Goście nie będą chcieli z niej wyjść. Oto jadalnia, na widok której będzie rozpierać cię duma

2023-04-03 17:39

Nieważne, czy jest stylowy i drogi czy znaleziony na targu staroci. Ideałem jest taki stół, który zapewni nam wygodę i ładnie wkomponuje się we wnętrze. Do nas już tylko należy stworzenie wokół niego dobrego klimatu.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Tenzo Spójna aranżacja. Stół i krzesła od kompletu wprowadzają do wnętrza ład, ale często do wystroju wkrada się przy okazji monotonia. Jest na to sposób. Ożyw salon kolorowymi dodatkami, np. dywanami, które wydzielą też optycznie poszczególne strefy.

Poranna kawa, śniadanie, przegląd wiadomości w internecie – nawet jeśli to wszystko trwa dosłownie dziesięć minut, warto zadbać o to, aby spędzić je przyjemnie. Pomoże w tym komfortowy stół, dobrany przede wszystkim do liczby domowników.

Dla jednej osoby należy przeznaczyć min. 60 cm wzdłuż krawędzi blatu i około 40 cm od niej do jego środka. Stół z każdej strony powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od pozostałych mebli, aby można go było wygodnie obejść.

Najbardziej uniwersalne są modele prostokątne i kwadratowe, które równie dobrze wyglądają ustawione centralnie, jak i np. szczytem do ściany. W niedużym wnętrzu sprawdzi się stół z okrągłym blatem – optycznie zajmuje mniej miejsca, dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia i zmieści się przy nim więcej osób, niż przy prostokątnym o takiej samej powierzchni. Warto też wybrać mebel z rozkładanym blatem.

Zgrany zespół

Surowy charakter modnego industrialnego stołu przełamiesz miękkimi tkaninami, choćby tapicerką krzeseł (niekoniecznie od kompletu), oraz intrygującymi dodatkami. Zwróć też uwagę na ten pomysł – zamiast jednego dużego stołu zestawiono dwa identyczne mniejsze.

Jadalnia, kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Riviera Maison

W centrum

Granica kuchni otwartej na salon jest świetnym miejscem na stół, przy którym można nie tylko zjeść, lecz także posiedzieć z laptopem, odrobić lekcje, zagrać w planszówki. Masz za mały metraż? Pomyśl o stole rozkładanym.

Jadalnia, kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Black Red White

Dobre emocje

Obrus z naturalnego włókna, z drobnymi zagnieceniami, dodaje uroku nakryciu stołu, tworzy niezobowiązującą atmosferę (ukrywa też mało efektowny stół). Na jego tle ładnie zagrają naczynia ze szkła, drewna, kamionki.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Bloomingville

Pod światło

Lampę nad blat dobierz do jego wielkości i kształtu. Nad niedużym kwadratowym lub okrągłym wystarczy jedna. Nad długim, prostokątnym zainstaluj oprawę z kilkoma źródłami światła albo dwie, trzy takie same.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Muuto Na zdj. lampy Studio marki Muuto,
Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Bloomingville

Do zadań specjalnych

Jeśli przy stole jadalnianym dużo pracujesz, zajmujesz się swoim hobby, a dzieci lubią tu rysować czy się uczyć, sprawdzi się model z szufladami i zamykanymi schowkami. Szybko dostosujesz mebel do waszych aktualnych potrzeb.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. stół Nature, 180x100x75 cm, vox.pl

Wspólny mianownik

Kluczem do udanej aranżacji stołu jest wybranie motywu przewodniego – może to być materiał, temat, wzór czy kolor. Warto je powtórzyć w kilku detalach wokół mebla. Nie zapomnij też o roślinach. Gałązka z młodymi pąkami lub bukiet barwnych kwiatów pasują do każdego stylu.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy

W stylu kinfolk

Ten trend podpowiada, aby swobodnie sięgać po bliskie sercu wątki i śmiało łączyć je w zupełnie indywidualne kompozycje. Vintage niech się splata z nowoczesnością, loft z urban jungle, zwariowane boho z szykownym glamour.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy Miloo Home/Budzik Studio, Educoncept
Jadalnia
Autor: serwis prasowy Miloo Home/Budzik Studio, Educoncept