Pokój dzienny inny od wszystkich, czyli projekt wnętrz na przekór standardom aranżacyjnym

2014-12-30 1:00 Anna Rychlewicz

Pokój dzienny, którego projekt odchodzi od standardowych rozwiązań aranżacyjnych. Rezygnacja z delikatnych, uspokajających barw, na rzecz bogatego wachlarza szarości... Nie tylko tych jasnych. Postarzane meble dębowe, których największą zaletą jest bogata faktura... Tak samo bogata jak projekt pokoju dziennego według koncepcji studia Projekt i... .

Aranżacja pokoju dziennego w krakowskiej kamienicy miała być wyrafinowana i powściągliwa. Jednocześnie miała urzekać naturalnością, niebanalnym stylem, który wyrażony będzie w skromności. Odejście od stereotypu jasnych pokoi dziennych, spowodowało, że projekt salonu skąpany jest w różnych odcieniach szarości - od delikatnych, srebrzystych, po ciemne i nasycone. Wydawać się może, że w efekcie zaaranżowany został pokój dzienny, którego projekt doprowadza lokatorów do skraju depresji... Nic bardziej mylnego! Z pozoru chłodna i surowa kolorystyka pokoju dziennego napawa wyjątkowym spokojem i pozwala na maksymalne odprężenie.

Pokój dzienny: ciemno i ponuro, czy stylowo?

Pokój dzienny, będący absolutną perełką małej architektury, jest na tyle dużym wnętrzem, że bez problemu udało się w nim wyznaczyć zarówno strefę wypoczynkową, jak i strefę jadalnianą. Ta pierwsza, została wyznaczona za pomocą dwóch sof pokaźnych rozmiarów oraz niemałego drewnianego stołu. Mimo tego, część ta urzeka przejrzystością i przestronnością. Strefę jadalnianą wyznacza z kolei duży drewniany stół dopełniony krzesłami w miękkich obiciach. Projektanci ze studia Projekt i... zdecydowali się na dość odważne rozwiązania i postawili na kolorystykę, która nie każdemu przypadnie do gustu. Zrezygnowano tutaj z niewyraźnych kolorów i jasnych barw, które stereotypowo mają napełniać wnętrze spokojem i harmonią. Postawiono na chłodne, nieco surowe kolory, które konkretnie zaznaczają styl i charakter aranżacji. W pokoju dziennym dominują szarości... Nie tylko te delikatne. W aranżacji wnętrza podziwiać można zarówno delikatne i srebrzyste odcienie tego koloru, które stopniowo przechodzą do mocnej i nasyconej barwy. Całość dopełniona jest gdzieniegdzie brązem, a jedynym cieplejszy wizualnie akcentem są stoły-ławy, które urzekają ciepłym drewnem.

Aranżacja pokoju dziennego: na przekór standardom aranżacyjnym

Paradoksalnie, największa ozdobą dość ciemnego i na pozór ponurego pokoju dziennego, jest kolor sam w sobie. O miano bohatera wnętrza rywalizuje on z oryginalnymi meblami. Choć charakteryzuje je nadzwyczaj prosta forma, stają się one niezastąpioną dekoracją pokoju dziennego. Największą ich zaletą, nadającą jednocześnie aranżacji ostateczny wyraz, jest ich bogata faktura. To ona „robi" całe wnętrze i przykuwa uwagę niejednego z gości. Widoczne słoje, surowe wykończenia, liczne ubytki w drewnie - to wszystko decyduje o niepowtarzalności i niebanalności mebla. Wydawać by się mogło, że przy tak „ponurej" kolorystyce wyposażenia wnętrza, projektanci zdecydują się rozjaśnić nieco przestrzeń stawiając na jasne ściany. Otóż nie! Tutaj także zdecydowano się na modną szarość, która podkreśla naturalny urok aranżacji. Idealnym dopełnieniem aranżacji pokoju dziennego jest przepiękna drewniana podłoga oraz lniane zasłony, które są jedyną dekoracją okien.

Kontakt z pracownią:

Projekt i ...
Autorska pracownia projektowania wnętrz
Traugutta 14a/4 30-549 Kraków
Biecka 37 38-300 Gorlice
www.projekti.pl