Nowoczesna jadalnia. Inspiracje, aranżacje jadalni z salonem

2024-04-15 14:48

Jadalnia jest marzeniem wielu osób urządzających swoje mieszkanie. Chcemy, aby było to miejsce nie tylko do spożywania posiłków, ale też przytulna przestrzeń do spotkań z najbliższymi. Aranżując jadalnię z dbałością o detale możemy być pewny, że będzie cieszyć oko przez wiele lat! Jakie jadalnie są modne w 2024 roku? Sprawdź!

Spis treści

  1. Jak urządzić jadalnię?
  2. Kolor ścian w jadalni. Co będzie modne w 2024 roku?
  3. Co już jest niemodne?
  4. Obraz na ścianę do jadalni
  5. Wysokość lampy nad stołem jadalnym
  6. Nowoczesna jadalnia - ZDJĘCIA
  7. Jaki stół do jadalni wybrać? Zobacz, co wybrali czołowi architekci wnętrz

Jak urządzić jadalnię?

Urządzając jadalnię dobrze jest przyjrzeć się całemu naszemu mieszkaniu. W jakim stylu jest urządzone? To ważne, aby jadalnia współgrała z kuchnią i salonem.

Wybór ponadczasowych stylów wnętrzarskich to bezpieczna opcja, jeśli chcemy uniknąć efektu przestarzałego mieszkania. Jeśli Twoja jadalnia jest niewielka, lepiej sprawdzą się proste, minimalistyczne meble, które w 2024 roku nadal będą modne. Ewentualnie z delikatnymi zdobieniami, obszerne - optycznie pomniejszą przestrzeń. 

Zacznij od poszukiwania odpowiedniego stołu. Ważny jest jego kształt i materiał, z którego został wykonany. Na rynku dostępne są modele:

  • prostokątne,
  • okrągłe
  • i kwadratowe.

Duży, okrągły stół fantastycznie będzie wyglądał na środku jadalni. Zmieści się przy nim dużo osób, w dodatku każdy będzie mógł swobodnie porozmawiać. Jest też często wybierany do niewielkich jadalni czy kuchni, jednak jego potencjał najlepiej jest wykorzystany, gdy znajduje się w centralnym punkcie.

Stół do jadalni - inspiracje
Autor: Zagórny Studio

Szukasz eleganckiego stołu, który posłuży Ci przez wiele lat? Postaw na model wykonany z litego drewna - dębu, jesionu lub buku. Bardzo modne są też prostokątne stoły na drewnianych nogach ze szklanym blatem. To propozycja do wnętrz rustykalnych, industrialnych, klasycznych i glamour. Jak widać - można go dopasować do wielu aranżacji.

Stoły ze szklanym blatem w dodatku optycznie powiększają przestrzeń. Warto jednak pamiętać, że w dotyku mogą być dosyć chłodne, a ich utrzymanie w czystości będzie trudniejsze niż w przypadku modeli z drewnianym blatem. 

W nowoczesnych aranżacjach spotkaliśmy też stoły na szklanych nogach za to z drewnianym blatem. To propozycja dla wszystkich, którzy lubią oryginalne rozwiązania. W następnym etapie należy wybrać wygodne krzesła, które będą pasować do naszego stołu.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Kolor ścian w jadalni. Co będzie modne w 2024 roku?

Wnętrza w 2024 roku mają być pełne ciepła i naturalnych materiałów. Wielu z nas czuje przesyt zimną bielą i szarością, jak również intensywnymi kolorami - czernią, granatem i zielenią. Z pomocą przychodzą delikatne, ciepłe barwy, w co idealny wpisuje się kolor 2024 roku Pantone – Apricot Crush. Jakby morelowy, coś pomiędzy różem a pomarańczowym - na pewno będzie na topie!

W paletę modnych barw wpisują się także:

  • brudny róż,
  • zieleń,
  • pomarańczowy
  • i brąz.

Wszystko w delikatnych, przyjemnych dla oka odcieniach. Bardzo modne będzie też urządzanie wnętrz w jednym kolorze, ale różnej tonacji. Takie wnętrza są spójne i harmonijne. 

Co już jest niemodne?

Są takie style, które choć nadal są piękne, odchodzą w zapomnienie. Mówimy o:

  • stylu loftowym,
  • stylu prowansalskim
  • i stylu glamour.

Mimo że nadal możemy chcieć urządzić tak swoje mieszkanie, producenci proponują coraz mniej mebli i akcesoriów w tych stylach.

PRZECZYTASZ O TYM WIĘCEJ TUTAJ: Te style wnętrzarskie odchodzą w zapomnienie. Co będzie na topie w 2024 roku? Porady architekta

Stół do jadalni - inspiracje
Autor: Yassen Hristov

Obraz na ścianę do jadalni

Jeśli w domu mieszka więcej osób, warto przedyskutować: czy wolimy obrazy olejne bądź akrylowe w intensywnych kolorach? Czy może bardziej odpowiednie będą pastele? Do sypialni chętnie wybierane są pejzaże, motywy roślinne, jak również akty. Kolejną propozycją są grafiki przedstawiające faunę i florę - szczególnie będą pasować do stylu skandynawskiego.

W kuchni i jadalni powieśmy coś apetycznego - plakaty przedstawiające czekoladę, makaroniki, kawę czy zielone oliwki będą idealnie wpisywać się w klimat pomieszczenia. W miejscu, gdzie gotujemy rzadko znajdziemy wolne przestrzenie do przechowywania. Trudno jest wygospodarować miejsce na dekoracje tak, aby jej nie zagracić. Obraz sprawdzi się idealnie, ponieważ nie zabierze miejsca na stole czy blacie. 

Możemy pomyśleć również o obrazach 3D lub o tych, które przedstawiają geometryczne kształty. Pamiętajmy, aby obraz nie zlewał się kolorystycznie z tłem, ani też za bardzo z nim nie kontrastował. 

ZOBACZ: Jak wieszać plakaty i obrazy? Dowiedz się więcej!

Stół do jadalni - inspiracje
Autor: Budzik Studio

Wysokość lampy nad stołem jadalnym

O tym, jak wieszać lampy, mówi na swoim Instagramie mgr inż. arch. Katarzyna Wietecha, architekt w MOHome. Poznaj jej porady:

  • 80-100 cm – lampa od blatu wyspy kuchennej
  • 160-170 cm od podłogi – lampa oświetlająca np. do czytania książek
  • 80 cm- 100 cm od fotela – lampa oświetlająca np. do czytania książek
  • 160-170 cm – kinkiet ozdobny
  • 80-100 cm – lampy nad głównym stołem np. w salonie
  • 200-200 cm – główne oświetlenie/duża lampa

CZYTAJ: Na jakiej wysokości wieszać lampy? To radzi znana architektka! Sprawdź bezcenne podpowiedzi

Nowoczesna jadalnia - ZDJĘCIA

Jaki stół do jadalni wybrać? Zobacz, co wybrali czołowi architekci wnętrz