Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym wyzwala kreatywność, ale i zastawia pułapki

2016-05-17 17:10 Monika Czerwińska-Konarska

Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym zawsze będzie oryginalna. Nigdy nie trafimy na dwie identyczne aranżacje salonu w stylu eklektycznym. Nawet tak samo wykończone mieszkanie w kamienicy z klasycznymi detalami architektonicznymi będzie inaczej wyglądało po wstawieniu nowoczesnych mebli, dodatków dekoracyjnych i oświetlenia. Styl eklektyczny jest propozycja dla osób kochających różne stylistyki, lubiących łączyć stare z nowym, naturalne ze sztucznym…

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz ma tylu samo zwolenników co i przeciwników. W stylu eklektycznym odnajdą się Ci, którzy lubią antyki, detale klasyczne, w stylu retro, jednocześnie ceniąc sobie współczesność. Tworzenie wnętrza eklektycznego pozwala wyzwolić własną kreatywność. Ważne: eklektyzm to „wybór najlepszych rzeczy”. Może pojawić się jednak obawa, że swoboda łączenia tego co najbardziej lubimy da efekt w postaci bałaganu. Jednak nic bardziej mylnego! Jeśli nie przekroczymy cienkiej granicy między kontrastem a chaosem, a we wszystkich łączonych elementach zachowamy umiar, uda się nam stworzyć oryginalne i równocześnie bardzo przyjazne wnętrze domu lub mieszkania.

Styl eklektyczny: pełna dowolność w wybieraniu kolorów

Jednym z kryteriów kreowanie wnętrza w stylu eklektycznym jest wybór koloru. Tak naprawdę mamy tu pełną dowolność. Można na przykład zdecydować się na połączenie jednego energetycznego koloru z całą paletą delikatnych pasteli - prosto ze stylu retro, pomieszać ze sobą wszystkie odcienie jednej barwy. Lub zdecydować się na proste rozwiązanie w postaci połączenia czerni i bieli, które będą stanowić bazą dla elementów w innych kolorach. Warto tylko pamiętać o jednej rzeczy. Chcąc zachować konsekwencję trzeba zwrócić uwagę na nasycenie kolorów – mdłe i nijakie nie sprawdzają się dobrze w stylu eklektycznym.

Czytaj też: eklektyczna cyganeria w kolorze taupe

Styl eklektyczny: faktury nadają charakter

To właśnie faktury nadają wnętrzom w stylu eklektycznym charakterystycznej głębi. Szczególnie ważne jest to w przypadku podłogi, która tak naprawdę jest „piątą ścianą”. Idealna  w tym przypadku będzie podłoga z naturalnego materiału. Zatem jeśli stawiamy na drewno, wybierzmy takie, które wygląda na poddane renowacji lub pochodzące  z odzysku. Ślady używania, drobne niedoskonałości i pęknięcia oraz mieszanka różnych odcieni pomagają stworzyć wrażenie unikatowości. W stylu eklektycznym naturalne materiały mogą być z powodzeniem łączone z bardzo nowoczesnymi. Połączenie postarzanego lub szczotkowanego drewna z polerowanym betonem nie powinno nikogo dziwić i na pewno da spektakularny efekt. To jak dobieramy te materiały zależy tylko od nas, ważne jest tylko stworzenie interesujących kontrastów.

Czytaj też: aranżacja kuchni w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny: odważne meble pochodzące z różnych epok

Także meble do wnętrza w stylu eklektycznym można dobierać na zasadzie przeciwieństw. Korek w połączeniu z pleksi, porcelana zestawiona z metalem lub skóra skontrastowana z jutą – to tylko niektóre z możliwych połączeń. Pamiętajmy tylko, że kontrasty dają najbardziej spektakularne efekty. Naturalnie, trzeba mieć sporo odwagi, aby nie trzymać się kurczowo jednej estetyki. Jednak mieszając antyki z nowym, naturalne ze sztucznym mamy okazję do pokazania całej różnorodności jaką oferuje design. Chodzi tylko o to, by nie bać się ustawić obok siebie komody odziedziczonej po przodkach i jakiegoś awangardowego dzieła sztuki. W jednym miejscu można postawić rodzinne pamiątki, znalezione na pchlim targu bibeloty i zdobyte podczas podróży pamiątki. Wszystko po to, aby uzyskać harmonijną a równocześnie intrygującą i niepowtarzalną całość w stylu eklektycznym.

Czytaj też: uporządkowany nieład we wnętrzu