Jakie tapety będą modne w 2024 r.? Tapety na sufit to największy hit!

2023-12-30 14:04

W Polsce sufity maluje się na biało i... tyle. Nie wykańcza się ich listwami, rezygnuje z rozet, a malowanie na kolor to największa ekstrawagancja. Specjaliście przewidują jednak, że w 2024 r. białe sufity wyjdą z mody. Czym je zastąpić? Tapety na sufit mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem, które nie tylko doda twojemu pomieszczeniu elegancji, ale i trójwymiarowości.

Spis treści

  1. Czy można położyć tapetę na sufit?
  2. Jak wykończyć tapetę przy suficie?
  3. Jaka jest najlepsza tapeta na sufit? 
  4. Czy tapeta nadaje się na nierówny sufit?
  5. Tapeta na suficie: jak ją zamontować? Instrukcja
  6. Jakie tapety będę modne w 2024 r.? Tapety na suficie!

Czy można położyć tapetę na sufit?

Tak, tapeta na suficie to doskonały pomysł. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tam się znalazła! Można ją ułożyć nawet w łazience. Wystarczy wybrać taką, która jest przeznaczona do pomieszczeń o większej wilgotności powietrza.

Jak wykończyć tapetę przy suficie?

Jeśli nie chcesz zostawiać tapety na suficie sauté, najlepszym rozwiązaniem będzie wykończenie jej za pomocą listew przysufitowych. Obecnie na rynku jest ich ogromny wybór: zarówno jeśli chodzi o ich szerokość, jak i dekoracyjność. 

Jaka jest najlepsza tapeta na sufit? 

Najlepiej na suficie sprawdzą się tapety winylowe na fizelinie. Są niezwykłe trwałe i łatwo je utrzymać w czystości. Ich montaż jest łatwiejszy niż zwykłych tapet papierowych, które niekiedy się kurczą i są dosyć delikatne. 

Czy tapeta nadaje się na nierówny sufit?

Jeśli masz nierówny sufit, tapeta to doskonałe rozwiązanie. Przykryje wszystkie niedoskonałości, a tobie oszczędzi ci gipsowania i związanego z tym całego bałaganu. Nierówności na suficie najlepiej ukryje grubsza tapeta, np. winylowa na fizelinie.

Tapety na sufit: Rebel Walls
Autor: Materiały prasowe/Rebel Walls

Tapeta na suficie: jak ją zamontować? Instrukcja

Zastanawiasz się, jak położyć tapetę na suficie? Mamy dla ciebie instrukcję. Faktycznie montaż tapety na suficie może być nieco trudniejszy niż po prostu przyklejanie jej do ściany. Przyda ci się pomocnik i… mocne ręce, które nie zaczną omdlewać po kilku minutach pracy w mało wygodnej pozycji. 

Jak tapetować przy suficie?

1. Przygotuj sobie powierzchnię. Sufit musi być czysty, suchy i w miarę gładki. Jeśli znajdują się tam jakieś szorstkie elementy, możesz spróbować je zeszlifować za pomocą gąbki ściernej. Później omieć sufit miotłą lub odkurz odkurzaczem, aby pozbyć się kurzu i pajęczyn.

2. Zmierz sufit. Zapisz sobie jego długość i szerokość. Dzięki temu łatwiej będzie ci przycinać tapetę. 

3. Zdemontuj lampę, aby nie przeszkadzała ci podczas montażu tapety na suficie.

4. W zależności od tapety i kleju, jaki posiadasz, pokryj nią pasek tapety lub część sufitu, którą zamierzasz wytapetować. Nie przesadzaj z ilością kleju. Rozsmarowany, musi tworzyć równomierną, ale nie grubą warstwę. Jeśli kupiłeś tapetę winylową na fizelinie, to klejem smarujesz sufit, a nie tapetę.

5. Aby przykleić tapetę równo, przyda ci się poziomica laserowa. Wiązka światła w postaci linii rzuconej na suficie naprawdę może ułatwić pracę.

6. Utnij pas tapety odpowiadający długości pokoju. Pamiętaj o zapasie kilku centymetrów, aby nie okazało się, że pasek jest za krótki. Pas zwiń w rulon.

7. Stojąc na drabinie, dopasuj pasek do wyznaczonej linii. Powoli rozwijaj rulon, a tapetę dociskaj specjalnym pędzlem. Pamiętaj, aby ruchy wykonywać od środka ku bokom. W ten sposób usuwasz powietrze spod tapety.

8. Kiedy jeden pas będzie przyklejony, sięgnij po wałek i wygładź tapetę.

9. Każdy kolejny pas układaj w ten sam sposób. 

10. Pozwól tapecie wyschnąć. Nie używaj do tego żadnych źródeł ciepła. 

11. Na sam koniec weź ostry nóż do tapet i odetnij marginesy, czyli nadmiar tapety na styku sufitu i ściany. Możesz sobie pomóc linijką. Dociśnij tapetę do ściany, wyznacz linię i zdecydowanym ruchem odetnij tapetę. 

Jakie tapety będę modne w 2024 r.? Tapety na suficie!

Mnogość wzorów na rynku jest tak ogromna, że każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jaki styl preferuje. Szczególnie w małych pomieszczeniach tapety na suficie mogą zdziałać cuda! Nie tylko sprawią, że sufit będzie zdawał się wyższy, mogą także optycznie je powiększyć. Tapety na suficie warto ułożyć szczególnie w małych salonach, sypialniach czy kuchniach.

Ciekawym rozwiązaniem są również tapety o efekcie 3D, imitujące kasetony, sztukaterię albo zdobione rozety. Oczy wchodzącego do takiego wnętrza od razu kierują się ku górze! Tapety na sufit 3D stworzą wrażenie głębi. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co będzie niemodne w 2024 r.? 11 trendów z 2023 r., które odchodzą już do lamusa

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Sufit napinany: optyczne powiększenie pomieszczenia
Nasi Partnerzy polecają