnie innych warunkach niż ich poprzednicy.

Pandemia, kryzys klimatyczny i gospodarczy, inflacja, wojna — wszystkie te doświadczenia sprawiają, że dom jest dla nich niezwykle ważnym miejscem, jedyną bezpieczną ostoją w chwiejnym świecie.

Nic dziwnego, że jednym z głównych czynników napędzających cluttercore jest nostalgia. W erze dominacji technologii cyfrowej i szybkiego tempa zmian wielu przedstawicieli pokolenia Z tęskni za przeszłością, nawet za czasami, których mogą nie pamiętać osobiście.

Na czym polega styl cluttercore?

W przeciwieństwie do wcześniejszych pokoleń, które często faworyzowały zgodność z normami, chcąc zaspokoić oczekiwania rodziców i społeczeństwa, pokolenie Z ceni indywidualizm i bezkompromisowe wyrażanie siebie.

Styl cluttercore umożliwia bardziej osobiste i eklektyczne podejście do projektowania, gdzie każda przestrzeń staje się unikalnym odzwierciedleniem osobowości i doświadczeń jej właściciela. Mieszkania i domy są również wykańczane i aranżowane z myślą o wpływie na środowisko.

W dobie ekologicznych wyzwań, z którymi zmaga się współczesny świat, decyzje zakupowe dotyczące mebli czy elementów wykończenia, są znacznie częściej podejmowane przy priorytetowym uwzględnieniu kryteriów zrównoważonego rozwoju. Trend cluttercore stawia na ponowne wykorzystywanie i recykling przedmiotów zamiast kupowania nowych.

Wielu entuzjastów cluttercore znajduje radość w ratowaniu porzuconych lub używanych przedmiotów i nadaniu im nowego życia w swoich projektach. To dlatego niezwykłą popularnością cieszą się pchle targi, wymiany ubrań czy przedmiotów wśród znajomych, a także poszukiwanie mebli, dekoracji czy nawet elementów wykończenia na śmietnikach.

Pomaga w tym internet — chyba większość z nas kojarzy grupy "Śmierciarka jedzie", dzięki którym możemy znaleźć wśród wielkogabarytowych odpadów prawdziwe skarby, np. oryginalne meble znanych projektantów z poprzednich dekad.

Nie bez znaczenia jest także sytuacja mieszkaniowa na rynku. Niewiele młodych osób może pozwolić sobie na zakup własnego lokum. Styl cluttercore jest łatwy do wprowadzenia nawet w wynajmowanym mieszkaniu, nie wymaga remontu ani intensywnej ingerencji w zastany wygląd pomieszczeń. Nie jest także drogi, nie wymaga zakupów nowych mebli czy dodatków, dzięki czemu dopasowanie wyglądu wnętrza nie nadszarpnie domowego budżetu.

Czym charakteryzuje się cluttercore?

Wiemy już, dlaczego cluttercore staje się tak ważnym trendem wśród najmłodszego pokolenia. Czym charakteryzuje się cluttercore? I co wyróżnia go na tle innych stylów aranżacji wnętrz?

  • Trend cluttercore: eklektyzm to podstawa

Cluttercore opiera się na mieszaniu i budowaniu kontrastów między stylami, epokami i różnorodną estetyką. Nie obawiaj się łączyć mebli z epoki vintage z nowoczesnymi dziełami sztuki lub kwiatowych wzorów z odważnymi, geometrycznymi wzorami. Piękno mieszkania cluttercore tkwi w jego nieprzewidywalności.

  • Styl cluttercore, czyli bałagan

Jak sama nazwa wskazuje, bałagan nie jest czymś, co należy ukrywać. W cluttercore to coś, co trzeba świętować. To dlatego we wnętrzach urządzonych w tym stylu znajdziemy wiele otwartych półek i przestrzeni gotowych do wykorzystania, stanowiących swoistą gablotę do wystawienia ulubionych rzeczy. Powiązanych ze sobą raczej uczuciem niż wyglądem.

Kiczowata lampa z dzieciństwa może stać tuż obok pozłacanego posążku, a wszystko to w otoczeniu dziesiątek roślin doniczkowych. Im więcej, tym lepiej — i piękniej.

  • Trend cluttercore: stawiamy na dekoracje

Styl ten bardziej niż na rozwiązaniach architektonicznych opiera się na rzeczach. Znaleziska z targów staroci lub ze strychu domu dziadków idealnie pasują do wnętrz urządzonych w trendzie cluttercore.

Stare maszyny do pisania, retro telefony i bogato zdobione, choć zaśniedziałe, lustra — wszystkie te przedmioty doskonale uzupełnią aranżację wnętrza. Podobnie rzeczy codziennego użytku już nie muszą chować się w szufladach, szafkach i spiżarniach.

  • Styl cluttercore jest przytulny

Pomieszczenia powinny być przede wszystkim przytulne, dlatego w domu inspirowanym cluttercore powinny znaleźć się dywany, pledy, poduszki, pufy. Ważna jest wygoda (i swoboda).

Miejsce do relaksu może znajdować się na podłodze, w wykuszu okna, tuż przy kaloryferze czy kominku. Nie musi być to tylko kanapa czy zestaw wypoczynkowy.

  • Tren cluttercore: postaw na indywidualizm

Każde mieszkanie urządzone w stylu cluttercore będzie inne. Przestrzeń ma opowiadać historię mieszkańców, podkreślać ich pasje i poglądy, stanowić wizualne przypomnienie tego, kim są, co lubią i co jest dla nich ważne.

Rodzinne pamiątki, zdjęcia z podróży, przedmioty pozornie bez znaczenia, niosące dla bliskich ważną historię: wszystko to powinno zostać zaakcentowane na półkach, w gablotkach czy blatach.

