Do jakiego stylu pasuje cegła? We wnętrzach gdańskiej kamienicy połączono ją z błękitem

2023-10-19 9:14

Takie lokalizacje lubimy najbardziej! Dzisiaj prezentujemy mieszkanie w Gdańsku na Wyspie Spichrzów, z którego okien rozciąga się widok na Mołtawę. Aranżację oparto na trzech kolorach: błękicie nawiązującym do pobliskiego morza, barwie cegły będącej bezpośrednim nawiązaniem do gdańskiej architektury i drewna. Ten apartament to także doskonały przykład, że cegła we wnętrzach, może mieć nie tylko loftowy sznyt.

Spis treści

  1. Wyspa Spichrzów: strategiczny punkt Gdańska
  2. Apartament niczym nadmorski kurort
  3. Cegła we wnętrzach. Co do niej pasuje?
  4. Cegła w kuchni
  5. Pomysł na cegłę w salonie
  6. Nowoczesna sypialnia z cegłą

Wyspa Spichrzów: strategiczny punkt Gdańska

W przeszłości Wyspa Spichrzów była miejscem strategicznym na planie miasta. To właśnie tam znajdowały się zapasy żywności, dlatego każdej nocy odcinano do niej dostęp, podnosząc zwodzone mosty. Ucierpiała podczas wojennej zawieruchy, jednak dzisiaj odzyskała dawny blask. 

Apartament niczym nadmorski kurort

Mieszkanie, którego wnętrza dziś podziwiamy, znajduje się w kompleksie Deo Plaza. Jego wnętrza zostały zaprojektowane przez prof. ASP, Jana Sikorę. Architekt zdecydował się odtworzyć w nim klimat nadmorskiego kurortu, ale wzbogacić go zabytkowymi detalami i światowym designem.

Na jego wygląd wpływają detale, które zostały wkomponowane tam w całkowicie przemyślany sposób. Błękitny sufit kontrastuje z surowymi, drewnianymi belkami, ale i pomarańczową cegłą. Industrialnego charaktery nadają mu metalowe elementy, m.in. karnisze, nogi mebli itp.

— Efekt finalny jest dość zaskakujący, ale z biegiem lat właśnie takie — autorskie i artystyczne wnętrza — interesują mnie coraz bardziej. Staram się nie oglądać żadnych inspiracji w Internecie, nie używam też telefonu komórkowego, mieszkam w lesie. Stąd są inspiracje — z braku form, z pustki, a nie z Instagrama. To dość kluczowe i nieoczywiste źródło koncepcji — opowiada architekt Jan Sikora.

Apartament na Wyspie Spichrzów
Autor: Tom Kurek Apartament na Wyspie Spichrzów

Cegła we wnętrzach. Co do niej pasuje?

Otwarta przestrzeń składa się z salonu, kuchni i jadalni. Ze strefy dziennej jest też dobrze widoczna sypialnia. Oddzielona została ona jedynie za pomocą szklanych drzwi. Ich konstrukcja to autorski projekt pracowni. Architekt świadomie nawiązał do fabrycznych elementów stoczni, które są dobrze widoczne z okien mieszkania. 

Kiedy zajdzie potrzeba, wystarczy zasłonić błękitną kotarę i zapewnić sobie nieco intymności. 

Aranżacja tego mieszkania opiera się na grze gołębiego błękitu, którym nie tylko pokryto ściany, ale też wyłożony deskami sufit, z bielą, cegłą i drewnem. To połączenie kolorów przywodzi na myśl wakacyjny dom, a romans struktur i materiałów wprowadził do niego bezpretensjonalną elegancję! 

— Ta kompozycja powstała w mojej wyobraźni. Tworząc to wnętrze, pewne rzeczy wydawały mi się osobiste — jak obecność cegły, jej kolor, rozmiar, rytm i industrialne elementy. To wszystko kojarzy mi się z Gdańskiem. Także drewno nadszarpnięte zębem czasu, a odzyskane na cele tej przestrzeni, jest jednoznacznym skojarzeniem z gdańską kamienicą. Chciałem dodać do tego wnętrza również lekkość morskiego sąsiedztwa, stąd skontrastowałem ciężkie, historyzujące elementy z czystym błękitem o głębokim odcieniu — mówi autor projektu.

Cegła w kuchni

Kuchnia została urządzona w tak sprytny sposób, że w ogóle nie przypomina tradycyjnej zabudowy i idealnie wtapia się w salon. Jest lekka dzięki czarnym, metalowym elementom, którymi ją wykończono. Dekometryczne łuki to bezpośrednie nawiązanie do tego, co za oknem, a mianowicie historycznych bram. 

Apartament na Wyspie Spichrzów
Autor: Tom Kurek Apartament na Wyspie Spichrzów

Gdyby nie lodówka w stylu retro, na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to niewielki barek, który urządzono w tej części salonu. 

Pomysł na cegłę w salonie

Kuchnię od salonu oddziela wyspa. Stanowi granicę między nimi. W części wypoczynkowej ustawiono białą kanapę i dwa białe fotele na czarnych, metalowych nogach. Pomiędzy nimi na biało-niebieskim dywanie stanął złoty, prosty stolik. 

Doskonałym tłem dla tej części jest ceglana ściana, na której zawisł obraz o marynistycznej tematyce, oraz spięty niczym niebieską kurtyną zabytkowy widok za oknami. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cegła we wnętrzu - zdjęcia, aranżacje wnętrz. Jaką cegłę wybrać? Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Obok nowych mebli w strefie dziennej znajdują się też antyki, np. postawiona tuż przy wejściu drewniana szafa z lustrem. Obok sypialni z kolei stanęło neorenesansowe biurko, a naprzeciwko niego drewniany, stuletni stół i nowoczesne skórzane, tapicerowane krzesła w kolorze cegły. Warto zwrócić uwagę na ich nóżki! 

Nowoczesna sypialnia z cegłą

Sypialnia jest częścią otwartej strefy, dlatego nie odbiega od niej estetyką. Zdominował ją kolor gołębi, który ponownie zestawiono z cegłą w formie ozdobnego pasa nad łóżkiem i metalowych, czarnych elementów. Na tle błękitu stanęło szare, tapicerowane łóżko, w którym można poczytać wieczorem dzięki industrialnym lampkom. 

  • Projekt: prof. Jan Sikora, Sikora Wnętrza Architektura
  • Fot. Tom Kurek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Postawili dom na zalesionej działce. Urocza jabłoń stała się najpiękniejszym meblem

Rozszyfruj te marki z PRLu. Wstydź się, jeśli ich nie znasz!

Pytanie 1 z 10
Ursus to nazwa?
Nasi Partnerzy polecają