Superłatwa metamorfoza domowego biura. Zobacz, jak to zrobić

2022-09-05 13:25

Liczne badania udowodniły, że otaczanie się roślinami w miejscu pracy nie tylko wpływa na poprawę produktywności, ale również przyczynia się do polepszenia nastroju. Zobacz, jak w prosty sposób można zaaranżować kącik do pracy zdalnej lub nauki!

metamorfoza domowego biura
Autor: Rozkwitnie (instagram.com/rozkwitnie) Domowy kącik pracy przed metamorfozą

Metamorfoza domowego kącika pracy

O pomoc w zaaranżowaniu domowego kącika do pracy i nauki poprosiłam Fabiana Siubiaka i Przemysława Kirylaka, czyli właścicieli warszawskiego sklepu z roślinami Rozkwitnie. Po dokładnych oględzinach biurka oraz jego otoczenia, przygotowali dla mnie projekt, który zawierał nie tylko dobór odpowiednich roślin (m.in. pod względem wielkości, ekspozycji okien czy wymagań danego gatunku) i osłonek, które będą korespondować z wystrojem oraz kolorystyką wnętrz, ale również ich rozmieszczenia we wnętrzu.

Rozkwitnie
Autor: Rozkwitnie (instagram.com/rozkwitnie)

Po ustawieniu doniczek z roślinami domowe mini-biuro zazieleniło się i nabrało wyrazu! Niby niewielka zmiana, ale od razu widać różnicę – także w głowie.

rozkwitnie
Autor: Rozkwitnie (facebook.com/rozkwitnie) Domowe biuro po metamorfozie

Potwierdzam z ręką na sercu: stukanie w klawiaturę zdecydowanie jest przyjemniejsze, gdy jest się otoczonym piękną, żywą roślinnością! To nie tylko subiektywne odczucie – o pozytywnym aspekcie posiadania roślin w miejscu pracy mówią także liczne badania.

Aranżację kącika do pracy czy nauki możesz wykonać samodzielnie. Zaopatrz się w kilka roślin o różnym kształcie i wielkości, dostosuj je do warunków panujących w pomieszczeniu (koniecznie sprawdź ustawienie okna i upewnij się, jakie warunki lubi dany gatunek rośliny), dopasuj osłonki do stylu i kolorystyki pokoju, rozmieść doniczki z roślinami tak, by nie przeszkadzały w swobodnej pracy przy biurku. Nie zapomnij także o dodatkach - lampka czy inne elementy wyposażenia przydatne do pracy lub nauki wkomponuj w aranżację.

WSKAZÓWKA: jeśli dopiero zaczynasz przygodę z roślinami wybierz gatunki roślin, które są proste w hodowli (listę niewymagających gatunków roślin doniczkowych znajdziesz TUTAJ).

rozkwitnie
Autor: Rozkwitnie (instagram.com/rozkwitnie) Domowe biuro po metamorfozie

Dlaczego warto otaczać się roślinami w miejscu pracy?

Powodów, dla których warto mieć kilka doniczek z żywymi roślinami w miejscu pracy jest mnóstwo. Przede wszystkim rośliny oczyszczają powietrze z kurzu i pyłu, który gromadzi się w dużych ilościach na biurowej elektronice.

Zwykle przetarcie komputera szmatką może nie wystarczyć, dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie swojego kącika do pracy w doniczki ze skrzydłokwiatem, sansewierią czy epipremnum złocistym – te rośliny bardzo dobrze oczyszczają powietrze i niwelują szkodliwe działanie pyłu i kurzu krążących w powietrzu.

Wiedzieliście, że rośliny mogą skutecznie zadbać o wasz wzrok podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze? Z badań wynika, że obecność roślin w miejscu pracy i regularne spoglądanie na zielone liście sprawia, że wzrok mniej się męczy, a oczy nie wysuszają się w tak szybkim tempie (od ciągłego patrzenia w monitor).

rozkwitnie
Autor: Rozkwitnie (facebook.com/rozkwitnie) Domowe biuro po metamorfozie

Warto też wspomnieć o kojącym i uspokajającym wpływie roślin na ludzką psychikę. Zielone rośliny wyciszają, relaksują i pomagają się odprężyć – dlatego doskonale sprawdzą się, jeśli nasza praca wywołuje duży stres.

Zauważyliście, że w ostatnich latach coraz więcej biur wypełniło się roślinami? Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o popularność stylu eko i mody na domowe dżungle. Badania przeprowadzone przez kilka brytyjskich uniwersytetów dowiodły, że w biurach wypełnionych roślinami produktywność pracowników była większa o 15% niż w „pustych” biurach.

Co więcej, obecność roślin pozytywnie wpłynęła na poziom zadowolenia, satysfakcji z pracy i poczucia bezpieczeństwa. Można więc śmiało stwierdzić, że rośliny sprawiają, że nie tylko czujemy się lepiej, ale i pracujemy lepiej!

metamorfoza rozkwitnie
Autor: Rozkwitnie (instagram.com/rozkwitnie)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE