Aranżacja wnętrz mieszkania na lata. W lśniącej bieli i cegle na ścianie!

2015-05-22 10:49 Monika Czerwińska-Konarska

Wnętrza mieszkania to rozbiórkowa cegła na ścianie i kolor biały, a także czarne elementy. Mimo tak odległych stylistycznie elementów powstała ponadczasowa i spójna aranżacja mieszkania na warszawskiej Woli.

Pomysłem na aranżację wnętrz w kamienicy było to, by aranżacja mieszkania się nie starzała. A zderzenie współczesności z poszanowaniem starej tkanki daje właśnie takie efekty. Idealnym miejscem do realizacji takiego projektu jest wnętrze mieszkania w kamienicy wybudowanej jako plomba, w latach 90. w dzielnicy kiedyś robotniczej, dzisiaj coraz bardziej modnej. By zrealizować założenia projektu aranżacji mieszkania, architekta Pawła Bednarczyka, właściciele sprowadzili 2,5 tony cegły z rozbiórki z zabudowań fabrycznych. Równowagą w aranżacji mieszkania dla cegły na ścianie jest kolor biały. Biała jest główna łazienka, biała kuchnia, białe ściany działowe.

Aranżacja mieszkania: biała kuchnia, chropowata cegła i gładka biel

W aranżacji mieszkania uwagę przyciąga kuchnia. Przestrzeń białej kuchni właściwie jest wydzielona z salonu, jednak przesuwana szklana ściana na wysokość kondygnacji (trochę oszukująca oko, bo otwór drzwiowy, nie jest aż tak wysoki) przesunięta na ścianę powoduje wrażenie, że kuchnia jest połączona z salonem. Takie rozwiązanie sprawdza się znakomicie w aranżacji mieszkania. Podczas przyjęcia czy przygotowywania codziennych posiłków osoba będąca w kuchni ma kontakt z gośćmi, natomiast podczas gotowania zamykamy drzwi i większość aromatów pozostaje w kuchni. Aranżacja kuchni w mieszkaniu w kamienicy, to zderzenie starej chropowatej cegły na ścianie z gładką, lśniącą bielą frontów szafek. Kolor biały opanował nie tylko fronty szafek, ale i cały sprzęt AGD. Białe są lodówka, wyciąg kuchenny, płyta do gotowania i piekarnik. Mimo, że kuchnia umieszczona jest pod dosyć ostrym skosem jest chyba najjaśniejszym miejscem w całym mieszkaniu. Ze względu na swoją powierzchnię biała kuchnia w aranżacji mieszkania została zorganizowana perfekcyjnie niczym wnętrze luksusowego jachtu. Ponieważ kuchnia była długa i wąska na końcu wydzielono zamykaną spiżarnię. Kuchnia zyskała lepsze proporcje, a właściciele miejsce do przechowywania. Mimo że do stołu w salonie nie jest daleko, w kuchni pojawił się, oczywiście w jedynie słusznym kolorze białym, stolik „śniadaniowo – degustacyjny”.

Aranżacja mieszkania: salon, gdzie tradycja spotyka nowoczesność

Aranżacja mieszkania jest nowoczesna. Salon to tylko trzy kolory. Odcień naturalnej cegły, biel ścian działowych i mebli oraz czerń schodów i drobnych dodatków do domu. Szorstkość cegły na ścianie w aranżacji wnętrza salonu przełamuje wielkoformatowy, bo o wymiarach 190x150cm obraz, w kolorystyce zgodnej z założeniami projektu. Punkt centralny salonu stanowią dwie rozłożyste kanapy, definiujące przestrzeń jako strefę odpoczynku. Aranżacja wnętrza salonu łączy w sobie nowoczesność – nowoczesne sofy, przezroczysty stolik kawowy, klasykę – stół i krzesła oraz elementy najlepszego designu – lampa Arco, proj. braci Castiglioni z 1962 roku. Nowoczesności wnętrzu dodaje też parkiet jesionowy o żywym wybarwieniu.

Aranżacja mieszkania: łazienka, lustra w ramach czy ramy w lustrach?

Ogladając aranżację mieszkania udajemy się do łazienki. Aranżacja łazienki nie odbiega od koncepcji aranżacji reszty mieszkania. Obowiązuje tu cegła na ścianie i kolor biały. Cegła na ścianie mogłaby zacieśniać optycznie wnętrze. Jednak architekt Piotr Bednarczyk zastosował znakomity trik – umieścił oświetlenie za ścianą za wanną poszerzając optycznie łazienkę. Błyszczące fronty szaf z białego mdf-u zwielokrotniając odbicia światła również poszerzają łazienkę. No i nie zapominajmy też o ogromnym lustrze nad umywalkami. Barokowa rama lustra, w jedynie słusznym kolorze białym, wprowadza element klasyki do tego nowoczesnego wnętrza. Aranżacja łazienki dla gości, a właściwie toalety, to zabawa forma. Dwa, ogromne, ułożone prostopadle względem siebie lustra sprawiają, że wnętrze jest intrygujące, a co najważniejsze wydaje się dużo większe. Puszczeniem oka do gości jest umieszczenie czarnych barokowych ram na …lustrze. Ramy zachęcają do trafienia twarzą w lustro, nie odwrotnie jak to dzieje się zazwyczaj.