Jasny pokój dzienny sprzyja chętnemu w nim przebywaniu. Dobre doświetlenie wnętrza gwarantuje dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Jakimi sposobami wprowadzić więcej światła do pokoju dziennego? Jak uzyskać jasne wnętrza?

Jak wpuścić światło do pokoju dziennego: subtelne wykusze

Niezastąpiona siła wykuszy, tak popularnych szczególnie w angielskiej architekturze mieszczańskiej, polega na ich znakomitej zdolności rozświetlania wnętrza (któż zresztą bardziej niż Anglicy tęskni za każdym słonecznym promykiem?). Umieszczone pod kątem szyby na skrajnych stronach okiennego występu, pryzmatycznie potęgują ilość światła, które wpada do wnętrza pokoju dziennego przez okna rozmieszczone równolegle do ściany. Prosty zabieg a znakomicie rozświetla wnętrze. Do tego strefa z wykuszem znakomicie nadaje się jako miejsce jadalni, bądź kącika do czytania (np. na wykonanej na wymiar skrzyni z miękkim siedziskiem). Pamiętajmy jednak, że im mniejszy bądź ciemniejszy pokój dzienny, tym bardziej uważać trzeba z kolorami mebli i dodatków. W takich przestrzeniach warto stawiać na warianty bieli i popielatych szarości. Gra odcieni doda wnętrzu plastyczności, zaś jasne kolory mebli nie zaciemnią wnętrza.

Jasne wnętrza: szklana ściana

Jeśli chcemy optycznie powiększyć nasz pokój dzienny i go doświetlić, warto pomyśleć o zupełnym przeszkleniu jednej ze ścian. W zależności od tego, czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tarasu lub balkonu, przeszklić możemy ścianę na całej jej szerokości. Wówczas doświetlenie tarasu spłynie na pokój dzienny z całej powierzchni zewnętrznego wyjścia. Jeśli dysponujemy wyjściem na ogród wprost z pokoju dziennego, przeszklenie warto uzupełnić o sezonową szklarnię bądź całoroczną werandę. Kulminacja światła, spływająca ze wszystkich boków dostawionej werandy przełoży się wprost na świetlistość w pokoju dziennym. A zwiększona optycznie powierzchnia pokoju dziennego, dzięki pozyskaniu rozświetlonej werandy, jeszcze bardziej podbije jasny efekt pokoju dziennego.

Pokój dzienny otwarty na taras

Doskonałym zabiegiem rozświetlającym – tak optycznie, jak i funkcjonalnie, jest zintegrowanie pokoju dziennego z przestrzenią tarasu, poprzez zastosowanie przestronnych drzwi przesuwnych. Poprzez gładkie, szklane tafle drzwi przesuwnych światło dzienne naturalnie wpada do wnętrza pokoju dziennego. Brak szpros i dodatkowych podziałów okna tylko sprzyja temu zjawisku, nie rozpraszając niepotrzebnie smug światła. W upalne, letnie dni – po rozsunięciu drzwi tarasowych, jasne wnętrze pokoju zyskuje niejako dodatkową powierzchnię tarasu. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się między częścią domową, a tą na powietrzu. Sprawdza się to znakomicie nie tylko podczas podejmowania większej liczby gości, ale również w codziennym użytkowaniu pokoju dziennego.