Półka na buty do garderoby

W garderobie przechowujemy czyste i odświeżone obuwie. O wyborze konkretnego rozwiązania decydować będzie m.in. przewaga noszonego obuwia (szpilki niewygodnie jest stawiać na ażurowych półkach, kozaki wymagają większej odległości między półkami). Najkorzystniej jest, kiedy każda para przechowywana jest w przeźroczystym pudełku umożliwiającym podgląd i zabezpieczającym przed zakurzeniem. W sprzedaży dostępne są:

  • półki z płyty meblowej – najpopularniejsze rozwiązanie,
  • regały modułowe – efektowne w przypadku podświetlonych sześciennych kubików, gdy każda para zajmuje osobny, kwadratowy box,
  • szuflady lub wysuwane półki,
  • szafki tekstylne z półkami na buty,
  • metalowe półki – ich skośne ułożenie mieści większą liczbę butów,
  • stojaki z metalu lub tworzywa – mogą być obrotowe.

Aby utrzymać prawidłowy fason obuwia, do wybranych modeli (zwłaszcza podatnych na odkształcenia) powinniśmy wkładać prawidła do butów.

..  Wybieramy szafkę na buty >>>

Wyposażenie garderoby: kosze

W koszach możemy przechowywać elementy garderoby, które są mniej podatne na zagniecenia. Będą to przede wszystkim dodatki i elementy galanterii: szale, czapki, rękawiczki, paski i bielizna. Chustki i jedwabne krawaty (rozwiązane), aby chronić przed zagnieceniem, możemy przechowywać na specjalnych wieszakach. Wielu producentów akcesoriów do garderoby oferuje w sprzedaży kosze druciane wysuwane na prowadnicach, stanowiące równocześnie ażurowe szuflady druciane. Odpowiednia liczba i pojemność koszy zapewnia porządek w garderobie. Kosze nie przechowują odzieży w sposób szczelny – prześwit oczek umożliwia cyrkulację powietrza oraz wgląd w to, co przechowujemy w danym koszu-szufladzie. O możliwości przechowywania danego przedmiotu w koszu decydować będzie przede wszystkim wielkość ażurowych oczek. Drobniejsze przedmioty, które mogą przez nie wypadać, korzystniej jest przechowywać w pojemnikach.

Kosze do garderoby: druciane, tkaninowe, wiklinowe

Oprócz koszy drucianych popularnym rozwiązaniem do garderoby są kosze wykonane z przewiewnej tkaniny – na przykład płócienne worki (również na prowadnicach, możemy je prać w pralce). Jest to ciekawe rozwiązanie na przykład do segregowania odzieży przeznaczonej do prania (kosz pełni wówczas funkcję brudownika) albo do prasowania – zwłaszcza gdy garderoba znajduje się w sąsiedztwie łazienki. Miłośnikom stylów prowansalskiego, shabby chic i rustykalnego mogą przypaść do gustu wiklinowe i rattanowe koszyki do garderoby (w kolorze naturalnym lub bielone). Tkanina, która wyścieła ich wnętrze, dodatkowo chroni odzież.

..  Mała garderoba – 5 sprytnych sposobów na przechowywanie >>>

Wyposażenie garderoby: drążki i wieszaki

Najbardziej popularnym akcesorium do garderoby jest drążek na wieszaki. Wysokość jego montażu w szafie powinna być dostosowana do długości przechowywanej odzieży, czyli umożliwiać swobodne wieszanie odzieży zarówno długiej (płaszcze, suknie), jak i krótkiej (koszule). Wybierając drążek do garderoby, zwróćmy uwagę na jego udźwig wyrażony w kilogramach. Każdy drążek pod wpływem ciężaru zawieszonej na nim odzieży ulega chociażby nieznacznemu ugięciu (widocznemu szczególnie w połowie długości drążka); im dłuższy drążek, tym większe ugięcie. Oprócz standardowych drążków (podłużnych) w sprzedaży są również drążki poprzeczne, przeznaczone zwłaszcza do płytszych szaf – na przykład głębokości 50 cm. Drążki poprzeczne są najczęściej wysuwane i stosuje się je w otwartych garderobach – eksponują przód odzieży. Jeśli możemy pozwolić sobie na garderobę o większej powierzchni, najkorzystniej, gdy każdy element garderoby (sztuka odzieży) przechowywany jest na osobnym wieszaku. Unikajmy w garderobie wieszaków drucianych (z pralni) – warto stosować grubsze wieszaki, które umożliwiają prawidłowe odwieszanie odzieży.

Akcesoria do zabudowy garderoby

Dodatkowym wyposażeniem garderoby są wieszaki na torebki (haczyki umożliwiające ich zawieszanie), flokowane wkłady i organizery do szuflad (wykorzystywane szczególnie do przechowywania biżuterii), wysuwane wieszaki na krawaty lub paski, wieszaki na spodnie (składane w połowie długości i zawieszane pionowo). Przydatnym akcesorium może okazać się również teleskopowy drążek (chwytak) do zdejmowania odzieży lub pantograf, czyli drążek z uchwytem umożliwiającym opuszczenie do niższej pozycji.