Biel we wnętrzach. Jakie dobierać odcienie koloru białego do pomieszczenia?

2022-04-14 14:01

Biel to uniwersalny kolor do każdego pomieszczenia. Bezpieczna baza, od której często zaczynamy urządzanie mieszkania. W zależności od jej nasycenia, uzyskamy ciepłe i przytulne wnętrze lub nowoczesne, sterylne. Jakie są rodzaje bieli? 

Biała kuchnia
Autor: materiały prasowe FRANKE

Biały kolor w mieszkaniu - dlaczego warto

Biel to świeżość harmonia i prostota. Najciekawsze jest to, że nie istnieje jedna, konkretna biała barwa, lecz wiele jej odcieni: od lekko zażółconych po zabarwione błękitem. Wrażenie czystości bieli jako kolor wnętrz jest odbierane przez każdego indywidualnie i jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju i mocy światła oraz powierzchni, którą pokrywa. Wszystkie barwy zmieniają odcienie pod wpływem światła, ale w przypadku bieli jest to szczególnie widoczne. Warto pamiętać, że pod wpływem cienia biel przeistacza się w szarość.

Przeczytaj także: Biel plus cegła - duet idealny. Zobacz inspirujący projekt>>>

Biel to barwa neutralna, ponadczasowa, pasująca do wszystkiego. Na białym tle inne kolory wnętrz nabierają blasku. Dużo bieli plus intensywne kolory to patent, który zawsze się sprawdzi. Na białym tle po prostu wszystko wygląda ładnie. Jest tylko jeden warunek, biała płaszczyzna musi być nieskazitelnie czysta. Biel nie prezentuje się dobrze w wersji przybrudzonej, wymaga częstego odświeżania. W tym kontekście to kolor bardzo wymagający.

Najpopularniejsze rodzaje bieli

Dobierając kolory do wnętrza warto uważać nawet na najbardziej uniwersalne kolory. Tak jest w przypadku bieli oraz szarości. Ich odcień, a dokładniej nasycenie, wpływa na efekt końcowy. Warto mieć na uwadze, że inaczej biel dobiera się do pomieszczeń użyteczności publicznej, a inaczej do wnętrz mieszkalnych. Każda z opisywanych bieli ma inny charakter, a to wpływa również na obszar zastosowania farby.

  • Biel kredowa - najbielsza ze wszystkich bieli, warto ją wybrać jeśli chcemy, aby nasze ściany wyglądały neutralnie. Bardzo dobrze komponuje się z zimnymi barwami i światłem. W naszym klimacie dobrze sprawdzi się we wnętrzach pełnych słonecznego oświetlenia.
  • Biel gipsowa - biel lekko "postarzona", przypomina lekko spłowiałe malowidła. Można ją łączyć z kredowobiałymi sufitami i gzymsami, ale to połączenie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Jeśli lubimy nowoczesne wykończenie wnętrz lepiej poszukać zimniejszych odcieni.
  • Biel off-white zapewnia nowoczesny i sterylnie czysty charakter wnętrza. Ponieważ jest neutralna, pasuje do większości kolorów. Jest też jednym z najjaśniejszych odcieni, które są możliwe do uzyskania. Pamiętaj, że jeśli pomalujesz nim duże, oświetlone słońcem powierzchnie ścian efekt może być wręcz rażący. Off-white to biała baza z kroplą umbry (naturalny półlaserunkowy pigment dodawany do farb. Składa się głównie z czerwonego iłu. Zawiera dwutlenek manganu, tlenek żelaza, a także tlenki krzemu, magnezu i glinu. Uzyskiwany jest przez pławienie i mielenie skały). Umbra dodaje nieco ciepła w neutralny sposób.
  • Biel mieszana jest półkryjącą, ciepłą bielą o słabych możliwościach rozjaśniania. Dlatego nadaje się idealnie do miękkiego rozjaśniania koloru. Pozwala uchronić obraz przed efektem rozbielenia. Polecana głównie do farb półlaserunkowych i półkryjących.
  • Biel cynkowa jest klasyczną, półkryjącą, jasną bielą o średnich możliwościach rozjaśniania. Idealna do rozjaśniania farb przy konieczności zachowania ich charakteru (siły krycia). Na zmianę tego charakteru wpływa nieznacznie i uzależnione jest to od proporcji mieszania.
  • Biel podkładowa, półkryjąca biel, na bazie oleju lnianego, której zaletą jest krótki czas schnięcia. Szczególnie polecana do podmalówek w celu uzyskania świetlistego koloru. Szybki czas schnięcia minimalizuje również niebezpieczeństwo pękania farb nałożonych jako następne warstwy. Z powodu dużej zawartości oleju lnianego biel ma skłonność do żółknięcia i dlatego nie powinna być używana jako czysta biel do malowania lub rozjaśniania.
  • Biel tytanowa jest wysoce kryjącą, czystą bielą o bardzo dużej sile rozjaśniania. Znacząco wpływa na siłę krycia farby. Rozjaśnianie farb laserunkowych powoduje, że szybko tracą one ten charakter.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim: motyw jodełki na ścianie  

Efekt bieli: jak wpływa na odbiór wnętrza

Decydując się na dużą ilość białych powierzchni koniecznie trzeba pamiętać, aby były wykonane z materiałów zmywalnych, łatwych w utrzymaniu, dających się wyprać. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że biel to kolor, który potrafi zdziałać cuda we wnętrzach. Dzięki temu, że odbija dużo światła, optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Idealnie sprawdzi się w małych i ciemnych pomieszczeniach, ale duże otwarte, śnieżnobiałe przestrzenie będą równie piękne.  

Zobacz: Styl rustykalny w białym wydaniu. Inspirująca sesja wnętrza>>>

Kolory wnętrz: klasyka zawsze wygląda elegancko

Myśląc o białych wnętrzach nasuwa się ważne pytanie: czy takie rozwiązanie nie będzie zimne, nieprzyjemne i bezbarwne? Otóż nie. Wszystko zależy od tego, w jakim towarzystwie ten kolor podamy. Możemy zastosować go zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i stylizowanych. Możemy połączyć biel z ciepłymi, naturalnymi materiałami jak drewno, wiklina, które ocieplą atmosferę i z mocnymi barwami, które ożywią aranżację. Możemy tworzyć kompozycje pastelowe, słoneczno-żółte, nie wspominając o nieocenionym duecie bieli i czerni, który od zawsze zachwyca swoim kontrastem i elegancją. Wbrew pozorom biel daje bardzo dużo możliwości.

Nieocenione właściwości bieli już dawno odkrył styl skandynawski. Tutaj biel króluje dosłownie wszędzie: na  ścianach, sufitach, podłodze, meblach i w dodatkach. Rekompensuje niedobory światła słonecznego, powiększa małe przestrzenie, jest ramą dla krajobrazu za oknem, relaksuje i wycisza.  

Biel we wnętrzach - inspiracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
Jaki materiał wykończeniowy na ściany najbardziej się wam podoba?
Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE