Nie satyna i nie bawełna egipska. Tylko w takiej pościeli wyśpisz się jak król

2022-11-28 10:37

Materiał, z jakiego wykonana jest pościel, ma duży wpływ na komfort snu. Wielu ekspertów uważa, że jednym z najlepszych tekstyliów wykorzystywanych do produkcji pościeli jest perkal. Co to za tkanina i jakie ma właściwości? Sprawdzamy!

Młoda kobieta w łóżku pijąca kawę
Autor: getty images

Co to jest perkal?

Perkal to rodzaj bawełny. Do jego produkcji wykorzystuje się okrągłą nić, a sam splot jest dość gęsty (minimum 200 splotów na cal kwadratowy).

Bawełna perkal wyglądem przypomina korę i satynę. Korę, bo ma niewielkie wklęsłości i wypukłości. Satynę, bo jest gładka i miła w dotyku. Nie jest jednak śliska i błyszcząca.

Perkal charakteryzuje się średnią ciężkością i może być sztywniejszy niż pozostałe rodzaje bawełny. Przez to łatwiej się mnie, dlatego po praniu należy pościel z perkalu koniecznie wyprasować.

Dlaczego warto wybrać pościel z perkalu?

Perkal uważany jest za najbardziej ekskluzywny i luksusowy rodzaj bawełny. Ceny pościeli wykonanych z tego materiału sięgają nawet kilkuset złotych.

Mimo wyższych kosztów, warto zainwestować w pościel z perkalu z kilku względów. Przede wszystkim perkal jest materiałem o wyjątkowej trwałości. Nawet po kilku praniach zachowuje piękny wygląd. Nie pruje i nie rwie się jak inne, cieńsze rodzaje bawełny.

Pościel z perkalu jest gładka, ale nie jest śliska jak satyna. Jest więc idealną alternatywą dla tego rodzaju bawełny. Ponadto, dzięki charakterystycznemu ułożeniu splotu nici, perkal zapewnia odpowiednią wentylację i pozwala kołdrze „oddychać”. Jednocześnie, perkal zapewnia komfort termiczny podczas chłodniejszych dni.

perkal
Autor: getty images

Zanim kupisz pościel z perkalu

By w pełni skorzystać z właściwości perkalu, warto zainwestować w jego czystą odmianę, czyli 100% bawełny.

W sklepach można często spotkać pościel perkalową z dodatkiem sztucznych tkanin, np. poliestru. Dlatego dobrym pomysłem jest zawsze dokładne czytanie metek lub informacji o materiale umieszczonych na opakowaniu pościeli.

Jeszcze do niedawna pościel z perkalu dostępna była wyłącznie w kolorze białym. Teraz możemy dostać zestawy w szerszej gamie kolorystycznej, np. różowe, niebieskie czy zielone. Popularnością cieszą się też klasyczne komplety w kolorze białym z eleganckim, ozdobnym haftem.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE