Jak urządzić sypialnię: WYBIERZ DOBRZE SAM meble, dekoracje, dodatki!

2014-08-19 13:31

Po zapoznaniu się z kryteriami urządzania sypialni od podstaw, możemy przejść do szczegółów, a więc doboru mebli, dekoracji i dodatków do sypialni! Jak nie popełnić kardynalnych błędów w urządzaniu sypialni? Kiedy nie przesadzić z dodatkami? Na jakie meble do sypialni się zdecydować?

Rozwiązań jest tak wiele, jak wielu użytkowników sypialni i jak różny metraż mamy do zagospodarowania. Inaczej urządzać będziemy sypialnię dużą, jasną i przestrzenną, a inaczej niewielką sypialnię na poddaszu, ze skosami i oknami dachowymi. Gdy nie mamy doświadczenia lub nie jesteśmy w stanie wybrać konkretnego stylu czy drogi aranżacji sypialni pamiętajmy, że z każdej wątpliwości, niepewności czy obawy wyratuje nas jedna, prosta zasada: „lepiej mniej jak więcej”. Zacznijmy jednak od próby wyobrażenia, nazwania i pełnej imaginacji naszej wymarzonej, pięknej sypialni!

Jak urządzić sypialnię: wybieramy meble

Każdy z nas ma jakiś wymarzony mebel, bez którego nie mógłby się obejść w swojej wymarzonej sypialni (jeśli nie ma, a urządza sypialnię – koniecznie musi go więc wymarzyć!). Dla osób bardziej praktycznych i minimalistycznych wymarzone będzie na pewno konkretne łóżko – warto pochylić się nad tym tematem dłużej. Czy lubimy łóżka z ciepłego, litego drewna, a może z mosiężnym stelażem? Gładkie i proste czy tapicerowane i z fantazyjnym zagłówkiem? Następnie materac: twardy, miękki, piankowy, sprężynowy, a może ekologiczny? Zasięgnij języka, a następnie wypiszmy sobie wszystkie „must have” Twojego wymarzonego łóżka i z tak przygotowaną listą ruszaj na poszukiwania (możesz zacząć od internetu). Dla dusz romantycznych bądź o artystycznych inklinacjach, w aranżacji sypialni ważne jest nie tylko dobrze dobrane łóżko, ale i ogólny klimat wnętrza. Coś, czego umysł praktyczny początkowo może nie dostrzec, doceni z pewnością w trakcie użytkowania. Stąd warto, nie mając pewności co do swoich wyborów i „drygu” do urządzania, skonsultować swoją wizję z ekspertem: projektantem wnętrz bądź stylistą.

Jaki mebel wprowadza specyficzny klimat do wnętrza sypialni? Bez dwóch zdań rozważać możemy toaletkę, stylowy bądź designerski fotel z podnóżkiem do relaksu i czytania, stylową bądź nowoczesną komodę i szafeczki nocne - do pary bądź zupełnie zróżnicowane i nieoczywiste (w postaci np. pięknego krzesła). Warto na początku, bez świadomości ograniczeń przestrzennych wnętrza sypialni, wybrać sobie w myślach mebel do sypialni, który najbardziej chcielibyśmy mieć, który spełnia najwięcej z naszych potrzeb (nie tylko tych praktycznych, ale i estetycznych), tzn. wybierzmy mebel, na który lubimy patrzeć i który budzi w nas dobre emocje). Czasem lepiej jest zrobić odstępstwo od czystego funkcjonalizmu "na rzecz rzeczy pięknej”, która dostarczy nam po prostu zadowolenia i uśmiechu. Następnie – chłodna weryfikacja. Mierzymy dokładnie każdą ścianę, skos i wysokość ścianki kolankowej (jeśli nasza sypialnia znajduje się na poddaszu). Wirtualnie ustawiamy w przestrzeni sypialni łóżko (najważniejszy mebel sypialni, bez dwóch zdań), zaznaczając zajęte pole sznurkiem bądź taśmą i obserwujemy, jak kształtuje się przestrzeń wokół. Jeśli zdecydowaliśmy się na wymarzoną toaletkę, dobierzmy dla niej miejsce, które nie będzie przeszkadzało w porannym wstawaniu z łóżka. Nie sytuujmy niczego „na trakcie” wejścia i wyjścia z sypialni, aby dodatkowe meble nie przeszkadzały a ułatwiały funkcjonowanie w sypialni.

Chcąc znaleźć miejsce na stylowy fotel z podnóżkiem, postarajmy się znaleźć mu miejsce najbliżej dziennego światła, bądź w narożniku wnętrza sypialni, aby kącik do czytania i relaksu był optymalny zarówno za dnia jak i wieczorem. Jeśli sypialnia na poddaszu ma średniej wysokości ściankę kolankową, warto zagospodarować ją na niską półkę bądź komodę – wykorzystamy wówczas istniejącą architekturę i uzupełnimy wnętrze sypialni o funkcjonalny mebel. Pamiętajmy również o kolorystyce – chcąc postawić na tapicerowane łóżko bądź fotel w żywym kolorze, pozostałe dodatki starajmy się tonować, aby nasza sypialnia zachęcała do wypoczynku i relaksu, koiła myśli i uspokajała.