  • Trend cluttercore: zaskoczenie i niespodzianka

Cluttercore sprzyja wnętrzarskiemu szaleństwu. Nie bójmy się używać odważnych i żywych odcieni, nawet jeśli pozornie "się gryzą". Kontrast wzorów, kolorów, różnych tekstur i rodzajów tkanin pozwala na osiągnięcie pobudzającego efektu: pełnej życia i barw przestrzeni.

  • Styl cluttercore: rośliny to podstawa

Co łączy cluttercore z innymi stylami urządzania wnętrz? Bez wątpienia wprowadzenie do aranżacji zieleni, chociaż w inny sposób, niż czyni to na przykład styl biophilic.

Tu rośliny doniczkowe mogą zostać postawione dosłownie wszędzie, a osłonki i doniczki wcale nie muszą do siebie pasować (ani być tradycyjnymi doniczkami!). Również gatunki i rozmiary roślin wcale nie muszą się ze sobą "zgadzać", im większa różnorodność, tym lepiej.

  • Trend cluttercore: jakie oświetlenie wybrać?

Urządzając mieszkanie w stylu cluttercore, nie można zapomnieć o oświetleniu. Górne należy do rzadkości — chyba że są to retro żyrandole — utrudnia bowiem wprowadzenie do pomieszczenia przytulnej atmosfery. Znacznie lepiej sprawdzają się lampy stołowe i stojące, w stylu vintage lub z zabawnymi abażurami.

  • Styl cluttercore: nie dla gołych ścian!

Ściany to idealna baza do stworzenia prywatnej galerii sztuki. Kolory farb nie są tak istotne jak to, co na ścianie zawiesimy.

Pusta przestrzeń powinna zostać całkowicie wykorzystana, najlepiej wypełniona eklektycznym miksem obrazów, fotografii, plakatów, starych luster czy wycinków z gazet. Jak za starych, nastoletnich czasów. Nakładanie się ramek i asymetryczne układy są jak najbardziej akceptowalne, a wręcz pożądane.

Jak wprowadzić cluttercore do swojego mieszkania?

Trend cluttercore jest wyjątkowo przyjemny i prosty do zaadaptowania w naszej przestrzeni. Nie musimy przeprowadzać gruntownego remontu lub wymieniać większości dodatków, wręcz przeciwnie — bazujmy na tym, co posiadamy.

Nie tylko na widoku, ale przede wszystkim w szufladach, piwnicach czy pawlaczach. To tam odnajdziemy prawdziwe skarby, które odpowiednio wyeksponowane, wzbogacą wygląd naszego salonu czy sypialni.

1. Zacznij powoli.

Mieszkanie w stylu cluttercore łatwo urządzić stopniowo. Zacznij od niewielkich elementów. Może przynieś z garażu dywan vintage po babci, który tak długo czekał na swoje miejsce? Kup na kiermaszu lub pchlim targu zachwycającą cię swoim dziwacznym designem lampkę.

A może samemu spróbuj wyszyć poszewkę poduszki? To nic, że nie będzie idealna — o to właśnie chodzi.

2. Baw się.

Mieszaj kolory, style, tekstury i wzory. Eksperymentuj z różnymi kombinacjami, aż znajdziesz wygląd, który jest dla Ciebie odpowiedni. Nie bój się łamać zasad.

3. Zrób to sam! Bądź kreatywny i spróbuj swoich sił w projektach DIY lub odnawianiu starych mebli. Przeinterpretowanie i ponowne wykorzystanie przedmiotów może być satysfakcjonującym sposobem na wkomponowanie swojej przestrzeni w charakterystyczny styl cluttercore.

4. Pochwal się tym, co dla Ciebie ważne.

Jeśli masz kolekcje unikalnych przedmiotów, wyeksponuj je z dumą. Niezależnie czy to vintage'owe filiżanki do herbaty, kilkanaście muszelek znad morza, płyty winylowe czy stare aparaty fotograficzne, kolekcje dodadzą osobistego charakteru Twoim wnętrzom, pozwalając cieszyć się ich widokiem na co dzień.

5. Równowaga jest wbrew pozorom ważna.

Mimo że styl cluttercore celebruje pewien poziom chaosu, ważne jest zachowanie poczucia równowagi. Unikaj zagracania przestrzeni do tego stopnia, że stanie się przytłaczająca. Zamiast tego dąż do harmonijnego połączenia elementów.

Trend cluttercore: maksymalizm naszych czasów

Cluttercore szybko stał się jednym z najciekawszych i najbardziej popularnych trendów projektowania wnętrz naszych czasów. Odrzucenie minimalistycznego podejścia na rzecz eklektyzmu, maksymalizmu i łamania zasad niezwykle spodobało się pokoleniu Z — i nie tylko.

Przyjęcie cluttercore nie oznacza, że musimy natychmiast przekształcić całą swoją przestrzeń. Zacznijmy od małego eksperymentu i pozwólmy i zabłysnąć swojej unikalnej osobowości.

W świecie, w którym często panuje konformizm, cluttercore zachęca nas do celebracji piękna w nieoczekiwany sposób, odszukania wartości w vintage'owych znaleziskach i odkurzenia radości z nieskrępowanego wyrażania siebie poprzez nasze przestrzenie życiowe.

Jeśli jesteś kimś, kto chce uwolnić się od tradycyjnych norm projektowania, cluttercore oferuje fascynującą i wyzwalającą podróż w świat maksymalistycznej kreatywności, pozwalając dokonać metamorfozy mieszkania tanim i przyjaznym dla środowiska kosztem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Surowy minimalizm - jak urządzić wnętrza w stylu Flintstone chic?

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?