Jak urządzić idealnie funkcjonalną i wygodną sypialnię? Oto kilka wskazówek
Kameralna cicha przestrzeń, w której czas wydaje się zwalniać. Tu w pełni odpoczywasz. Nic cię nie rozprasza, nie stresuje. Jest wygodnie, ładnie i przytulnie. Warto tak urządzić sypialnię. Łatwo powiedzieć? Ale też nietrudno zrobić, gdy przed remontem dokładnie określisz cele i dobrze się przygotujesz do zadań.

Jeśli pomieszczenie jest w stanie surowym, najpierw zaplanuj tzw. prace mokre, jak zrobienie wylewki samopoziomującej pod posadzkę. Wylewka schnie ok. 3 tygodni, trzeba więc ten czas uwzględnić w harmonogramie robót.
Zamierzasz nieco powiększyć sypialnię, wyburzyć ścianę i postawić nową? Ze stawianą w technologii lekkiej zabudowy (konstrukcja z aluminiowych stelaży i płyt g-k) sprawna ekipa szybko sobie poradzi. Na tym etapie należy też rozprowadzić instalację elektryczną (musisz wiedzieć, ile rozmieścić gniazdek i gdzie we wnętrzu).
Następnym krokiem jest przygotowanie ścian do malowania (szpachlowanie, szlifowanie, gruntowanie) i nałożenie pierwszej warstwy farby. Potem kolej na ułożenie posadzki, obsadzanie drzwi, drugie malowanie ścian albo tapetowanie
Wybierając posadzkę, pamiętaj, że w sypialni znaczenie ma nie tylko estetyka, lecz także zmysł dotyku i słuchu. Gdy stajesz na podłodze bosą stopą, odczucie chłodu jest mało komfortowe. Ciepło zapewnią deski, parkiet, panele, wykładziny elastyczne (są do tego sprężyste), dywanowe (dają jeszcze wrażenie miękkości) i korkowe. Jeśli budzi cię każdy szmer, a chcesz mieć posadzkę pływającą drewnianą (bez klejenia jej do podłoża) lub panele laminowane, dodatkowo je wygłuszysz specjalną matą akustyczną. Również na ściany produkuje się coraz więcej paneli akustycznych, które jednocześnie stanowią elementy dekoracyjne. Oczywiście nie trzeba nimi wykładać całego wnętrza, wystarczy część przy łóżku.
DLA ALERGIKA
Zrezygnuj z puszystych tkanin, tapet na ścianach i wszystkiego, co szybko gromadzi kurz. Jak stworzyć przytulny klimat? Zastosuj w aranżacji deski lub panele podłogowe, ściany pomaluj antyalergiczną farbą.

ZA PLECAMI
Wyraziste motywy i barwy umieść za wezgłowiem łóżka. Ożywią wnętrze, ale nie przeszkodzą w odpoczynku.

POMALOWANE
Matowy głęboki kolor farby lepiej ukryje drobne nierówności na ścianie niż farba z połyskiem. Zanim zaczniesz malowanie, zabezpiecz miejsca, których nie chcesz zachlapać. Wykorzystaj do tego folię i taśmę malarską. Ścianę maluj pasami od góry do dołu dużym wałkiem.

WEDŁUG WZORU
W przypadku tapety na fizelinie klejem pokryj wyłącznie fragmenty ściany i mocuj do nich kolejne bryty.

Komfortowy mebel dla jednej osoby powinien mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Dla dwojga 160 cm. Jeśli metraż twojej sypialni na to pozwala, łóżko podwójne ustaw tak, by każdemu użytkownikowi zapewnić po jego bokach min. 60 cm wolnej przestrzeni na poruszanie się (dojście, ścielenie pościeli, wstawanie) i ok. 140 cm, gdy w meblu jest szuflada na pościel. Tylko wtedy da się ją wysunąć.
PROSTA SPRAWA
Taki efekt osiągniesz dzięki meblom w stylu loftowym.

OZDOBNY ZAGŁÓWEK
Do wielu modeli łóżek dokupisz wezgłowie oddzielnie. Przykręca się je do ramy łóżka albo montuje na ścianie i dosuwa do niego szczyt mebla.

TAK JAK CHCESZ
Pod lekkim optycznie łóżkiem na nóżkach nie da się wykorzystać przestrzeni na przechowywanie? Do modelu z serii Nature by Vox producent proponuje jedną lub dwie pojemne szuflady. Łatwo wysuwa się je na kółkach.

Zaplanuj dwa podstawowe rodzaje oświetlenia: główne w postaci lampy sufitowej włączanej przy wejściu do sypialni i nastrojowo-zadaniowe (oprawy do czytania, taśmy LED). Pierwsze powinno być jasne, ma ułatwiać poruszanie się po wnętrzu, drugie mniej intensywne o ciepłym zabarwieniu. W sypialni szczególnie przydatne są ściemniacze, a także system inteligentnego oświetlenia ze zdalną regulacją. Umożliwia on zmianę za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie natężenia światła i jego temperatury barwowej.
POD RĘKĄ
Zwróć uwagę, na to, by źródło światła nie oślepiało osoby leżącej w łóżku. Nie może ono wystawać spod klosza. Przy łóżku niewskazane są też oprawy przejrzyste.

Często zmagamy się w sypialni z małą przestrzenią. Ledwo mieści się łóżko, a tu jeszcze trzeba schować pościel, dodatkowe kołdry, pledy, poduszki, ubrania. Dobrym rozwiązaniem są szafy wnękowe. Projektowane na miarę – wtedy wykorzystuje się każdy centymetr. Ich środek rozplanujesz najwygodniej dla siebie. Coraz więcej na rynku jest też łóżek jedno- i dwuosobowych ze schowkiem pod materacem. By się dostać do schowka, wystarczy (bez żadnego wysiłku) uchylić górną część łóżka.
ŁÓŻKO I SZAFA
Kilka mniejszych szuflad pod łóżkiem jest poręczniejszych niż jedna wielka. I łatwiej utrzymać w nich porządek.

NA MIARĘ
Niezastąpione w garderobie systemy koszy i półek dopasujesz do konkretnych potrzeb.

Do najpopularniejszych materacy należą sprężynowo-kieszonkowe, trwałe, wytrzymujące spore obciążenie. Zrobione z pianki termoelastycznej poleca się osobom, dla których jest ważne zniwelowanie ucisków ciała w czasie snu. Z pianki lateksowej natomiast dla tych, którzy śpiąc, często zmieniają pozycję. Jeśli masz problemy z kręgosłupem i kręgami szyjnymi, odpowiedni będzie materac z pianki wysokoelastycznej. W ofercie producentów znajdziesz również wiele modeli hybrydowych, łączących atuty materaców ze sprężyn kieszonkowych i pianki wysokoelastycznej.
Od hałasów z zewnątrz odizolujesz się, kupując dźwiękoszczelne okno pionowe bądź dachowe z pakietem wyciszającym. By perfekcyjnie zarządzać dostępem światła naturalnego do wnętrza, powieś w oknie żaluzje lub też rolety czy zasłony zaciemniające. Skutecznie ochroni cię przed nadmiarem słońca również markiza zewnętrzna (do okien połaciowych i pionowych).