Pomysł na sufit w salonie. Sztukateria, drewniane belki i piękne tapety! Zobacz, jak ozdobić sufit

2024-02-08 9:43

Sufit bywa elementem pomijanym na etapie remontu. Zwykle malujemy go na biało bez głębszego zastanowienia. Rok 2024 pokazuje nam, jaki ogromny potencjał w nim drzemie. Sufit może stać się wyróżniającym elementem dekoracyjnym. Belki, sztukateria, tapety sprawią, że nie będziecie mogli przestać go podziwiać! Zobacz, jak sprytnie zaaranżować salon, by stał się modnym, przytulnym i nieprzeciętnym miejscem.

Spis treści

 1. Drewniane belki na suficie w salonie
 2. Nowoczesna sztukateria sufitowa
 3. Elastyczna tapeta na sufit

W 2024 roku sufity pokazują swoje nowe oblicze. Malując go na inny kolor niż reszta ścian, uczynimy go elementem wyróżniającym się na tle całości. Do dyspozycji mamy też wiele innych rozwiązań - np. zamontowanie sztukaterii lub tapety w interesujące wzory. Przyjrzymy się dziś tym rozwiązaniom.

Czytaj także: Sztukateria nada szyku i elegancji. Najlepsze zdjęcia z Instagrama. Zobacz 12 aranżacji

Drewniane belki na suficie w salonie

Drewniane belki sufitowe świetnie pasują do stylu rustykalnego, klasycznego, prowansalskiego i nowoczesnego. Są elementem ponadczasowym, który wprowadzi nieco ciepła do wnętrza. Jakie warto zastosować?

 • Belki wykonane z jednego kawałka drewna - tzw. belki pełne. To tradycyjne rozwiązanie, które pasuje do wielu stylów.
 • Belki z drewna klejonego warstwowo. Takie belki składają się z kilku warstw drewna sklejonych ze sobą pod dużym ciśnieniem. To rozwiązanie na wiele lat, ponieważ są odporne na deformacje.
 • Belki z recyklingowego drewna - idealne do ekologicznych wnętrz i właścicieli, którzy lubią dawać rzeczom drugie życie.
 • Belki z drewna litego z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi. Dzięki wzmocnieniom będą nie tylko stabilne, ale też wytrzymałe.
 • Belki z materiałów kompozytowych lub płyt wiórowych, pokryte warstwą drewna. Imitują klasyczne drewno, są jednak tańsze.
 • Rustykalne belki - mogą być delikatnie postarzone, posiadać celowe ubytki lub mieć rzeźbione detale.

Wybór belek sufitowych zależy od naszych preferencji, wymagań dotyczących wytrzymałości i konstrukcji, ale też budżetu. Pamiętajmy, że takie belki powinni zamontować fachowcy, aby były bezpieczne i zgodne z przepisami prawa budowlanego.

Nowoczesna sztukateria sufitowa

Szerokie listwy przysufitowe oraz ozdobne ornamenty wprowadzą do wnętrza pałacowy szyk! Mogą być klasyczne - białe lub pomalowane na modny kolor. Peach Fuzz będzie strzałem w dziesiątkę. W końcu to kolor 2024 roku wedug Instytutu Pantone. Jaką sztukaterię wybrać? Do wyboru mamy:

 • proste, minimalistyczne profile,
 • klasyczne, geometryczne wzory,
 • bogato rzeźbione wzory,
 • sztukateria w stylu art deco.

I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy Twoje mieszkanie mieści się w zabytkowej kamienicy czy w nowoczesnym apartamentowcu, sztukateria będzie dobrym pomysłem. Współczesne wnętrza ze sztukaterią są eleganckie i nieco królewskie. Łączą ze sobą elementy z różnych stylów czyniąc mieszkanie wyrafinowanym.

Zobacz: Sztukateria nada szyku i elegancji. Najlepsze zdjęcia z Instagrama. Zobacz 12 aranżacji

Modny sufit
Autor: Tikkurila Color Now 2024

Elastyczna tapeta na sufit

Tapeta na suficie to rozwiązanie, które pojawiło się już w 2023 roku. To nowoczesne rozwiązanie wprowadzi nieco oryginalności do naszego salonu.

Pamiętajmy, żeby wybrany przez nas model był subtelny i delikatny. W innym przypadku może przytłoczyć przestrzeń. Wybieraj zatem tapety z przyjemnym dla oczu wzorem:

 • kropki,
 • drobne paski,
 • kwiaty,
 • abstrakcyjne, pastelowe wzory
 • czy wizerunek roślin - na przykład liści, wprowadzi do naszego wnętrza przyjemny klimat.

Tapeta na suficie powinna mieć gładką lub delikatnie strukturalną fakturę. Wystrzegaj się tapet o zbyt wyraźnej fakturze, które mogą przytłaczać pomieszczenie. Dobrze, aby wybrany przez nas model był odporny na wilgoć.

Zwróć również uwagę na rozmiar i wysokość pomieszczenia. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, w przeciwieństwie do ciemnych barw, które mogą sprawić wrażenie obniżonego sufitu.

ZOBACZ:

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio