Sypialnia od nowa: czyli zmieniamy aranżacje sypialni

2017-01-18 11:41

Twoja sypialnia wymaga zmiany? Czas na nową aranżację sypialni! Podpowiemy czym ozdobić ściany w sypialni. Zadbamy o oświetlenie do czytania, relaksu. Zastanowimy się, gdzie postawić szafę i zaplanować schowki. A na koniec - zrelaksujemy na superwygodnym łóżku. Oto poradnik, na ładną i funkcjonalną aranżację sypialni.

Spis treści

  1. Aranżacja sypialni: remont od podstaw
  2. Aranżacja ścian w sypialni: szybka zmiana wystroju i powiew świeżości
  3. Aranżacja małej sypialni: dwufunkcyjne meble
  4. Oświetlenie w sypialni: kinkiety i światło górne
  5. Aranżacja sypialni: wybieramy szafy i łóżko do sypialni

W sypialni spędzasz w niej wiele godzin (nieważne, że większość z zamkniętymi oczami). Aranżacja sypialni zasługuje na nieco więcej uwagi, niż zwykle jej poświęcamy. Gdy urządzisz sypialnię praktycznie i estetycznie, poprawi się jakość twojego snu, poranki będą przyjemniejsze.

Aranżacja sypialni: remont od podstaw

Jeśli planujesz większe zmiany w aranżacji sypialni, włącznie z wymianą podłogi i budową szafy, pomyśl o innych udogodnieniach (może brakowało ci w sypialni kinkietów przy łóżku, automatycznie zasłanianych rolet, dobrych drzwi, szuflad łatwo wysuwanych spod łóżka). Przygotuj dobry projekt wnętrza sypialni. Zaznacz w projekcie sypialni ustawienie mebli, miejsca punktów świetlnych. Najpierw zleć wykonanie przeróbek instalacji elektrycznej (dobrze znać wtedy wymiary kinkietów lub innych lamp). Potem rozważ budowę szafy w sypialni (by obniżyć koszty, zamów przesuwne fronty, za którymi ukryjesz system organizacji ubrań). W następnej kolejności podczas zmiany aranżacji sypialni zajmij się ścianami - ich okładzinami lub malowaniem. Połóż posadzkę, zamontuj karnisze, drzwi, listwy przypodłogowe. Wstaw meble do sypialni, przykręć oświetlenie. W miarę potrzeby dokonaj poprawek projektu i nowej aranżacji sypialni.

Aranżacja ścian w sypialni: szybka zmiana wystroju i powiew świeżości

Często, aby aranżacja sypialni nabrała nowego charakteru i wnętrze uzyskało efekt odświeżenia wystarczy przemalować ściany, meble, przymocować do łóżka nowy zagłówek (albo zastąpić go mocowanymi do ściany panelami) i sypialnia pięknieje. Okładzina ścienna na wybranej ścianie w sypialni wykonana z drewnianych desek, paneli lub płyty drewnopochodnej wykończonej fornirem może pełnić funkcję zagłówka łóżka. Takie wykończenie ściany doda sypialni przytulności, nieco ją wyciszy. Jeśli wybierasz lite deski na ścianę w sypialni, sprawdź ich gładkość (nierówności oszlifuj). Odpowiednim ułożeniem desek możesz optycznie modelować przestrzeń sypialni. Układ poziomy „poszerzy” optycznie ścianę w sypialni, pionowy „oddali” sufit. Innym sposobem na ładną dekorację ściany w sypialni są tapety lub fototapety. Ewentualne nierówności ściany w sypialni zamaskujesz wzorzystą tapetą lub fototapetą. Druga opcja jest o tyle wygodniejsza, że na ścianę (pokrytą klejem) nakłada się gotowe ponumerowane arkusze. Przed naklejeniem pierwszego zaznacz na ścianie pod sufitem szerokość arkusza. Korzystając z pionu, poprowadź do dołu prostą linię. Trzymając się jej, naklej tapetę. Wysokość zagłówka łóżka dopasuj do swojego wzrostu. Jeśli zależy ci na wygodzie, niech sięga nad linię głowy.

Aranżacja małej sypialni: dwufunkcyjne meble

W małej sypialni sprawdzą się rozwiązania dwufunkcyjne: podest ze schowkami zwieńczony materacem czy blat składany na ścianę, pełniący w pozycji pionowej funkcję gazetownika. Gdy w sypialni nie ma dużo miejsca, kinkiet może zostać zminimalizowany, a stolik nocny zastąpiony krzesłem (zyskasz dodatkowe miejsce do wieszania ubrań). Wolna przestrzeń po bokach łóżka (min. 30 cm) przydaje się podczas wstawania, ścielenia i... do postawienia szafki nocnej. Szuflady pozwolą utrzymać ci porządek w małej sypialni.

Oświetlenie w sypialni: kinkiety i światło górne

Oświetlenie boczne jest bradzo ważne w sypialni. Kinkiety w sypialni mocuj je do ściany po obu stronach zagłówka, 70 – 90 cm powyżej materaca. Idealną wysokość kinkietów ustalisz, biorąc pod uwagę wzrost osoby oraz rodzaj lampy (z wysięgnikiem czy bez, światło skierowane do góry czy do dołu). Dobrze, by knikiety w sypialni miały oddzielne włączniki, funkcje przyciemniania, światło o ciepłym nasyceniu oraz technologię LED (oprawy znacznie mniej się nagrzewają niż halogenowe lub tradycyjne żarówki). Światło od góry w sypialni: poza rzadko używaną lampą pośrodku sufitu możesz zamontować lampki nad zagłówkiem. Dzięki częściowo podwieszanemu sufitowi powstanie przytulna wnęka w sypialni. Spoty ładnie ją podświetlą.

Aranżacja sypialni: wybieramy szafy i łóżko do sypialni

Generalna zasada w aranżacji sypialni brzmi: duże meble do przechowywania - szafa - stawiamy w miejscu mało widocznym (wnęka, daleko od okna, za drzwiami). A gdy jest to niemożliwe w naszej aranżacji sypialni? Wtedy wybierz do sypialni szafę lekką optycznie: jasną, wtapiającą się w tło ściany, nie za wysoką. W lakierowanych frontachszaf będzie się odbijało światło dzienne.

Łóżko w sypialni najlepiej jeśli stoi bokiem do okna i jest dostępne z trzech stron. Szafki nocne i lampki w sypialni powinny się znajdujować się na wyciągnięcie ręki. Dzięki meblom z jednej kolekcji sypialnia wydaja się większa i będzie uporządkowana stylistycznie. Łóżko z drewna lub płyty meblowej łatwiej odkurzyć niż tapicerowane – sprawdza się w przypadku osób uczulonych na roztocza. Jeśli nie jesteś alergikiem, wybierz łóżka do sypialni obite tkaniną – gęsto tkaną, odporną na przecieranie i plamy (z ochronną powłoką typu Easy Clean). Czyszczenie jej i materaca ułatwi ci np. odkurzacz Vortex Ultra, ok. 499 zł, Hoover. Rozglądasz się za nowym materacem do spania? Do wyboru masz lateksowy, piankowy, sprężynowy lub łączący kilka materiałów. Testując go w sklepie, zwróć uwagę, czy zapewnia optymalne podparcie, rozluźnia napięte mięśnie. Idealnie jeśli miałby pokrowiec zdejmowany do prania.

Nasi Partnerzy polecają