Z miłości do muzyki. Urządzamy stylowy i funkcjonalny kącik muzyczny

2021-11-17 9:57

Niektórzy uwielbiają grać na instrumentach, inni – słuchać muzyki, leżąc wygodnie w salonie. Niezależnie od tego, jak wyraża się nasza miłość do muzyki, potrzebujemy odpowiedniego miejsca do jej praktykowania. Jak stworzyć wygodny i funkcjonalny kącik muzyczny, w którym będziemy mogli swobodnie oddawać się grze na instrumencie lub słuchaniu ulubionych płyt? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Kącik muzyczny
Autor: Unsplash.com @thecreative_exchange

Spis treści

  1. Kącik muzyczny dla osób grających na instrumentach
  2. Kącik melomana do słuchania muzyki

Kącik muzyczny dla osób grających na instrumentach

Jeśli możemy zaaranżować pokój muzyczny w osobny pomieszczeniu (np. na poddaszu), nie zapomnijmy o jego dokładnym wygłuszeniu. Jako materiał wyciszający warto zastosować wełnę mineralną lub specjalne panele akustyczne. W kąciku muzyka, oprócz instrumentu powinno znaleźć się także stabilne siedzisko – zwłaszcza, gdy gramy na pianinie, gitarze lub wiolonczeli. Przyda się także miejsce na stojak na nuty. Podczas gry na instrumencie bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie.

Jak oświetlić kącik muzyczny? Unikajmy lamp, które są zbyt mocne i mogą razić w oczy – wybierzmy raczej lampy dające ciepłe, rozproszone światło.

Kącik muzyczny
Autor: Unsplash.com @sickhews

Kącik melomana do słuchania muzyki

Kącik muzyczny to miejsce, w którym możemy się zrelaksować i odpocząć przy dźwiękach ulubionych utworów. Dlatego powinien być urządzony tak, by zapewniał maksymalny komfort i wygodę. Jak urządzić kącik melomana? Zacznijmy od miejsca. Osoby, które mają duży dom lub mieszkanie i mogą pozwolić sobie na zagospodarowanie osobnego pomieszczenia i urządzenie tam kącika muzycznego od podstaw.

Dobrym pomysłem jest zadbanie o odpowiednią akustykę i wygłuszenie pomieszczenia. Wyłóżmy ściany wełną mineralną lub specjalnymi panelami akustycznymi, zadbajmy również o miękki dywan, który wygłuszy pokój oraz solidne, szczelne drzwi.

Niezależnie, czy urządzamy kącik muzyczny w osobnym pomieszczeniu, czy w salonie, musimy zadbać o wygodne meble wypoczynkowe, a więc sofę oraz fotel. Sofa obita miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem wyposażona w miękkie poduchy i ciepły pled (niezastąpiony jesienią i zimą) zapewni nam maksimum komfortu podczas chwil wypełnionych naszą ulubioną muzyką. Z kolei fotel oprócz wygodnego siedziska powinien mieć oparcie na tyle wysokie, by głowa mogła na nim swobodnie spocząć. Podłokietniki również muszą być komfortowe w użytkowaniu – jeśli będą zbyt nisko lub zbyt wysoko ustawione, siedzenie w takim fotelu nie będzie wygodne i komfortowe.

Kącik muzyczny
Autor: Unsplash.com @frankievalentine

Kolejnym krokiem w tworzeniu kącika melomana jest dobór oświetlenia. Słuchając muzyki, nie potrzebujemy jasnego, intensywnego światła – wręcz przeciwnie, wystarczy ciepłe, rozproszone światło, które wprowadzi do wnętrza klimat spokoju i odprężenia. Jako źródło światła doskonale sprawdzą się lampy podłogowe oraz kinkiety z regulowaną wysokością i kątem padania światła. Odtwarzacz płyt CD lub adapter na płyty gramofonowe połóżmy na stylowej drewnianej konsoli na wysokich nóżkach, szafce lub komodzie.

Dobrym pomysłem jest zakup mebla z półką lub szafkami, gdzie będziemy mogli schować płyty lub inne przydatne akcesoria jak np. pilot czy zapasowe igły do gramofonu. Jeżeli jesteśmy miłośnikami winyli i zależy nam na wyeksponowaniu naszej kolekcji płyt, ustawmy je w otwartych koszach (lub szafkach z takimi koszami). Pamiętajmy, by płyty winylowe przechowywać pionowo – kładąc je jedna na drugiej zwiększamy ryzyko ich uszkodzenia i odkształcenia.

Ważnym elementem wyposażenia kącika muzycznego, oprócz „sprzętu grającego” jest nagłośnienie. By zapewnić sobie najlepszą jakość odtwarzanej muzyki, rozmieśćmy kilka mniejszych głośników w różnych częściach pokoju. Jeżeli przeszkadzają nam kable, wybierzmy głośniki obsługiwane przed Bluetooth.

Wystrój kącika powinien odzwierciedlać nasze muzyczne zainteresowania – dlatego warto powiesić na ścianach zdjęcia lub grafiki z ulubionymi wykonawcami, oryginalne plakaty promujące znane trasy koncertowe lub stare, kolekcjonerskie płyty winylowe, które nie nadają się już do odtwarzania.

Kącik muzyczny
Autor: Unsplash.com @victrola