Wybieramy witryny do salonu. Na co zwrócić uwagę, jak wpasować je w wystrój?

Witryny to meble, które przeżywają swój powrót na salony. Eksponowanie zastawy stołowej, naczyń, serwisów obiadowych, kieliszków, wazonów i dekoracji znów stało się modne. Za sprawą otwieranych, przeszklonych frontów zawartość witryny jest widoczna, możemy prezentować z dumą zbiory, pamiątki lub książki. Od koneserów dzieł sztuki, poprzez kolekcjonerów porcelany, aż po gadżetomaniaków – szeroki wybór witryn do salonu sprawia, że każdy znajdzie mebel spełniający stylistyczne i funkcjonalne oczekiwania.

Witryna do salonu
Witryna do salonu
Witryna do salonu
Witryna do salonu
Witryna do salonu

Witryny do salonu – krótka historia

Witryny jako nowość pojawiły się w Anglii i Francji w drugiej połowie XVIII wieku. W późniejszym okresie oprócz przodu przeszklone zostały dwa pozostałe boki mebli – celem dodatkowej ekspozycji zawartości. Tak powstała serwantka – pochodna witryny do przechowywania wyłącznie zastawy i przeznaczona głównie do jadalni.

Witryna do salonu – zasady aranżacyjne

Salon jako pomieszczenie reprezentacyjne, w którym przyjmujemy gości, jest doskonałym miejscem do eksponowania własnych zbiorów i kolekcji. Witryna może być głównym bohaterem tego pomieszczenia za sprawą odpowiedniego usytuowania, oświetlenia i kolorystyki ścian. Poznajmy kilka prostych zasad aranżacyjnych:

1. Wybierając ścianę, na której chcemy umieścić mebel, warto pamiętać, że zwrócenie witryny frontem w stronę wejścia lub na głównej ścianie (statement wall) dodatkowo przyciąga uwagę. Zdecydowanie mniej korzystny jest widok szczytu witryny po przekroczeniu progu salonu.

2. Aby uzyskać harmonijny efekt, kolorystykę drewna witryny warto dobrać pod kolor pozostałych elementów wnętrza – drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, drewnianych podłóg.

3. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej wyeksponować witrynę, możemy zastosować zasady stosowane we wnętrzach muzealnych i galeriach sztuki. Ściana pomalowana na grafitowo albo szaro stanowić będzie niezwykłe tło dla mebla. Efekt ten można spotęgować odpowiednim oświetleniem.

Witryny drewniane

Drewniane witryny dobrze prezentują się w tradycyjnych wnętrzach salonów. Styl klasyczny podkreślają szprosy przeszklonych frontów, frezowania, zdobiony cokół, gzyms – korona wieńcząca mebel. Witryny do salonu w stylu prowansalskim oraz shabby chic mogą być bielone, patynowane, mieć „przecierki” oraz efekt postarzenia. Ich kabriolowe nogi (wygięte w esowatej formie, jak w pałacowym stylu Ludwika XV) nadają lekkość bryle.

Jeśli salon urządzony jest w stylu gabinetowym, ciemna drewniana witryna będzie dobrym uzupełnieniem skórzanej sofy chesterfield. Celowe eksponowanie książek w witrynie może być elementem wizerunkowym, budującym prestiż np. w gabinecie firmy. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się witryny, których drzwiczki stanowi szkło oprawione w aluminiową ramkę, ze szklanymi półkami i oświetleniem LED.

..  Jak układać książki na półkach? >>>

Witryna na książki

Witryny do przechowywania książek są stosunkowo płytkie. Wymiar ten ma umożliwiać ustawianie jedynie jednego rzędu pozycji literatury. Ich standardowa głębokość, podobnie jak w przypadku otwartych regałów, wynosi około 30-36 cm. Przechowywanie domowej biblioteki w przeszklonych witrynach umożliwia estetyczne eksponowanie zbiorów (ułożonych według tematyki albo kolorami grzbietów) oraz zabezpiecza książki przed kurzem.

Witryna szklana, lekarska, medyczna

Miłośnikom stylu vintage mogą przypaść do gustu witryny lekarskie nazywane również medycznymi. Choć dla wielu osób wyposażenie szpitala budzi skojarzenia z higieną i sterylnością, a równocześnie brakiem domowego ciepła i przytulności, to jednak należy docenić ciekawe i proste wzornictwo mebli z epoki. Autentyczną, używaną witrynę lekarską możemy nabyć w internetowych serwisach ogłoszeń lokalnych. Jeśli chcemy zakupić nową witrynę, w ofercie niektórych sieciowych sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz znajdziemy kolekcje inspirowane metalowymi szpitalnymi szafkami z zaokrąglonymi narożnikami.

NIE PRZEGAP

Ocena: 5
Tekst: Remigiusz Łangowski Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY