Poduszka do spania na boku: jakie ma zalety, co wybrać?

2022-02-02 14:05

Podczas snu przybieramy najróżniejsze pozycje, a każda z nich może być wygodna, o ile odpowiednio przygotujemy nasze łóżka. Sprawdźmy więc, jak wybrać poduszkę do spania na boku, by zadbać o swój maksymalny komfort w nocy.

Poduszka do spania na boku
Autor: GettyImages Sprawdź, jak wybrać dobrą poduszkę do spania na boku

Spis treści

  1. Komfort snu a poduszka do spania na boku
  2. Jaka poduszka do spania na boku będzie odpowiednia?
  3. Jak wybrać wypełnienie poduszki do spania na boku i na plecach?
  4. Długa poduszka do spania na boku – dlaczego warto ją wybrać?

Komfort snu a poduszka do spania na boku

Jeśli do tej pory zakup poduszki nie zajmował specjalnie naszych myśli, może się okazać, że problemy z zasypianiem czy wysypianiem się są właśnie konsekwencją nieprawidłowego doboru pościeli. Dla większości z nas najwygodniejszą pozycją do spania jest układanie się na boku – w takim przypadku konieczne jest dobranie odpowiedniej poduszki do spania na boku, która pozwoli na utrzymanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa i całego ciała.

Kręgosłup powinien znajdować się w równej linii i mieć zachowane wszystkie naturalne krzywizny – jeśli będziemy o to dbać, rano obudzimy się wypoczęci i nie grożą nam bóle mięśni. Jaką poduszkę do spania na boku należy zatem wybrać?

Jaka poduszka do spania na boku będzie odpowiednia?

Poduszka do spania na boku powinna być odpowiednio wyprofilowana – tak by precyzyjnie podtrzymywać kark. Powinna więc ona wypełniać w czasie leżenia przestrzeń pomiędzy uchem a ramieniem. W ten sposób nie doprowadzimy do powstawania niepotrzebnych napięć mięśniowych, a całemu ciału pomożemy się zrelaksować.

Aby mieć pewność, że poduszka jest odpowiednio ukształtowana w sposób przystający do anatomii ciała, można wybrać ortopedyczną poduszkę do spania na boku – ma ona starannie zaprojektowaną wysokość, ale też twardość, dzięki czemu głowa w czasie snu ma ograniczoną możliwość przypadkowego zmieniania pozycji. Co więcej, dostępne są także ortopedyczne poduszki do spania na boku i plecach, które z pewnością docenią osoby wiercące się w czasie snu lub lubiące spać w obu pozycjach.

.. Jak wybrać idealną poduszkę ortopedyczną? >>>

Jak wybrać wypełnienie poduszki do spania na boku i na plecach?

Poduszki do spania na boku mogą mieć różne wypełnienie:

Naturalne – w poduszkach do spania na boku z wypełnieniem naturalnym znajdują się puch i pierz. Ta mieszanka najczęściej pochodzi od kaczek i gęsi i ma sporo zalet – m.in. zapewnia sporo ciepła i absorbuje wilgoć, dzięki czemu zapewnia komfort osobom, które się pocą w nocy. Jednocześnie jednak cyrkulacja powietrza w takim wypełnieniu poduszki do spania na boku jest odpowiednia, ale i tak zaleca się jej regularne wietrzenie. Z pościeli wypełnionych pierzem powinni natomiast zrezygnować alergicy.

Syntetyczne – dla osób z uczuleniami lepszym wyborem na pewno okażą się syntetyczne poduszki do spania na boku. Takie wypełnienie cechuje się odpornością na odkształcenia i niską ceną, a do zalet należy też zaliczyć możliwość bezpiecznego prania w pralce.

Piankowe – często spotykamy poduszki ortopedyczne do spania na boku i plecach wypełnione pianką termoelastyczną. Te pod wpływem ciepła naszych ciał dopasowują się doskonale do kształtu szyi i głowy, zapewniając idealne podparcie.

Długa poduszka do spania na boku – dlaczego warto ją wybrać?

Coraz większą popularnością cieszą się także długie poduszki do spania na boku. Jako pierwsze doceniły je przyszłe mamy, ponieważ takie poduszki pomagają odciążać kręgosłup, a także zadbać o prawidłowe ułożenie miednicy, dzięki czemu eliminowane są bóle w dolnej części pleców, a pozycja do spania jest optymalna. Takie poduszki do spania na boku w ciąży służą jednak nie tylko w nocy, ale i podczas wypoczynku w środku dnia. Co więcej, coraz częściej sięgają po nie osoby, które nie spodziewają się w najbliższym czasie potomstwa, doceniając po prostu komfort, jaki przynosi takie rozwiązanie.

Długie poduszki do spania na boku mogą mieć nawet 180-200 cm długości, dzięki czemu można je łatwo dopasować do potrzeb. Dostępne są także w wielu wersjach do wyboru – w kształcie literek I, U, C, J albo też cyfry 7. Taki asortyment poduszek do spania na boku pozwala na zaopatrzenie się w model, który będzie nas mocno opatulał, np. poduszki U-kształtne, lub też jedynie zapewni dodatkowe podparcie, jak te uformowane w literę I. Dzięki nim możesz spać tak, jak lubisz!

.. Poduszka ciążowa i poduszka do karmienia – wygoda dla mamy >>>