Wielkomiejski styl eko: organiczne kształty drewnianych mebli i dodatków

Styl eko albo się kocha albo nienawidzi. Kształty organiczne, charakterystyczne dla stylu eko, jednych wprawiają w zachwyt, w pozostałych rodzą dylema "co z tym zrobić" i do czego dopasować. Dodatki do domu w stylu eko potrafią zachwycać pięknem surowego drewna, a organiczne kształty natury czasem naprawdę potrafią zadziwić...

Meble w stylu eko: stół drewniany o organicznym kształcie
Meble w stylu eko: stołek z drewna, skóry i metalu
Komoda drewniana w stylu eko
Meble w stylu eko: drewniane skrzynie po jabłkach
Meble w stylu eko: stolik z palet

Wielkomiejski styl eko. Co to takiego? Życie tak pędzi, że coraz częściej myślimy jak nie dać się zwariować. Zaczynamy się odżywiać ekologicznie, przesiadamy się z samochodu na rower. Zaczynamy też myśleć o innym wyposażeniu mieszkania, nawet w dużym mieście.  Bo styl eko nie oznacza tylko mieszkania na wsi, coraz częściej zagląda do domów w wielkich miastach.  W domach prywatnych i w przestrzeni publicznej coraz częściej widzimy meble wykonane ze skrzyń po jabłkach albo winie.

Czy styl eko to to samo co styl rustykalny?

Nie. To dwa różne style, choć oba opierają się na wykorzystaniu materiałów naturalnych. Meble i dodatki do domu w stylu eko będą proste, bez dodatkowych zdobień. W stylu rustykalnym znajdziemy charakterystyczne rzeźbienia, wycinanki i kolorowe, malowane, ludowe motywy. Najbardziej popularne meble w stylu eko to zabudowy i półki wykonane ze skrzyń po jabłkach lub po winie. Nie muszą być wcale szorstkie i chropowate. Mogą być idealnie wygładzone i wypolerowane. A co najważniejsze meble i dodatki do domu w stylu eko zawsze wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu, lub z desek, których kształt nie pozwala na zrobienie z nich regularnego w kształcie stołu. Stąd właśnie kształty organiczne mebli w stylu eko.

Meble z drewna o organicznych kształtach: wyjątkowe i niepowtarzalne

Meble w stylu eko wykorzystują żywiołowość natury i przekuwają w walor to, co przy seryjnej produkcji drewnianych mebli uznaje się często za defekt surowca. Nieregularne słoje, czeczota czy narośle i zmiany chorobowe drewna to idealny, rzeźbiarski materiał dla mebli wykorzystujących organiczne kształty. Meble w stylu eko to najczęściej półki i zabudowy zrobione ze skrzynek po jabłkach albo winie. Tak modne ostatnio stoliki z palet, skrzynie na drobiazgi, stoły i biurka ale koniecznie z blatami o organicznych kształtach. Zwłaszcza te ostatnie stają się prawdziwym hitem sezonu. Są nieregularne, często zaokrąglone w taki sposób, którego człowiek by nie wymyslił. Bo i po co? Stąd właśnie oryginalność mebli o organicznych kształtach, ich wyjątkowość i niepowtarzalność. W stylu eko znajdziemy też komody, wykonane z nieprzetworzonego drewna, stołki wykończone skórami zwierzęcymi czy lampy z wiklinowymi stelażami lub abażurami.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: mat. pras. Miloo Home

POLECANE ARTYKUŁY