Baranek wielkanocny DIY. Unikalna ozdoba na stół wielkanocny. Zrób to sam! Instrukcja krok po kroku

2024-03-29 11:26

Kto powiedział, że wielkanocny baranek musi być wykonany tylko z cukru? Ciekawą alternatywą dla cukrowej ozdoby jest baranek wykonany z masy solnej. Sprawdź, jak go zrobić i zachwycić domowników oraz gości przy świątecznym stole.

Spis treści

 1. Co symbolizuje baranek wielkanocny?
 2. Baranek wielkanocny z masy solnej
 3. Jak zrobić baranka z masy solnej?
 4. Baranek wielkanocny z masy solnej. Zdjęcia
 5. Z czego można zrobić baranka wielkanocnego? Pomysły
 6. Baranek wielkanocny. Inspiracje

Co symbolizuje baranek wielkanocny?

Baranek z czerwoną chorągwią jest liturgicznym symbolem Wielkanocy. Katolikom przypomina o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Choć w dekoracjach wielkanocnych częściej królują zajączki czy kurczaczki, to jednak jeśli zależy nam na religijnej symbolice, właśnie baranka nie powinno zabraknąć w wielkanocnym domu.

Dużą popularnością – zwłaszcza wśród dzieci – cieszą się baranki cukrowe, które można schrupać. Baranki wielkanocne przygotowuje się również z ciasta, a więc to kolejna smaczna dekoracja świąteczna. My pokazujemy, jak zrobić baranka wielkanocnego z masy solnej. 

Baranek wielkanocny z masy solnej

Baranek z masy solnej to prosta w wykonaniu ozdoba. Baranek z masy solnej wcale nie jest trudny do wykonania. Do wspólnej zabawy z masą solną warto zaprosić najmłodszych domowników, którzy na pewno ucieszą się z możliwości własnoręcznego wykonania świątecznej dekoracji. Taką ozdobę można później postawić na wielkanocnym stole w towarzystwie pisanek czy wielkanocnych stroików. Do wykonania baranka z masy solnej potrzebne będą

 • szklanka mąki
 • szklanka soli
 • szklanka wody
 • wałek do ciasta
 • folia aluminiowa
 • wyciskarka do czosnku
 • papier do pieczenia
 • lakier spray

Jak zrobić baranka z masy solnej?

KROK 1: Sól i mąkę dokładnie mieszamy w jednym naczyniu przez około 3 minuty, następnie dodajemy wodę. Do wymieszanych składników dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto, aż powstanie gładka masa. Z kawałków folii aluminiowej wykonujemy stelaż, wokół którego będziemy formować korpus baranka wielkanocnego.

KROK 2: Ciasto na baranka wielkanocnego dzielimy na dwie części. Większą rozwałkowujemy na placek o grubości około 1 cm. Z pozostałej części lepimy drobne elementy. Rozwałkowane ciasto formujemy wokół przygotowanego stelaża, nadając figurce kształt siedzącego baranka. Do uformowanej głowy baranka dolepiamy uszy, zwilżając powierzchnię styku mokrym pędzelkiem.

KROK 3: Za pomocą wykałaczki zaznaczamy w masie oczy i nozdrza baranka wielkanocnego. Ciasto wyciskamy przez wyciskarkę do czosnku, w ten sposób powstanie efekt owczego runa. Cieniutkie ruloniki ciasta o centymetrowej długości odcinamy wykałaczką i przylepiamy do grzbietu figurki baranka.

KROK 4: Figurkę baranka wielkanocnego ułożoną na papierze do pieczenia wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 75 stopni. Zostawiamy uchylone drzwiczki przez pierwsze półtorej godziny, aby figurka wyschła. Następnie stopniowo zwiększamy temperaturę do 200 stopni i czekamy, aż baranek się zarumieni. Gotowe!

Baranek wielkanocny z masy solnej. Zdjęcia

Z czego można zrobić baranka wielkanocnego? Pomysły

 • Baranek wielkanocny z jajka styropianowego i arkuszów filcu: wytnij z filcu cienkie, równej szerokości pasma. Stworzą one miękkie, wełniste futro bohaterów tego odcinka. Zwijaj pasemko filcu jak falbankę i punkt po punkcie doklejaj do styropianu, zaczynając od wierzchołka. Nogi i głowę baranka możesz zrobić z drutu, który później owijasz włóczką. Druciane elementy wbij w gotowy korpus baranka, doklej oczy.
 • Baranek wielkanocny z jajka styropianowego i kulek filcu, pomponów lub kawałków waty: wykonasz w ten sam sposób jak powyżej.
 • Baranek z jajka: można ozdobić jajko w kształcie baranka, dodając niezbędne detale takie jak oczy, nos i uszy. Można to zrobić za pomocą farb, markerów lub kolorowych materiałów do zdobienia.
 • Baranek z ciasta: dostępne są różne formy w kształcie baranka z drewna, metalu i silikonu. Słodki baranek będzie ciekawą ozdobą stołu wielkanocnego. Polecamy też zrobienie ciasteczek w kształcie baranka i ozdobienie ich pisakami z lukrem.

Baranek wielkanocny. Inspiracje

Kurczak wielkanocny DIY. Jak zrobić kurczaczka wielkanocnego z wełny, krok po kroku

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym? Urządzamy sielskie przyjęcie w domu
Nasi Partnerzy polecają
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany