Stwórz klimat górskiej chatki w swoim mieszkaniu. Oto 6 wskazówek, jak to zrobić

2022-12-07 14:57

A może by tak rzucić wszystko i przenieść się do górskiej chatki? Chyba większości z nas choć raz w życiu przebiegła po głowie taka myśl. Dobra wiadomość jest taka, że możemy odtworzyć klimat przytulnej, górskiej chatki również w naszych czterech ścianach, nawet mieszkając w centrum miasta. Oto 6 wskazówek, jak to zrobić.

1. Stonowana paleta barw

W górskiej chatce dominuje stonowana paleta barwna. Przeważają biele, szarości, beże, a także różne odcienie drewna oraz - czasami - ceglastych czerwieni. Subtelna kolorystyka wprowadza do wnętrz harmonię, spokój i nie męczy oczu, pozwala się za to zrelaksować i odprężyć. 

2. Drewno pod różną postacią

Materiałem, który można w górskich chatkach spotkać najczęściej jest drewno. Pokrywa się nim podłogi, sufity, a czasem nawet i wewnętrzne ściany chatek. Z drewna wykonuje się stoły, ławy oraz pozostałe meble lub elementy wyposażenia.

Przenosząc klimat górskiej chatki do mieszkania warto zadbać, by znalazło się w nim drewno pod różną postacią, najlepiej w formie surowej lub postarzanej. Dobrym przykładem są stoły w jadalni wykonane z jednego kawałka grubo ciosanego drewna czy stoliki kawowe wykonane z przyciętych pni. 

W klimacie nastrojowej górskiej chaty
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

3. Sztuczne skóry

Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w górskiej chatce są puszyste skóry zwierząt. Oczywiście, odtwarzając klimat chatki warto zaopatrzyć się w skóry, które są sztuczne i przy produkcji których nie ucierpiało żadne zwierzę.

W sklepach stacjonarnych i online znajdziemy mnóstwo sztucznych skór w różnych rozmiarach, kształtach i odcieniach. Skóry możemy położyć na podłodze lub na drewnianym krześle. Skóry ciekawie prezentują się również na ścianie, jako forma dekoracji. 

W klimacie nastrojowej górskiej chaty
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

4. Miękkie i ciepłe tkaniny

Tworząc swój przytulny zakątek nie możemy zapomnieć o miękkich i ciepłych tkaninach, szczególnie kocach i pledach. To obowiązkowy element wyposażenia każdej górskiej chaty! O komfortowy odpoczynek i piękny wygląd wnętrz zadbają też poduszki.

W klimacie nastrojowej górskiej chaty
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

5. Ceramiczne naczynia

Nic tak nie oddaje rustykalnego klimatu górskiej chatki, jak ceramika! Dzbanuszki, kubki i filiżanki będą więc idealnym dodatkiem do wnętrz inspirowanych stylem górskich chat.

W klimacie nastrojowej górskiej chaty
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

6. Klimatyczne oświetlenie

W górskich chatach głównym źródłem światła jest kominek lub palące się świece. W mieszkaniach tę funkcję pełnią przede wszystkim lampy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w kilka świeczek (nawet zapachowych!) lub sznur lampek i przyozdobić nimi pokój.

Warto zwrócić też uwagę na barwę światła i dobrać odpowiednią żarówkę do wnętrza. Dla przykładu - ogień emituje światło o barwie żółtej lub pomarańczowej. To światło ciepłe, odprężające, kojące. Natomiast wiele nowoczesnych żarówek emituje światło bardzo jasne, tzw. zimne o białej lub jasnożółtej barwie. Nie sprawdzi się ono w klimatycznych wnętrzach inspirowanych przytulną, górską chatką.

Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu górskiej chatki:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE