Na jakiej wysokości wieszać lampy? To radzi znana architektka! Sprawdź bezcenne podpowiedzi

2023-12-15 14:11

Zawieszenie lampy niejednemu spędza sen z powiek. Podczas urządzania wnętrza, pod uwagę należy wziąć kilka aspektów. Przede wszystkim wybrać odpowiednią długość lampy do danego pomieszczenia. Inaczej będzie prezentować się bogato zdobiony żyrandol w kamienicy z wysokim sufitem, a jeszcze inaczej w mieszkaniu w bloku z niskim sufitem. O tym, jak poprawnie zawieszać lampy mówi mgr inż. arch. Katarzyna Wietecha, architekt w MOHome.

Spis treści

  1. Jakie są prawidłowe wysokości lamp?
  2. Jak wybrać lampy do salonu?

Jakie są prawidłowe wysokości lamp?

Na jakiej wysokości prawidłowo zawiesić lampy? Podpowiada mgr inż. arch. Katarzyna Wietecha, architekt w MOHome. Poznaj jej porady:

  • 80-100 cm – lampa od blatu wyspy kuchennej
  • 160-170 cm od podłogi – lampa oświetlająca np. do czytania książek
  • 80 cm- 100 cm od fotela – lampa oświetlająca np. do czytania książek
  • 160-170 cm – kinkiet ozdobny
  • 80-100 cm – lampy nad głównym stołem np. w salonie
  • 200-200 cm – główne oświetlenie/duża lampa

Czytaj także: Lampy loftowe do nowoczesnych wnętrz. Industrialne lampy wyglądają stylowo

Jak wybrać lampy do salonu?

Jeśli jesteś już na etapie wybierania lamp do salonu lub ich zmiany, zwróć uwagę na metraż, jakim dysponujesz. Twój salon ma raczej wysokie sufity czy niskie? To wszystko ma znaczenie, aby lampa nie przytłoczyła wnętrza, a była jego stylowym dodatkiem.

Kolejnym aspektem jest funkcja, jaką będzie pełnić lampa - ma delikatnie oświetlać salon podczas oglądania telewizji? A może to lampa, która zostanie zawieszona nad stołem podczas jedzenia posiłków? Jeszcze inna będzie lampka postawiona na stole podczas pracy przy komputerze lub odrabianiu lekcji.

Kupując lampę nie zapomnij o stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie. Tym bardziej, jeśli decydujesz się na mało uniwersalny model.

- Do nowoczesnego wnętrza będą pasowały np. proste lampy podłogowe - czytamy na stronie ekconcept.pl. - Jeśli natomiast cenisz sobie klasykę, warto rozważyć ustawienie na komodzie ceramicznej lampy stołowej. Natomiast wielbicielom trendów z pewnością spodobają się wiszące lampy wiklinowe i lampy abażurowe z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna.

Jak dodano, przy salonach o powierzchni powyżej 30-40 metrów kwadratowych, warto wybrać dużą lampę wiszącą o średnicy ponad 60-70cm. Można też powiesić kilka lamp obok siebie.

- Obecnie bardzo modnym i efektowym rozwiązaniem jest montowanie 3 lamp z tej samej serii, ale o różnych średnicach, na różnych wysokościach obok siebie. Takie kompozycje są niezwykle efektowne i świetnie pasują do dużych przestrzeni - dodano na ekconcept.pl.

Dobrze, jeśli znajdzie się także miejsce na lampę stojącą - tym bardziej, jeśli lubimy spędzać wieczory na kanapie. Taka lampa delikatnie i nastrojowo oświetli nasz salon. W niskich pomieszczeniach dobrze będą wyglądać lampy przysufitowe, lepiej unikać dużych, zwisających lamp.

- Jeśli mamy niskie, ale duże pomieszczenie lub połączone niską przestrzenią, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy pokusili się o duże klosze czy efektowne formy lamp. Pamiętajmy jednak, by były to lampy przysufitowe - zauważono w artykule na stronie twojepierwszemieszkanie.pl.

Zobacz: Luksusowe domki na wodzie podbiły serca turystów! Wypocznij wśród szumu fal, blisko natury

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie