5 powodów, dlaczego twoje poduszki żółkną. Oto jak temu zapobiec

2022-10-27 8:26

Śnieżnobiałe poduszki i kojarzą nam się ze świeżością i czystością. Aż chce się na nich położyć. Jednak po czasie ich biel już tak nie zachwyca, wpada w żółte tony albo wręcz pojawiają się na niej nieestetyczne plamy. Skąd się biorą i jak temu zaradzić?

Sypialnia według The Fine Cotton Company
Autor: Materiały prasowe/The Fine Cotton Company

Dlaczego poduszki i poszewki żółkną? Oto 6 powodów:

1. Pot

Kiedy śpimy nasze ciało naturalnie wydziela pot. I chociaż ten w 90 proc. składa się z wody, to pozostałe 10 proc. stanowią mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, cukier czy elektrolity. Te wszystkie substancje mogą sprawić, że twoja poduszka z czasem zacznie wpadać w żółte, nieestetyczne odcienie..

2. Kosmetyki i leki

Zastanów się, jakie kosmetyki czy po prostu leki nakładasz na twarz przed snem. Jest w nich cała masa różnych substancji, często kwasy i inne substancje aktywne, które mogą wchodzić w reakcje z włóknem poduszki.

Pościel, mumla.pl
Autor: Materiały prasowe/mumla.pl

3. Ślina

Ślina to enzym, którego zadaniem jest rozpuszczanie treści pokarmowych. Skoro potrafi poradzić sobie z jedzeniem, zniszczenie poduszek i pościeli nie będzie dla niej wielkim problemem. Większość ludzi mimo wszystko ślini się podczas snu, a to szczególnie nasila się podczas kataru, gdy nie możemy oddychać przez nos. 

4. Zbyt rzadkie wietrzenie

Pościel i poduszki lubią się przewietrzyć. Przy ładnej pogodzie dobrze je wystawić na zewnątrz i dać im pooddychać. Zaduch im nie służy.

Poduszka w żółte plamy
Autor: Getty Images/eyepark

5. Włókna naturalne

Jeśli w twoich poduszkach znajdują się naturalne materiały, jak puch i pierze, mogą się one z czasem po prostu zacząć rozkładać. Wydzielające się z nich olejki mogą odbarwić zarówno materiał, z jakiego zrobiono poduszkę, jak i samą poszewkę.

Aranżacja sypialni wg The Fine Cotton Company
Autor: Materiały prasowe/The Fine Cotton Company

Jak usunąć żółte plamy z poduszek i poszewek?

1. Namocz je w roztworze wody i soku z cytryny. W ten sposób usuniesz żółte plamy.

2. Wykonaj mieszaninę z sody oczyszczonej i octu. Wetrzyj ją za pomocą szczotki delikatnie w tkaninę, a następnie upierz poszewkę w pralce.

3. Jeśli podejrzewasz, że żółte plamy to skutek tłustych kosmetyków, spróbuj użyć płynu do naczyń, który przeznaczony jest przecież do usuwania najbardziej opornych zabrudzeń.

4. Sięgnij po delikatny wybielacz. Upewnij się, że w składzie nie zawiera chloru, który mógłby niestety jeszcze bardziej odbarwić pościel. Kieruj się wskazówkami na opakowaniu.

Poduszka z żółtymi plamami
Autor: Getty Images/sompong_tom

Co zrobić, aby poduszki nie żółkły?

1. Jeśli zależy ci na długiej bieli, przewagę nad materiałami naturalnymi mają w tym przypadku te syntetyczne. Łatwiej utrzymać je w czystości i dłużej pozostają białe.

2. Jeśli zależy ci, aby poduszka była biała, nałóż na nią specjalny pokrowiec, a dopiero potem poszewkę.

3. Regularnie pierz pościel, najlepiej w wysokiej temperaturze.

Źródło: homestratosphere.com
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE