Podłoga z korka w stylu nowoczesnym. Jej właściwości i nieoczekiwane wzory. Warto zobaczyć!

Podłogi korkowe, ostatnio zapomniane, powracają. Doskonale pasują do  stylu nowoczesnego, tak przez nas lubianego.  Podłogi z korka są ciepłe, wyciszają i posiadają właściwości bakteriobójcze. Zobaczcie, dlaczego warto zainteresować się nowoczesną podłogą z korka!

Podłogi
Podłoga z korka w stylu nowoczesnym biała jak lodowiec
Podłoga z korka w salonie w stylu nowoczesnym
Połączenie podłogi z korka i żywicy epoksydowej
Podłoga z korka w kolorze szarym idealna w stylu nowoczesnym

Podłoga korkowa była hitem w latach 80. Korkiem okładano też z upodobaniem ściany, a nawet sufity. Korek potrafił być wszędzie. Nawet na stole jako podkładki pod talerze i szklanki, na blatach kuchennych... W ostatnich latach korek widywano tylko w tej ostatniej formie lub w nieśmiertelnych, ale wygodnych tablicach korkowych do przypinania wiadomości. Teraz podłoga z korka zaczyna powracać. Coraz więcej osób interesuje się ekologią i redukcją kosztów ogrzewania. A że podłogi z korka pasują do stylu nowoczesnego, tak lubianego w polskich domach, korek wraca na salony.

Przeczytaj: Styl nowoczesny we wnętrzach: charakterystyka. Nowoczesne wnętrza domów krok po kroku >>>

Dzisiejsze podłogi z korka charakteryzują soę bogactwem wykończenia. Podłogi korkowe mogą zachowywać naturalny rysunek w wielu kolorach albo też udawać inną powierzchnię. Podłogi z korka są bardzo przyjazne użytkownikom, a okładziny ścian tworzą oryginalny wystrój salonu. Jest to też podłoga z korka bardzo praktyczna - wystarczy ją odkurzyć raz w tygodniu i przemyć zwilżonym mopem. Korek może pojawić się także na ścianie jako efektowna dekoracja salonu. Rozwiązanie dla odważnych i... dysponujących dużym salonem. Boazeria z korka w najbardziej naturalnej postaci, o bogatej fakturze - robi wrażenie, tworzy atmosferę lasu tropikalnego. Ten zdrowy materiał stabilizuje temperaturę powietrza w salonie oraz jego wilgotność.

Zobacz: Powrót cichej podłogi z korka! GALERIA >>>

Podłoga korkowa: czego o niej nie wiemy, a wiedzieć powinniśmy?

Korek na podłodze jest doskonałym izolatorem, dlatego podłoga z korka z tego materiału jest ciepła i miła w dotyku. W dodatku pozwala oszczędzać na kosztach ogrzewania salonu. Dzięki imponującym parametrom akustycznym podłogi korkowe wyciszają pomieszczenia. Nie pozwalają także, by odgłos kroków dokuczał sąsiadom mieszkającym piętro niżej. Używa się go nawet w studiach muzycznych i salach koncertowych. Korek to elastyczny materiał, po którym miękko się stąpa, przyniesie ulgę osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Nowoczesny salon z jasną podłogą z korka nawiązuje do wnętrz w stylu skandynawskim. Korek świetnie nadaje się również do wykończenia podłogi w pokoju dziecięcym, bo zamortyzuje upadki malucha. Korek ma właściwości antybakteryjne, jest odpowiedni do wykańczania salonu alergików. Podłogi z korka mogą być montowane w salonie jak panele albo jako przyklejane do podłoża płytki. Oba rodzaje podłóg są łatwe w montażu i można je wykonać samodzielnie. Bogactwo wzorów i odcieni pozwala wybrać podłogę dopasowaną do nowoczesnego salonu. Korek może być o naturalnym rysunku, przypominać fakturę drewna, a nawet inne oryginalne materiały. 

Więcej: Panele laminowane wady i zalety. Jak wybrać dobre panele laminowane >>>

Podłoga korkowa: jak ją układać i konserwować?