Jak urządzić sypialnię: wybieramy dekoracje i dodatki

W dodatkach do sypialni najważniejszy jest umiar i kolor. Sypialnia, jako pomieszczenie służące przede wszystkim wypoczynkowi, powinna być urządzona prosto, bez zbędnych bibelotów czy nadmiaru mebli i przedmiotów. Szczególną uwagę przy aranżacji sypialni dodatkami warto poświęcić kolorystyce łóżka (zwłaszcza jeśli jest tapicerowane), zasłon i dywanu. Te trzy elementy powinny być spójne i harmonijnie ze sobą korespondować. Nie oznacza to oczywiście, że powinny być w identycznym kolorze. Ich kolorystyka oraz faktury powinny natomiast ładnie się ze sobą komponować i wzajemnie uzupełniać. Wspólna tonacja barw, bądź sąsiadujących ze sobą odcieni w palecie kolorów będzie dobrym kluczem do podjęcia decyzji o wyborze tych elementów dekoracyjnych do sypialni. Jeśli np. na zasłonie planujemy tkaninę z bogatym wzorem, starajmy się zachować powściągliwość i monochromatyzm przy wyborze dywanu i narzuty na łóżko. Piękny wzór na zasłonie przykuje naszą uwagę i zachwyci tylko wtedy, kiedy zapewnimy mu dyskretne i proste tło. Podążając tą samą drogą warto wybrać na obicie łóżka materiał gładki, w jednolitym kolorze. Ponieważ łóżko kupujemy na lata, a dekoracje zmieniamy sezonowo, wybór prostej tkaniny obiciowej ułatwi nam późniejszą zmianę dodatków i odświeżenia dekoracji sypialni.

Tkaniny i tekstylia, którymi planujemy udekorować naszą sypialnię, dobrze jest wybrać spośród materiałów naturalnych, oddychających i światło-przepuszczalnych. Zapewni to oddech i świeżość w sypialni, która powinna być zawsze dobrze wywietrzona i pozbawiona kurzu (ciężkie materiały mają właściwość przyciągania kurzu i związanych z nim roztoczy). Lniane bądź bawełniane zasłony „mgiełki” zapewnią ochronę przed intensywnym słońcem, jednocześnie wpuszczając do wnętrza optymalną dawkę światła dziennego i nie zatamują ruchu powietrza. Pościel z satyny bawełnianej to również rozwiązanie estetyczne i pro-zdrowotne: podczas snu nasza skóra swobodnie oddycha, co wpływa na prawidłową termoregulację całego ciała. W dodatku satyna bawełniana jest niezwykle przyjemna w dotyku i występuje w praktycznie wszystkich możliwych wzorach i kolorach. Miękki dywan wełniany bądź barania skóra ułożona po obu stronach łóżka, zagwarantuje nam przyjemne wstawanie z łóżka, i jednocześnie nie zakryje w całości pięknego parkietu. Duża liczba poduch i pledów jest troszeczkę przereklamowana. Oczywiście, duża ich ilość ociepla wizerunek wnętrza, ale z pewnością nie ma potrzeby wyposażania sypialni w ilość tekstyliów, z których nie koniecznie będziemy korzystać lub których ilość bardziej zagraca jak upiększa wnętrze sypialni. Postarajmy ograniczyć się do jednego pledu (przyda się do czytania na fotelu w długie, zimowe wieczory), narzuty na łóżko (najlepiej stonowanej i w jednym kolorze), oraz nadprogramowej względem łóżka poduszki, którą możemy wykorzystywać zarówno siedząc na fotelu jak i ucinając sobie krótką drzemkę w ciągu dnia. Zamiast licznych dodatków, warto aranżować sypialnie światłem. Nocne lampki z materiałowymi abażurami, bądź o szklanych podstawach z kolorowego szkła, które pryzmatycznie odbijają światło, wprowadzą do sypialni wieczorową porą przyjemną grę świateł i cieni. Kolory materiałów i tekstyliów we wnętrzu nabiorą wówczas nowego oblicza – światło uwypukli i ch faktury i odmieni kolorystykę. Aranżacja przestrzeni światłem ma jeszcze jedną zaletę – przestawiając lampy lub zmieniając im abażury, diametralnie wpływamy na odbiór wnętrza sypialni. Warto zapewnić sobie elastyczną możliwość zmiany aranżacji w zależności od nastroju. Wpłynie to na pełne i satysfakcjonujące, wieloletnie użytkowanie naszej wymarzonej sypialni.

Więcej inspiracji:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022