Bez złota, bez blichtru – a jednak luksus w najczystszej postaci. 260-m apartament z widokiem na Wawel

2025-06-30 17:01

Na najwyższym piętrze krakowskiego hotelu Stradom powstało wnętrze, które doskonale łączy szacunek dla historii z nieprzeciętnym wyczuciem współczesnego luksusu. Projekt autorstwa pracowni Katarzyny Kraszewskiej to przykład architektury wnętrz, która mówi cicho, ale wyraźnie – o klasie, harmonii i elegancji.

Spis treści

  1. Luksus w cieniu Wawelu
  2. Lewitująca wyspa kuchenna
  3. Sfera prywatna jako enklawa
  4. Luksusowy apartament w Stradom House w Krakowie. Zdjęcia

Początkowo właściciele tego wnętrza, młode małżeństwo planujące powiększenie rodziny, planowało stworzyć na tej dużej przestrzeni dwa odrębne mieszkania – jedno na wynajem, drugie do własnego użytku. Praktycznie wszystko było już gotowe, ale… życie napisało jednak inny scenariusz. Inwestorzy postanowili cały 260-m metraż przeznaczyć tylko dla siebie.

Katarzyna Kraszewska i jej zespół zaprojektowali całkowicie nowy układ funkcjonalny tej przestrzeni – nie tylko scalono dwa mieszkania i zmieniono układ pomieszczeń, ale i od nowa ułożono systemy wentylacji i klimatyzacji.

Luksus w cieniu Wawelu

Widok na królewską rezydencję, historyczną kaplicę adaptowaną dzisiaj na hotelowy bar i panoramę krakowskiej starówki – tło tego apartamentu zobowiązuje. 

Mimo tego nie ma tu ostentacyjnego luksusu, połyskującego złota ani zbędnego przepychu. Zamiast tego – subtelne materiały, starannie dobrana paleta barw i przemyślane detale budują klimat tego ponadczasowego wnętrza. Dominują w nim beże, rozmyte brązy, szarości i delikatne biele. Ściany i sufity pokryto wapienną farbą, której naturalna faktura rezonuje z subtelnymi sztukateriami. Podłogę wyłożono dębową, klasyczną jodełką.

Centralnym punktem mieszkania jest hol, który dzieli je na trzy autonomiczne strefy: dzienną, prywatną właścicieli oraz strefę dziecka. 

Luksusowy apartament w Krakowie

i

Autor: Projekt: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, fot. Tom Kurek

Lewitująca wyspa kuchenna

W strefie dziennej uwagę przyciąga kuchnia – a właściwie jej centralny element: wyspa wykonana z kamienia Trambiserra, oparta na lustrzanym cokole, który optycznie „odkleja” ją od podłoża. 

Wrażenie lekkości jest złudne, bo materiał ciężki – ale perfekcyjnie zbalansowany kompozycyjnie. Całość dopełniają fornirowane zabudowy, które wtapiają się w tło, oraz punktowe oświetlenie, które świetnie modeluje przestrzeń.

W jadalni z kolei dominuje duży, okrągły stół otoczony przez rzeźbiarskie formy: lampę Flamingo i ceramiczne dzieła Margarety Jarząbek. Sztuka i funkcjonalność współistnieją tu w doskonałej symbiozie.

Sfera prywatna jako enklawa

Strefa właścicieli to wnętrze, które nie tylko oferuje komfort, ale daje przestrzeń do wyciszenia. Przylegający do sypialni taras, osobna łazienka, przestronna garderoba, pralnia – wszystko utrzymane w jednolitej tonacji jasnych beżów i głębokiego brązu. 

Luksusowy apartament w Krakowie

i

Autor: Projekt: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, fot. Tom Kurek

Detale są tu równie ważne jak forma – wazony Elizy Jaszczuk i ceramiczne rzeźby Kacpra Pielaszka wprowadzają artystyczną nutę, która wzbogaca codzienność.

Luksusowy apartament w Stradom House w Krakowie. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przy tym odcieniu beż się chowa! Kaszmirowa kuchnia to nowy symbol luksusu. Sprawdź dlaczego!

Złoto we wnętrzach_WZ_Studio