Jeśli chcemy wykorzystać właściwości izolacyjne i akustyczne korka, kupmy go w formie płytek i przyklejmy bezpośrednio do podłoża. Ale najwiekszy wybór podłogi korkowej jest w formie paneli. Montuje się więc go tak jak wszystkie inne podłogi panelowe – każdy sobie poradzi. Powierzchnia korka zazwyczaj pokryta jest powłoką z lakieru poliuretanowego lub winylu. Wystarczy wtedy, tak jak inne podłogi, raz w tygodniu ją odkurzyć i przetrzeć lekko wilgotnym mopem.

Nie przegap: Wystrój wnętrz: 6 pomysłów na aranżację podłogi >>>

Podłoga korkowa w stylu nowoczesnym

Aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym zazwyczaj zachwycają, ale niektórym wydają się zimne, wręcz lodowate. Rzeczywiście, jeśli podłoga jest z kamienia naturalnego lub gresu, bez ogrzewania podłogowego będzie naprawdę lodowata. Wybierając podłogę z korka możemy oszukać oko ale nie inne zmysły. I tak lód lodowca może okazać się ciepły, a kamień - miękki. Korek bowiem oprócz swojego naturalnego i ciepłego wybarwienia może występować w innej, nieoczekiwanej kolorystyce lub naśladować inne materiały.

Zobacz: Salon w minimalistycznym stylu: pomysły na nowoczesne aranżacje >>>

Podłoga korkowa: montaż

Panele korkowe instaluje się na odpowiednio równych, stabilnych i suchych podłożach cementowych, anhydrytowych lub drewnianych. Maksymalna wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2 proc. (wg CM). Zgodnie z zaleceniami producenta przed położeniem paneli należy wykonać izolację przeciwwilgociową z folii polietylenowej o grubości min. 0,2 mm. Nie ma natomiast konieczności stosowania dodatkowych warstw izolacyjnych, ponieważ panele mają zintegrowaną warstwę izolacji akustycznej ze sprasowanego aglomeratu korkowego.

Panel korkowy ma grubość 12 lub 10,5 mm. Jest zbudowany z dwóch warstw korka (warstwa dekoracyjna i podkładowa), rdzenia (płyta HDF o podwyższonej klasie wodoodporności i gęstości, w której wykonano frez bezklejowego zamka) oraz warstw wyrównujących naprężenia.
Przy łączeniu paneli z już istniejącymi pokryciami podłogowymi należy zastosować odpowiednie profile progowe lub przejściowe, niwelujące różnice w poziomach pomiędzy pomieszczeniami.

Montaż płytek korkowych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Przed przystąpieniem do prac należy zbadać jego wilgotność. W przypadku podkładów cementowych nie może ona przekraczać 2 proc. (wg CM), a podłoży anhydrytowych - 0,5 proc.. Trzeba także sprawdzić wytrzymałość podłoża; słabe i zapiaszczone należy przeszlifować, odkurzyć i zagruntować. Do wygładzania i niwelowania nierówności stosuje się cienkowarstwowe masy samopoziomujące na bazie cementów.

Układanie płytek korkowych powinno być poprzedzone pomiarami pomieszczenia; należy wyznaczyć linię, wzdłuż której będą montowane płytki oraz sprawdzić, jakie kawałki płytek będą montowane przy ścianach (nie powinny być węższe niż 5 mm) i ewentualnie skorygować położenie linii.
Klejenie zaczyna się od środka pomieszczenia, wzdłuż wyznaczonej linii i zgodnie z kierunkiem padającego światła dziennego.
Do klejenia płytek ze spodem z korka naturalnego stosuje się zawsze kleje kontaktowe (mogą to być kleje dyspersyjne na bazie żywic lateksowych lub kleje kontaktowe na bazie rozpuszczalników chemicznych - polichloroprenowe). Charakteryzują się one bardzo dużą początkową siłą wiązania i dużą wytrzymałością na ścinanie.

Zobacz również: Eleganckie łączenie podłóg: wybieramy listwy podłogowe >>>

Podłogi do każdego wnętrza - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz stylowe podłogi, które stanowią nie tylko praktyczne wyposażenie wnętrz, ale także dekoracyjne. Takie podłogi odmienią każde mieszkanie.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY