Oświetlenie w sypialni. Ruchome wizualizacje

2008-09-26 2:00
Oświetlenie w sypialni. Ruchome wizualizacje
Autor: Mariusz Bykowski Sypialnia: jako dobrze rozplanować jej oświetlenie

Nasz architekt wnętrz proponuje ciekawe rozwiązania aranżacyjne do sypialni: trzy projekty sypialni i jej oświetlenia. Aranżacje sypialni możesz obejrzeć dzięki specjalnie przygotowanym ruchomym wizualizacjom. Zobacz, jak dobrze urządziś sypialnię i rozmieścić w niej oświetlenie.

Sypialnia i oświetlenie

Jak zaprojektować oświetlenie wysokiej sypialni w starej kamienicy? Aranżacja sypialni ma wystrój romantyczny -  romantyczne łoże z baldachimem, antyczna komoda, ścienne dekoracje...

Do podkreślenia romantycznego charakteru sypialni potrzebne będzie ciepłe, nieco przytłumione oświetlenie. Proponuję zamontować sufit podwieszany, a w powstałej szczelinie umieścić lampy – źródło światła pozostanie zasłonięte, a promień skierowany będzie na boki. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy ciekawy efekt spływania światła po fakturowej ścianie. Dodatkowo intymny nastrój sypialni można podkreślić starannie kształtując samą linię baldachimu. W moim projekcie sypialni zaczyna się ona miękką “rzeźbą” podświetloną zwojami maleńkich światłowodów, potem biegnie wzdłuż szkieletu łóżka, wywija się łagodnie na suficie, aż w końcu łączy płynnie z zasłoną okna.

pobierz plik na dysk
zobacz wizualizację


Sypialnia i salon

Pokój o powierzchni 17 m2 pełniący funkcję salonu i sypialni. Problem spania rozwiązano kupując rozkładaną kanapę. Pozostał jednak kłopot z oświetleniem. Duża, zwisająca z sufitu lampa nie spełnia swojego zadania, np. w trakcie czytana przed snem, razi w oczy, a w pochmurne dni nie oświetla kątów.

Ceglane ściany, tak interesująco wyeksponowane w tym mieszkaniu, wprowadzają do wnętrza określony styl. Najciekawszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem kwestii oświetlenia jest zamocowanie nad kanapą dwu lamp o nieco fabrycznym charakterze. Oświetlą one strefę kanapy i zarazem pozwolą stworzyć bardziej intymny klimat. Rząd podobnych, nieco mniejszych lamp umieściłem na ścianie obok, tak by rzucały światło na oryginalną półkę, specjalnie zaprojektowaną do tego wnętrza. Ponieważ pokój pełni rolę zarówno salonu jak i sypialni – co podkreśliłem zróżnicowanym układem paneli podłogowych - proponuję zamontować dodatkowo centralne górne oświetlenie.

pobierz plik na dysk
zobacz wizualizację


Sypialnia z miejscem na łóżeczko dla dziecka

Jak przearanżować sypialnię, by znalazło się w niej oddzielne miejsce na łóżeczko dla dziecka. Jak stworzyć przy tym oryginalny, nowoczesny wystrój sypialni? Może zróżnicować poziomy, albo podzielić przestrzeń światłem?

Przygotowując ten projekt sypialni i jej oświetlenia, koncentrowałem się głównie na wydzieleniu trzech przestrzeni – sypialnej, garderobianej i kącika dla dziecka. Podział chciałem zrobić tak, by nie utracić charakteru otwartej przestrzeni. W sypialni  zróżnicowałem więc poziomy podłogi i każdą ze stref umieściłem na innym. Odpowiednio dobrałem też oświetlenie. Na powierzchnię łóżka pada światło z dużych okien, a wieczorem odpoczywający korzystać mogą z neonowej lampki, która jednocześnie dodaje wnętrzu nowoczesnego szlifu. Nad łóżeczkiem dziecka zamontowałem dwie lampki punktowe, a w ramie obrazu wiszącego obok umieściłem świetlówki dające dyskretne, nieco przytłumione światło. Całą sypialnię można rozjaśnić dzięki światłom skierowanym ku górze, a ukrytym za specjalnym gzymsem biegnącym tuż pod sufitem.

pobierz plik na dysk
zobacz wizualizację

Aby zobaczyć wizualizację (zarówno na stronie internetowej jak i na Twoim dysku w komputerze) trzeba mieć zainstalowany Apple QuickTime.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022