Szafa w salonie: jaką wybrać szafę do salonu i jak ją ukryć?

2017-10-23 12:46

Szafa w salonie? Przyglądamy się różnym meblom i radzimy, co wybrać. Możesz się zdecydować na wolnostojącą szafe w salonie, ale też zabudowę na całą ścianę. Zobacz rozwiązania warte podpatrzenia.

Spis treści

  1. Garderoba, komoda czy szafa w salonie?
  2. Ujednolicenie: maskujemy szafy w salonie
  3. Kolor, czyli jak z ciężkiej i dużej szafy w salonie zrobić lżejszą i mniejszą
  4. Instalacje do sprzętu rtv - wnękowa szafa w salonie z bonusem
  5. Praktyczne szafy we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Sukienka z wesela u kuzynki, pomidor – przebranie karnawałowe syna (może się jeszcze za rok przydać młodszemu), kapelusz do błękitnej garsonki, srebrne szpilki, strój do joggingu, garnitur do pracy, kozaki, czółenka, czapka na narty...

To tylko niewielki procent garderoby, jaką w ciągu kilku czy kilkunastu lat gromadzimy na półkach w szafach, pawlaczach i komodach. Kiedy wreszcie udaje nam się wszystkie ubrania spakować i przewieźć do nowego domu – aż trudno uwierzyć, że zmieściło się to na – załóżmy – 45 m2 w mieszkaniu w bloku! Po przeprowadzce często okazuje się, że mimo dużo większej przestrzeni na szafy za mało mamy zagospodarowanego miejsca na ubrania. Aby tak się nie stało, trzeba dobrze zaplanować wybór szafy czy garderoby. Tak aby wszystko miało w nich swoje miejsce, a utrzymanie porządku nie stanowiło kłopotu.

Garderoba, komoda czy szafa w salonie?

Szafa na ubrania powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm (a najlepiej 70 cm). Tylko wówczas mamy gwarancję, że nasza cała garderoba się w niej zmieści, a rzeczy na wieszakach nie będą się gniotły. Jeśli jest to szafa wnękowa – wnęka powinna mieć co najmniej 80 cm (10 cm potrzeba na drzwi i prowadnice). Po otwarciu najmniej miejsca w pokoju zajmą drzwi przesuwne. Trochę więcej przestrzeni wymagają modele składane, pozwalają za to na lepszy dostęp do wnętrza szafy, wygodniej będzie z niej korzystać. Najwięcej miejsca zajmą szafy otwierane w tradycyjny sposób, czyli uchylnie. Gwarantują za to na nieograniczony dostęp do półki. Dla osób, które na ubrania chcą przeznaczyć więcej miejsca, najlepsza będzie garderoba. Z kolei dla miłośniczek mebli wolnostojących nada się komoda. Bedzie w niej jednak na pewno mniej przestrzeni.

Sprawdź też: Jak dobrze zaprojektować wnętrze szafy - wymiary szaf na zamówienie >>>

W salonie jednym ze sprawdzających się pomysłów na szafę w salonie jest szafa wnękowa. Zobacz, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Ujednolicenie: maskujemy szafy w salonie

Wnękowymi szafami w salonie można wyrównać nieregularne wnętrze. Jeśli w salonie jest kilka nieregularnych wnęk, warto je ująć w jedną ramę i ukryć np. za drzwiami. Uzyskamy wrażenie porządku i elegancji. Typową szafę w salonie da się częściowo wbudować w ścianę. Dzięki temu nie będzie przytłaczała wnętrza.

Kolor, czyli jak z ciężkiej i dużej szafy w salonie zrobić lżejszą i mniejszą

Duże szafy w salonie pomalowane na pastelowe barwy mają subtelny wdzięk; te same szafy np. w ciemnym dębie wyglądałyby ciężko. Lekkości szafom w salonie dodadzą przeszklenia frontów (mogą być kolorowe lub mleczne i podświetlone od środka), także drzwi ażurowe. Mając zabudowane szafy w salonie, można zrobić też tak: górę mebla zamknąć drzwiami, dolne półki zostawić otwarte. Taka szafa w salonie wygląda, jakby unosiła się w powietrzu. Płaskie ramiaki na frontach szaf w salonie to kolejny sposób na optyczne „odchudzenie” mebli.

Instalacje do sprzętu rtv - wnękowa szafa w salonie z bonusem

Wnękowa szafa w salonie będzie naprawdę praktyczna, jeśli przed zamontowaniem pomyślimy o poprowadzeniu w jej wnętrzu instalacji elektrycznej, tak by można było schować w szafie w salonie sprzęt muzyczny czy telewizor albo oświetlić kolekcję płyt.

Praktyczne szafy we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Stały problem z uporządkowaniem ubrań i innych drobiazgów? Najwidoczniej w mieszkaniu nie ma pojemnej, praktycznej szafy. Zobacz, jakie meble sprawdzają się najlepiej.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży