Styl sypialni, czyli o jakości snu i jego wpływie na nasze życie

2020-12-15 12:10

We wnętrzach prywatnych – rezydencjach, domach, apartamentach i mieszkaniach – styl aranżacji bardzo ściśle splata się ze stylem życia. Najwyraźniej widać to chyba zwłaszcza w sypialni, pomieszczeniu wyjątkowo osobistym. Tu przecież wszystkie elementy wyposażenia i wystroju powinny być skoncentrowane na potrzebach mieszkańca lub pary.

Łóżko Novelle Iris
Autor: Domoteka, materiały prasowe Główne miejsce w sypialni powinno zajmować łóżko starannie dopasowane do potrzeb użytkowników. Na zdj. model Iris marki Novelle.

Spis treści

  1. Sypialnia, oaza spokoju
  2. Jak sobie pościelesz?
  3. Aranżacja ze snu

Sypialnia, oaza spokoju

Sen sam w sobie jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jednego zbyt mocno angażuje kariera, drugiego rodzina – zwłaszcza małe dzieci. A problemy z zasypianiem lub z długością snu urosły już do rangi jednej z chorób cywilizacyjnych. Środki medyczne sprowadzane do zażywanych wieczorem pigułek nie zawsze zdają egzamin w oczekiwany sposób. Specjaliści podkreślają, jak ważny dla zdrowego snu jest przebieg całej doby. Od przebudzenia i wstania z łóżka, przez kolejne aktywności dnia, po wieczorny relaks i przygotowanie się do zaśnięcia.

Współczesna sypialnia łączy się, a coraz częściej wręcz przenika z łazienką, a ponadto sąsiaduje z garderobą lub integruje się z nią. Niekiedy właśnie w tym wnętrzu sytuujemy zaciszny kąt do pracy. Najlepiej gdy jest na tyle dyskretny, by po zamknięciu notebooka zupełnie znikał z oczu. Z reguły także lokuje się tu kąt wypoczynkowy, sprzyjający słuchaniu muzyki czy lekturze, gdy w pozostałych częściach domu wre życie.

Rozmowy o luksusie – Dobre Wnętrze. Odcinek 1. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ

Jak sobie pościelesz?

Najważniejszym meblem w sypialni, godnym szczególnej uwagi na etapie wyboru czy projektowania oraz personalizacji (wielkości, typu, parametrów), jest oczywiście łóżko – a jego najistotniejszą częścią materac lub materace. Więcej niż jeden, kiedy np. para ma odmienne oczekiwania, a także gdy pod materacem właściwym znajduje się tzw. boxspring, a na wierzchu topmaterac. To rozwiązane znane z tzw. łóżek kontynentalnych, czyli amerykańskiego wyobrażenia o europejskim komforcie snu.

Dobór materaca (lub materaców) to indywidualna kwestia, którą warto skonsultować z fachowym doradcą, a także z własnym ortopedą lub fizjoterapeutą. A przed decyzją o zakupie wstępnie upatrzony model trzeba po prostu sprawdzić pod kątem przede wszystkim twardości. Nie bez powodu coraz popularniejsza staje się opcja wypróbowania materaca z możliwością zwrotu nawet w ciągu 3 miesięcy. Wszystko, o czym tu mowa, może się kojarzyć z „kłopotem”, „zamieszaniem” - w istocie jest jednak bardzo opłacalną inwestycją we własne zdrowie, kondycję kręgosłupa i stawów oraz jakość snu.

Łóżko NAP Cube
Autor: Domoteka, materiały prasowe Przestrzeń, spokój i wygodne łóżko, tu model Cube marki NAP. W sypialni nic innego nie jest niezbędne.
Najlepsze meble do sypialni czekają w Domotece
Łóżko Novelle Iris

Autor: Domoteka, materiały prasowe

Luksusowe wyposażenie sypialni znajdziesz m.in. w showroomie Novelle w Domotece.

