Jak zaaranżować czarno-białe wnętrze? Nuty złota i barwy ziemi

2023-10-30 8:41

Właścicielka tego położonego w Gdyni mieszkania marzyła, aby jego wnętrza były jednocześnie klasyczne, ale i nowoczesne, a przy okazji wpisywały się w otaczający je krajobraz. W ten sposób powstała z pozoru czarno-biała aranżacja inspirowana tym, co za oknem: portem i morzem.

Spis treści

  1. Mieszkanie z widokiem na Bałtyk
  2. Czarno-białe wnętrza doprawione barwami ziemi
  3. Mały metraż ≠ słaba funkcjonalność

Mieszkanie z widokiem na Bałtyk

Znajdujące się w Gdyni 70-metrowe mieszkanie mieści się w wyższych kondygnacjach apartamentowca Portova. Znajduje się na rogu budynku, a z jego okien można podziwiać nie tylko błękit morza, ale i port. 

Jego właściciele już na etapie zakupu zdecydowali się wprowadzić zmiany w jego rozkładzie. Pierwotnie mieszkanie składało się z trzech głównych pomieszczeń, oni postawili na dwa: strefę dzienną łączącą kuchnię, jadalnię i salon oraz sypialnię.

Czarno-białe wnętrza doprawione barwami ziemi

Na pierwszy rzut oka apartament zdaje się być czarno-biały. Faktycznie sporo tam bieli, którą uzupełniono czarnymi dodatkami, ale to tylko pozory. Te dwa kolory dopełniły barwy ziemi: szarość czy jasny brąz, ale też tapety, które ułożono m.in. w sypialni, ale i na frontach szafy. Architektka, Martyna Lipska, postanowiła sięgnąć po morski motyw. 

70-metrowe mieszkanie w Gdyni. Klasyczna forma z nutą romantyzmu
Autor: Projekt i zdjęcia: Martyna Lipska

Dzięki beli udało się uzyskać czysty efekt, który został “zmiękczony” łukami oraz zaokrągleniami zabudowy. Ciepła wnętrzom nadała z kolei drewniana podłoga. Parkiet ułożono we francuską jodełkę.

Poza tym białe ściany ozdobiła skromna sztukateria. To nie jedyna dekoracja: na frontach, drzwiach do sypialni oraz wyspie pojawiły się ryflowania, które zgodnie z wizją architektki miały nawiązywać do gdyńskich modernistycznych tynków z wykutymi rowkami. 

— We wnętrzu zastosowałam wiele rozwiązań, które nawiązują do Gdyni. Posadzka w kuchni, łazience i korytarzu, ma przypominać, że za oknami tego luksusowego apartamentu, toczy się portowe życie, a w tym intensywny załadunek i rozładunek węgla — mówi projektantka Martyna Lipska.

Mały metraż ≠ słaba funkcjonalność

Choć metraż mieszkania nie jest duży, to praktyczne rozwiązania podążają za wizualnie atrakcyjną formą. Architektka starała się maksymalnie wykorzystać dostępną w apartamencie przestrzeń. Właśnie dlatego lwia część zabudowy została stworzona na zamówienie przez lokalnych rzemieślników.

70-metrowe mieszkanie w Gdyni. Klasyczna forma z nutą romantyzmu
Autor: Projekt i zdjęcia: Martyna Lipska

— Kuchnia z pozoru nieduża, kryje mnóstwo miejsc do przechowywania dzięki pogłębieniu blatów i szuflad. Okazała wyspa (ponad dwa metry długości) stanowi wymarzoną przestrzeń do pracy, jak i spotkań towarzyskich. Mając na uwadze połączenie z salonem, w kuchni został zamontowany bardzo wydajny okap wraz z dodatkowym (autorskim) wyciszeniem obudowy — mówi Martyna Lipska. 

  • Design i foto: Martyna Lipska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 85-metrowie mieszkanie w centrum Krakowa. Sypialnię ukryto za kotarą

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot?
Przedmiot z PRL
Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.