Kupujemy drzwi: porady wnętrzarskie

 wnętrza i drzwi

Lubisz klasyczne wnętrza? Wybierz drzwi drewniane (na zdjęciu drzwi pełne, płycinowe, z drewna sosnowego, Remix).

Wybór drzwi większości z nas przysparza nie lada problemów. Zastanawiamy się z jakiego materiału powinny być drzwi, w jakim stylu i kolorze wybrać drzwi? Drzwi pełne czy przeszklone? Jakie drzwi do łazienki, a jakie do salonu? Nasze porady wnętrzarskie, pomogą wam kupić drzwi.

Przeczytaj nasze porady wnętrzarskie, zanim kupisz drzwi. Radzimy jakie wybrać drzwi. Przed zakupem drzwi wymierz otwór drzwiowy. Sprawdź dokładnie jego szerokość i wysokość (w świetle ościeżnicy).

Zobacz ŁADNE WNĘTRZA: zdjęcia i aranżacje

Standardowe drzwi mają szerokość 80 cm. Ale w sklepie dostępne są też 70-, 90- i 100-centymetrowe. Drzwi mierzą najczęściej 203 cm lub 205 cm, choć dostępne są również 206- i 210-centymetrowe. Jeśli twój otwór drzwiowy ma inne wymiary, dopasuj go do standardów lub zamów drzwi u stolarza. Pamiętaj też, że zbyt długie drzwi można przyciąć o kilka centymetrów.

Kupujemy drzwi: jakie ościeżnice

Możesz wymienić samo skrzydło drzwiowe (zasięgnij porady fachowca, czy będzie pasowało do istniejącej futryny) albo kupić nowe ościeżnice. Zmierz obecną futrynę oraz grubość muru. Planujesz położyć na tej ścianie gładź lub kafelki? Dodaj do grubości muru 1-2 cm. Dla pewności wybierz w sklepie ościeżnice regulowane. Ościeżnica może być regulowana lub stala. Regulowana ościeżnica dopasowuje szerokość do grubości muru (trzeba tylko odpowiednio wybrać zakres obejm, np. od 9,5 do 11,5 cm). Stała ościeżnica ma określoną szerokość profilu.

Wymiana drzwi: jakie drzwi prawe czy lewe?

Upewnij się, w którą stronę mają się otwierać drzwi. Do wewnątrz czy na zewnątrz wnętrza? W łazienkach i toaletach dozwolona jest opcja - na zewnątrz. Zastanów się, po której stronie mają być zawiasy. Tzw. skrzydło lewe to takie, które ma zawiasy po lewej stronie. Skrzydło prawe - po prawej stronie zawiasy. Zapisz wszystkie parametry i dopiero wtedy udaj się do sklepu.

Nowe drzwi: ważne szczegóły

Sprawdź, co wlicza się w cenę drzwi. Ościeżnica, zamek, opaska maskująca? Wypytaj sprzedawcę o materiał, z którego wykonane są drzwi (skrzydło i ościeżnica). Przyjrzyj się drzwiom, zapytaj o możliwość ich transportu i montażu.

NIE PRZEGAP

 wnętrza i drzwi

Drzwi do pokoju dziecka: można na nich rysować kredą lub przyklejać magnesy (drzwi firmy Pol-Skone).

Fot. Materiały prasowe firm

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman

POLECANE ARTYKUŁY