Biurko komputerowe – design w parze z funkcjonalnością

Wydaje się, że nie ma nic łatwiejszego niż wybór biurka komputerowego. Rynek jest przecież pełen różnorodnych rozwiązań. To prawda, każdy powinien znaleźć coś dla siebie i to bez większych problemów – zarówno jeśli chodzi o styl, jak i finanse. Wyzwaniem poostaje jednak znalezienie biurka, które nie tylko będzie dobrze prezentować się w salonie, sypialni, gabinecie czy domowej biblioteczce albo w pokoju dziecka, ale też okaże się naprawdę wygodne w codziennej pracy. Sprawy nie ułatwia fakt, że niektórzy producenci mebli zatrzymali się na etapie dużych blaszanych pecetów, jakie były w użyciu w końcówce lat 90. XX wieku.

.. Gdzie postawić biurko? Architekt radzi

.. Jak wybrać biurko dla dziecka, ucznia, studenta

Tymczasem zmienił się sprzęt, a wraz z nim i wymagania konstrukcyjne biurek. Co więcej, rozwija się nasza wrażliwość i świadomość estetyczna. Nie chcemy mieć na widoku kabli czy przewodów. Do tego dochodzi kwestia ergonomii pracy – by praca czy rozrywka przy komputerze była zdrowa dla naszego kręgosłupa. Sam komputer to też nie wszystko. Towarzyszy mu przecież szereg akcesoriów, które ułatwiają pracę, a także ułatwiają zachowanie ładu na biurku. Więcej o nich – poniżej.

Biurko komputerowe – pamiętajmy o ergonomii i przestrzeni

Jednym z symboli biurek komputerowych sprzed lat jest wysuwana półka na klawiaturę i myszkę, zastępująca tradycyjną centralną szufladę. To rozwiązanie pozwalało schować oba urządzenia, ale zarazem oddalało nas od ekranu. W dodatku półki te nie zawsze miały odpowiednią sztywność. W rezultacie częściej bezczynnie się kurzyły niż mieściły klawiaturę. Współcześnie w dobie bezprzewodowych myszy i klawiatur oraz płaskich ekranów zdecydowanie lepiej, gdy klawiatura leży na głównym blacie biurka. Niżej może znaleźć się szuflada na pendrive’y i inne akcesoria. Kluczowa jest wielkość przestrzeni roboczej, która musi być dopasowana do naszych potrzeb – raczej większa niż mniejsza.

.. Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie?

.. Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana?

Szukając biurka, powinniśmy zadbać o to, aby ekran był na wprost miejsca, w którym siedzimy. Nie bójmy się przy tym dużych monitorów. Dobrym wyborem będą ekrany 27- czy 30-calowe – okażą się praktyczne, a nie będą nas przerażać swoimi gabarytami. Przy racjonalnym, umiarkowanym korzystaniu nie będą też miały negatywnego wpływu na nas wzrok. Nie możemy zapomnieć o dobrym oświetleniu biurka, zwłaszcza w pokoju dziecka, które będzie przy nim również odrabiać lekcje. Bardziej niż o biurko, powinniśmy tu zresztą zadbać o dobry fotel z regulowanym oparciem i siedziskiem.

Warto schować przewody od komputera

Największym problemem sprzętów elektronicznych wciąż są przewody. Jeśli pracujemy wyłącznie na laptopie, to wtedy jedynym problemem jest ukrycie kabla zasilającego. Jeśli jednak na biurku znajdzie się także wygodny monitor, do którego podłączymy laptopa, oraz lampka biurkowa – przewody będą już trzy. Warto więc kupić biurko z systemem prowadzenia i maskowania kabli. W drewnianym blacie biurka otwór na kable możemy zresztą wywiercić choćby sami. W szklanych biurkach z kolei warto pomyśleć o jakimś uchwycie, który będzie skupiał przewody i prowadził je wzdłuż nogi. Kwestię przewodów warto mieć na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy biurko ma być ustawione nietypowo, przykładowo na środku gabinetu. Jeśli marzy nam się podobne rozwiązanie, już na etapie remontu lub aranżacji mieszkania warto pomyśleć o gniazdku elektrycznym w podłodze.

Biurko komputerowe – nawet gdy korzystamy z laptopa

Biurko w domu przestało być niezbędne w momencie, gdy porzuciliśmy duże stacjonarne komputery na rzecz laptopów. Stacjonarny komputer ma dziś sens, gdy rzeczywiście korzystamy z niego w pracy lub gdy potrzebujemy wydajnej maszyny do gier. Na ogół wybieramy natomiast tablet lub laptop, który możemy zabrać ze sobą i wygodnie wykorzystywać nie tylko w domu. Siedzenie z laptopem, a zwłaszcza tabletem na kanapie czy na balkonie jest bardzo komfortowe. Jednak biurko ma kilka atutów, których popularność urządzeń mobilnych nie zdołała podważyć. Po pierwsze pozwala na pracę w pozycji zdrowej dla kręgosłupa, nie wywołuje też – jak trzymanie laptopa na kolanach – problemów ze stawami ani przegrzania organizmu. Po drugie – sprawia, że mobilizujemy się i rzeczywiście koncentrujemy na działaniach. Posiadanie biurka w domu zwłaszcza przy pracy zdalnej pozwala ponadto na wprowadzenie zdrowego rozgraniczenia, że to właśnie biurko jest miejscem pracy, a kanapa czy łóżko – przestrzenią relaksu.

Przydatne akcesoria na biurko komputerowe

O czym była już mowa, nawet jeśli korzystamy z laptopa, warto ustawić na biurku monitor, który zwiększy nam przestrzeń roboczą i sprawi, że praca przy komputerze będzie bardziej komfortowa. Słusznym wyborem okaże się zakup modelu ze złączem USB-C – nawet jeśli nasz obecny laptop takiego nie ma, to następny powinien już mieć. Dzięki temu złączu jednym kablem nie tylko prześlemy obraz z jednostki centralnej na ekran, ale też będziemy ładować baterię komputera. Warto też pomyśleć o myszce i klawiaturze, które pozwolą na przyjęcie wygodniejszej pozycji przy pracy.

.. Szafka RTV – konieczna czy zbędna? Urządzamy kącik multimedialny

.. Pilot uniwersalny – zamień pięć pilotów na jeden

Wygodną opcją są także stacja dokująca, do której podłączymy wszelkie urządzenia towarzyszące. Dyski zewnętrzne, karty pamięci i drukarka skomunikują się więc z komputerem za pomocą jednego jedynego kabla. A skoro o dysku zewnętrznym mowa – warto zakupić dysk bezprzewodowy, na którym cała rodzina będzie mogła gromadzić kopie ważnych plików. Nie będziemy musieli obawiać się utraty pracy magisterskiej, archiwalnych PIT-ów i innych dokumentów ani zdjęć z wakacji.

Biurko komputerowe z regulowaną wysokością – nowy trend

Trendy w świecie pracy biurowej ewoluują wraz ze zmianami w sposobie pracy. Współcześnie coraz więcej osób pracuje przed ekranem. Coraz częściej można więc spotkać biurka z łatwą regulacją wysokości. Ta opcja przyda się nie tylko wtedy, gdy przy danym meblu pracują na zmianę dwie osoby o różnym wzroście. Umożliwi podniesienie blatu także znacznie wyżej, aby móc pracować na nim na stojąco. W takiej pozycji swoje zadania częstokroć wykonujemy szybciej, na ogół też przybieramy postawę zdrowszą niż przy pracy siedzącej. Te zmiany sposobu pracy docenią właśnie osoby pracujące dużo, a że coraz popularniejsza jest praca zdalna, takie biurko warto kupić także do domu.

Biurko komputerowe od stolarza czy popularnego sklepu meblowego?

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie kupić biuro odpowiednie dla nas. Wszystko zależy od stylu czy konwencji wyposażenia domu czy mieszkania. Oferta firm Agata, Black Red White czy IKEA jest bardzo bogata w różnorodne biurka, które można dobrać do swoich potrzeb. Rozwinęła się też baza polskich firm zajmujących się produkcją i sprzedażą wyłącznie rozwiązań biurowych. Możemy sięgnać także po usługi stolarza, który wykona meble według indywidualnego projektu – oby nie tylko pięknego, także ergonomicznego.