Domoteka to wyjątkowe centrum wyposażenia wnętrz w warszawskim parku handlowym Homepark Targówek. Specjalizuje się w stylowych i luksusowych meblach oraz akcesoriach do domu. Galeria mieści wiele znanych na świecie marek meblowych i wnętrzarskich. Dostarcza pomysłów i inspiracji, przyciąga projektantów wnętrz i klientów szukających dobrego designu.

W Domotece znajdziesz blisko 60 salonów uznanych marek. Luksusowe meble i inne rozwiązania do sypialni czekają m.in. w salonach Aksonometria, Belbazaar, BoConcept, Chairman, Dekoria, DlaSpania, Eccelent, Elen meble, Galeria Wnętrz, Hästens, Italmeble, IWC Home, JMB Design, JOOP, Koma, Livingroom, Meblik, Miloo Home, Mościccy, Nap, Natuzzi, Novelle, Potrzuski, Selene Materace, Senpo, Tomasz Omelko Galeria, Top Kolor, Transforms Smart Beds, VOX oraz  Ziemann Home Décor.

Drugą po materacu sprawą kluczową dla jakości wypoczynku nocnego jest dobór poduszki, która ma za zadanie odpowiednio podpierać szyję. Po inne modele powinny więc sięgać osoby śpiące na boku, inne sprawdzą się przy dominującej pozycji na plecach. Istnieją też propozycje specjalne, odpowiadające na szczególne zalecenia medyczne.

W tym kontekście wybór kołdry okazuje się sprawą zupełnie prostą. Tu liczy się przede wszystkim komfort termiczny oraz ciężar przykrycia. Zwykle preferowane jest lekkie, jednak przed paroma laty sensacją stała się tzw. kołdra sensoryczna, o ciężarze dobranym tak, by dawała wrażenie otulenia. Produkt tego typu pomaga w redukcji stresu, ułatwia zasypianie i wydłuża sen.

Rozmowy o luksusie – Dobre Wnętrze. Odcinek 2. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ

Aranżacja ze snu

Warto by komfortowe, starannie spersonalizowane łóżko – flankowane przez parę stolików, szafek nocnych lub komód – stanęło w centralnym punkcie sypialni, swobodnie dostępne z obu stron. Niech widoczne już od progu jednoznacznie sygnalizuje główną funkcję wnętrza, tworząc nastrój relaksu. Szczegóły ustawienia zależą oczywiście od parametrów konkretnej przestrzeni, jednak uważa się za korzystne, gdy osoba leżąca w łóżku dobrze widzi główne drzwi prowadzące do tego pomieszczenia – a jednocześnie ma widok na okno, drzwi balkonowe czy wyjście do ogrodu.

Sypialnia JOOP
Autor: Domoteka, materiały prasowe Efektownemu i wygodnemu łóżku, tu marki JOOP, mogą towarzyszyć meble wypoczynkowe, idealne do lektury lub oglądania filmu w zaciszu sypialni.

Dobór mebli i dodatków zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Kwestią zupełnie uniwersalną jest natomiast oświetlenie. Współczesny standard komfortu wymaga, aby światło górne dało się zapalić i zgasić zarówno stojąc przy dowolnych drzwiach, jak i leżąc w łóżku. Dawne komplikacje elektryczne doskonale rozwiązują dziś sterowniki elektroniczne.

Analogicznie należy rozwiązać osłony okienne. Rolety zwijane lub rzymskie, zasłony czy żaluzje – dowolnie wybrany typ dekoracji okna warto wyposażyć w automatykę, za sprawą której dostęp słońca da się wyregulować bez wstawania z łóżka. Warto pokusić się także o inteligentny moduł sterujący, który zacznie odsłaniać okno na chwilę przed dzwonkiem budzika. Jak miło budzić się w promieniach słońca!

Ładny wystrój sypialni na poddaszu. Porady stylisty
Nasi Partnerzy polecają