Oświetlenie sypialni: lampy sufitowe i boczne

2015-12-07 18:54

Światło tworzy nastrój. Do sypialni projektuje się różne typy oświetlenia po to, by "grać" klimatem. Równie chętnie wykorzystujemy dziś lampy sufitowe, jak oświetlenie boczne.

Spis treści

  1. Uzupełnienie oświetlenia głównego: lampki nocne, kinkiety, wiszące lampki, lampy podłogowe
  2. Alternatywa dla klasycznych rozwiązań oświetleniowych: kącik do czytania (rozwiązania podpatrzone w hotelach)

Rezygnacja z oświetlenia głównego w sypialni to błąd. Zatęsknimy za porządną lampą sufitową wtedy, gdy będziemy chcieli posprzątać pomieszczenie albo chociaż znaleźć coś w komodzie. Większość rzeczy w sypialni rozgrywa się oczywiście w strefie łóżka. I ono jest naturalnym kontekstem dla świetlnych iluminacji. Wybieramy lampy do sypialni.

Czytaj też: 7 pomysłów na aranżację wnętrz światłem >>>

Uzupełnienie oświetlenia głównego: lampki nocne, kinkiety, wiszące lampki, lampy podłogowe

Stojące na szafkach w sypialni klasyczne lampki z podstawą i kloszem stopniowo ustępują miejsca rozwiązaniom, które bardziej korespondują ze współczesnymi aranżacjami, w których łóżko zajmuje często przestrzeń od ściany do ściany. Wtedy lepiej sprawdzą się kinkiety lub wiszące po obu stronach łóżka lampy sufitowe (np. z klosikami na ozdobnych sznurach). Dadzą nastrojowe światło punktowe w sypialni. W przypadku tych ostatnich niezbędne jest jednak dokładne wymierzenie ich wysokości i odległości od łóżka.

Czytaj też: 10 pomysłów na oświetlenie sypialni >>>

Alternatywa dla klasycznych rozwiązań oświetleniowych: kącik do czytania (rozwiązania podpatrzone w hotelach)

Czytać możemy oczywiście nie tylko w łóżku, ale np. w specjalnym fotelu "do czytania". Przy nim dobrze sprawdzą się lampy podłogowe, dające boczne światło. Zawsze istotne jest, by dobrze opracować system zapalania i gaszenia światła - dobre rozwiązania możemy podpatrzyć w hotelach, gdzie każdy kontakt służy do zawiadywania różnymi sekcjami świateł, np. ten przy łóżku gasi i światła górne, i boczne.

Czytaj też: Lampy INSPIRACJE >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany