Nowoczesne kinkiety do sypialni nad łóżko. Jakie sprawdzą się najlepiej?

2024-02-01 17:55

Czy kinkiety są modne? Odpowiedź brzmi, tak, oczywiście. Rzucające delikatne światło kinkiety idealnie nadają się tam, gdzie chcemy osiągnąć szczególny nastrój. Do takich miejsc z pewnością należy sypialnia. Gdzie powiesić kinkiety w sypialni, jaki kinkiet do czytania w łóżku sprawdzi się? Prezentujemy nowoczesne kinkiety do sypialni.

Spis treści

  1. Do czego służą kinkiety?
  2. Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?
  3. Przeczytaj także: Metamorfoza sypialni tanim kosztem. Jak urządzić nowoczesną sypialnię?
  4. Jak dobrać kinkiety?
  5. Jaki kinkiet do czytania w łóżku?
  6. Zobacz też: Nowoczesna sypialnia w stylu boho, skandynawskim, z kolorem. Rozwiązania do małej sypialni

Do czego służą kinkiety?

Wynalazek lampy z palnikiem bocznym (to jest umieszczonym z boku zamiast nad zbiornikiem) zawdzięczamy Antoine'owi Quinquetowi. To właśnie boczna pozycja palnika umożliwiała zamontowanie lampy na ścianie. Sposób produkcji światła uległ zmianie, lampa została (i nazwa też).

Popularność kinkietu wynika zapewne przede wszystkim z właściwości światła odbitego. Światło, które nie pada bezpośrednio, lecz odbite np. od ścian, jest „miększe”, przyjemniejsze dla oka. Taki rodzaj lampy nie oświetla pomieszczenia tak mocno, jak bezpośrednie światło, ale nie zawsze jest to wymagane.

Nowoczesne lampy do sypialni. Kinkiety
Autor: serwis prasowy marki Sklum Na zdj. delikatny kinkiet ze szklanym kloszem, sklum.com

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Delikatne, odbite światło to bardzo dobry wybór do sypialni. Wieczorem, tuż przed snem przygaszone światło wprowadzi nas łagodnie w sen, nie nadwerężając zmęczonych po całym dniu oczu. Nie musimy jednak ograniczać się do kinkietów.

Są takie chwile, jak na przykład sprzątanie, kiedy w sypialni przyda się światło ogólne o dużym natężeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zamontowali w sypialni również mocną lampę sufitową. Po prostu zainstalujmy dla niej oddzielny obwód, podłączony do osobnego łącznika.

Przeczytaj także: Metamorfoza sypialni tanim kosztem. Jak urządzić nowoczesną sypialnię?

Również i oświetlenie kinkietowe możemy podzielić na kilka podgrup, tak żeby na przykład stopniowo wyłączać poszczególne sekcje, a przed snem zostawić tylko delikatne dwie lampy nad wezgłowiem. Siłą natężenia światła, które płynie z kinkietów, możemy też sterować na etapie wyboru modelu. Mamy bowiem w tej kwestii ogromny wybór.

klosz
Autor: mat. pras. House Doctor Skierowany w dół klosz, jeśli zamontujemy w nim nie za mocą żarówkę, będzie dawał światło idealnej do wieczornej lektury.

Jak dobrać kinkiety?

Od wynalezienia kinkietów minęło dość czasu, żeby przybrały one niezliczoną liczbę kształtów i typów. Kiedy dobieramy kinkiety do sypialni, starając się jak najlepiej dopasować lampę do ogółu aranżacji, zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonana, stopień rozproszenia światła i temperaturę barwową.

Na rynku dostępne są kinkiety wykonane z różnych materiałów. Klasycznym wyborem są kinkiety wykonane z abażurem z tkaniny. Dużą popularnością cieszą się kinkiety ze szkła przezroczystego i kolorowego. Takie lampy ścienne sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i w nowoczesnych. Mone jest łączenie szkła z metalem.

W sypialniach urządzonych w stylach loftowym, nowoczesnych, eklektycznym częstym wyborem są kinkiety metalowe. W zależności od potrzeb do wyboru mamy kinkiety ze stali nierdzewnej (zarówno błyszczącej, jak i szczotkowanej), a także w kolorze miedzi lub mosiądzu.

Poza tym znajdziemy kinkiety wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna, plecionki, rattanu.

Nowoczesne lampy do sypialni. Kinkiety
Autor: serwis prasowy marki PR Home Na zdj. kinkiet z rattanowym kloszem Bess marki PR Home, lampy.pl

Jaki kinkiet do czytania w łóżku?

Do czytania najlepiej sprawdzi się kinkiety z regulowanym ramieniem, lub ruchomym kloszem. Taka konstrukcja umożliwia skierowanie światła w dowolnie wybraną stronę.

Aspektem, który ciężko jest sprawdzić przed zakupem i montażem, jest ostateczna temperatura barwowa światła. Zależy bowiem nie tylko od lampy, ale i od użytej żarówki i od koloru ściany, na której montujemy kinkiet. Warto jednak podjąć próbę oszacowania ostatecznego koloru, żeby uzyskać oczekiwany efekt.

Zobacz też: Nowoczesna sypialnia w stylu boho, skandynawskim, z kolorem. Rozwiązania do małej sypialni