Podpowiadamy kilka sposobów, które sprawią, że mała sypialnia wyda się optycznie większa. Aranżacja sypialni powinna uwzględnić wielkość wnętrza, do którego warto dostosować meble i dodatki.

Mała sypialnia: ciekawe inspiracje

Fototapety na ścianie małej sypialni to pomysł na osiągnięcie efektu powiększenia. Fototapety dające wrażenie perspektywy można przykleić na ścianie za łóżkiem lub na drzwiach sypialni. W ten sposób osiągnięty zostanie efekt głębi i przedłużenia wnętrza.

Efekt uporządkowania w sypialni, który jest szczególnie istotny w małych wnętrzach, osiągniesz stosując jasne kolory i ograniczając drobne dodatki, np. ramek ze zdjęciami czy ozdobnych figurek.

Okna i drzwi w małej sypialni również zasługują na szczególną uwagę. Okna powinny być minimalnie osłonięte, najlepiej naturalnym materiałem zasłon lub rolet. W przypadku drzwi, mogą byc przesuwne, w nowoczesnym projekcie, lub przeszklone.

Aranżacja małej sypialni z pomysłem

W aranżacji sypialni warto zrezygnować z dużego łóżka na rzecz mniejszego, ale sprytnie usytuowanego. W aranżacji małej sypialni sprawdzają się niskie półki i szafki, szczególnie umieszczone w nogach łóżka. Możemy na nich postawić książki, czasopisma i inne drobiazgi lub odłożyć np. szlafrok lub koc. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością drobiazgów w małej sypialni. Dekoratorzy wnętrz często projektują wnękę zrobioną na łóżkiem, jako półkę, która pełni funkcję stolików nocnych, na które już zbyt mało miejsca w sypialni.

Jeśli myślisz o telewizorze w sypialni, w tak małym wnętrzu najlepszym pomysłem będzie zawieszenie go w płytkiej wnęce, by nie utrudniał przechodzenia. Zaplanuj również funkcjonalne miejsce na pościel, przechowuj ja tak, by nie zabierało miejsca wnętrza. Może być to np. forma siedziska na kółkach, z wysuwanymi szufladami lub jasny kosz wiklinowy wsunięty pod łóżko.

Powiększenie małej sypialni: co na pewno musisz zrobić

Jeśli nie możesz zburzyć żadnej ściany, zostają tylko sposoby na optyczne powiększenie sypialni. W małej sypialni zastosuj jasne barwy. Ściany pomalowane na intensywny kolor czy ciemne meble mogą dodatkowo przytłoczyć małą sypialnię. Lustra i błyszczące powierzchnie szaf – to tradycyjny sposób na optyczne powiększenie. Lustro możemy umieścić na ścianie, na drzwiach szafy, nad łóżkiem. Im więcej przestrzeni będzie odbijało lustro, tym większy będzie wydawał się pokój. W aranżacji sypialni warto zadbać także o dobre oświetlenie.