93-metrowe mieszkanie w stylu francuskiej kamienicy na Mokotowie. Zainspiruj się eleganckimi wnętrzami

2024-06-11 13:29

93-metrowe mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na zielonym warszawskim Mokotowie. Remont generalny wnętrza wysokiego na 3 metry stanowił spore wyzwanie dla Joanny Lemki-Wójcik, założycielki pracowni jlw studio, ale efekt końcowy przeszedł wszelkie oczekiwania. Mieszkanie w stylu francuskiej kamienicy zachwyca elegancją, lekkością i pomysłami.

Spis treści

  1. Styl paryskiej kamienicy
  2. Zmiany w układzie funkcjonalnym
  3. Detal robi różnicę
  4. Urok symetrii
  5. Mieszkanie w stylu francuskiej kamienicy. Zdjęcia przed i po

Styl paryskiej kamienicy

Zachowanie elementów charakterystycznych dla mieszkania w kamienicy było priorytetem dla architektki i właścicieli, uzgodnili to na samym początku współpracy. We wnętrzu nie mogło więc zabraknąć dwuskrzydłowych drzwi francuskich, klasycznego parkietu w jodełkę czy sztukaterii. Wielką ozdobą wnętrza są lampy - ikony duńskiego designu, jak np. PH5 marki Louis Poulsen.

Podłoga w strefie wejściowej wyłożona jest pięknymi płytkami zwanymi gorsecikami warszawskimi lub gorsecikami cementowymi. I choć powstały w Holandii pod koniec lat 20. XX wieku, to najbardziej kojarzą się nam z gdyńskim i warszawskim modernizmem.

Zmiany w układzie funkcjonalnym

Dawna służbówka przekształciła się w łazienkę z oknem. Dodatkowo architektka wydzieliła wygodną strefę wejściową z szafą i siedziskiem oraz przeniosła kuchnię na drugi koniec mieszkania, do obszernej strefy dziennej, powstałej z połączenia dwóch pokoi.

Mieszkanie w stylu francuskiej kamienicy
Autor: Projekt: Joanna Lemka-Wójcik/jlw.studio, zdjęcia: Marta Behling/Pion Poziom

Detal robi różnicę

Architektka zadbała o najmniejszy szczegół. Przykładem dopracowanych detali niech będą: rewizja do wodomierzy (drzwiczki zakrywające pion w łazience) to wypłytkowane drzwiczki na magnes, zaś kratka wentylacyjna została polakierowana na kolor pistacjowy, idealnie pasujący do płytek.

Udało się zachować przejście wzoru żyły marmuru na spieku kwarcowym na blacie kuchennym i okładzinie nad blatem. Opaski dwuskrzydłowych, przeszklonych drzwi francuskich szczelnie wypełniają całą przestrzeń pod elementem nośnym, oddzielając strefę dzienną od przedpokoju. 

Urok symetrii

Architektka Joanna Lemka-Wójcik wraz z właścicielami dużą wagę przywiązuje do symetrii. Tutaj odzwierciedla się ona nie tylko w układzie pomieszczeń, ale także w oświetleniu, kolorystyce i detalach. Wnętrze zachwyca lekkością, świeżością i elegancją. Brawo!

Mieszkanie w stylu francuskiej kamienicy. Zdjęcia przed i po

Mieszkanie w stylu paryskim na poznańskich Jeżycach. Zaglądamy do pięknego apartamentu architektki

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio