Eleganckie łączenie podłóg: wybieramy listwy podłogowe

2012-10-23 12:04

Co zrobić, by łączenie podłóg wyglądało elegancko i estetycznie? Jednolita podłoga w całym mieszkaniu to rozwiązanie mało popularne. Najczęściej do kuchni czy łazienki stosujemy inne podłogi niż do reszty pomieszczeń. Sprawdź, jakie listwy podłogowe wybrać.

Zazwyczaj kładziemy w mieszkaniu podłogi różnego rodzaju w zależności od pomieszczenia. Wówczas musimy dobrać odpowiednie listwy wykończeniowe, by łączenie podłóg nie kłuło w oczy i wyglądało estetycznie. Sprawdź, jakie listwy podłogowe będą najlepsze, by uzyskać elegancki efekt.

Łączenie podłóg: o czym pamiętać

  • Jeden poziom. Najlepiej, by podłogi, które będą się łączyć, znajdowały się na jednej wysokości. Różnice grubości okładzin (np. płytek i parkietu) wyrównasz zaprawą podkładową. Jeśli utrzymanie poziomu jest niemożliwe, a różnica nie przekracza 2 cm, zamontuj pochyłą listwę maskującą spadek. Przy większej wysokośc (4–10 cm) konieczny będzie próg.
  • Dylatacje. Podłoga drewniana reaguje na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Rozszerza się i kurczy. Aby nie zniszczyła np. sąsiadujących płytek, na linii łączenia (również wzdłuż ścian) zostaw 2–3-milimetrową szczelinę. Umieść w niej listwę dylatacyjną albo wypełnij elastycznym materiałem.
  • Zabezpieczenia. Podczas montażu posadzek uważaj, by nie uszkodzić ich krawędzi. Szczególnie gdy łączysz dwa odmienne strukturalnie materiały, np. żywicę i drewno.

Listwy podłogowe: jakie wybrać

Na rynku dostępne są listwy wykończeniowe aluminiowe, ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych i drewna. Przy łączeniu powierzchni drewnianych najczęściej wykorzystuje się aluminium lub drewno. Jeżeli mamy podłogi laminowane lub deski trójwarstwowe - najlepsze będą profile aluminiowe oklejone folią PCV. Listwy podłogowe są dostępne w wielu kolorach i nie powinno być problemu z dobraniem ich do różnych gatunków drewna czy dekorów paneli. Dostępne są m.in. listwy w odcianiach metalicznych (złote, srebrne, oliwkowe) i drewnopodobne. Listwy podłogowe są najczęściej montowane w systemie kołek - wkręt.  W przypadku podłóg, w których poprowadzona jest instalacja - montaż odbywa się przy użyciu kleju.