Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana? Kupujemy TV do zadań specjalnych

 Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana? TV do zadań specjalnych

Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana?

Fot. StockSnap, Pixabay

Kupno dobrego i taniego telewizora, który w dodatku będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, to wyzwanie. Radzimy, jak wybrać telewizor dla osób starszych – prosty i wygodny w obsłudze, jak telewizor dla gracza – sprzęt o wyjątkowo dużej rozdzielczości, a jak telewizor dla miłośnika filmu, gwarantujący naprawdę wysoką jakość i obrazu, i dźwięku.

Poszczególne modele telewizorów różnią się nie tylko ceną; także wzornictwem, jakością wykonania, jakością wyświetlanego obrazu, jakością dźwięku oraz zakresem dodatkowych funkcji. Trafny wybór telewizora w zasadniczej mierze bazuje jednak nie tyle na obiektywnych cechach, co na potrzebach przyszłego użytkownika. Warto je więc gruntownie przeanalizować.

Jaki telewizor dla osoby starszej?

Osoby starsze na ogół mają ograniczony budżet. Niestety dostępne w marketach telewizory mało rozpoznawalnych producentów, choć kuszą ceną, nie są dobrym wyborem z uwagi na niską jakość – nie tyle nawet zastosowanych materiałów czy obrazu, ale przede wszystkim jakość dźwięku, co w przypadku seniorów jest szczególnie istotne. Drugą kwestią jest często niewygodny pilot z małymi przyciskami. Ostatnim mankamentem większości takich telewizorów jest mało intuicyjne menu, które utrudnia skorzystanie choćby z najprostszych opcji oraz spowalnia obsługę telewizora.

Telewizor dla seniora powinien być stosunkowo duży, prosty w obsłudze i raczej mało skomplikowany technicznie, choćby pod względem oferowanych funkcji (chyba że dziadek lub babcia pasjonuje się nowinkami technologicznymi). Dobrym wyborem będzie Samsung UE49K5100 lub LG 49LH570V, każdy za ok. 1 600 zł. Jeśli dziadkowie korzystają z internetu, dobrym pomysłem może być Samsung UE49K6300 z funkcjami smart TV za około 2100 zł lub 55-calowy Philips 55PFH5500 za 2 300 zł. A jeśli te modele są za duże lub za drogie, to za 1 200 zł można kupić Philipsa 40PFH4201.

Jaki telewizor dla gracza?

Środowisko graczy, które w Polsce prężnie się rozwija, łącząc osoby ze wszystkich przedziałów wiekowych, to grupa znacznie bardziej wymagająca. Telewizor dla gracza powinien cechować się już rozdzielczością 4K, najlepiej z trybem HDR, tak by użytkownik był w stanie docenić walory grafiki. Przy grach online szczególnie ważne jest opóźnienie pomiędzy obrazem a sygnałem, czyli tzw. input lag. W kontekście tych wskaźników najlepszym wyborem będzie Samsung UE55MU7002T w cenie 4 800 zł lub Panasonic TX-50EX700E za 3 500 zł. Świetny będzie też Sony KD-49XE7005 za około 3 000 złotych.

Spośród tańszych telewizorów dla graczy można polecić 43-calowego Samsunga UE43KU6000 za 1800 zł. A kto szuka taniego, ale dużego telewizora dla gracza, może się pokusić o zakup Philipsa 49PUH6101 za niecałe 2 000 zł, ale tutaj trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami w jakości obrazu.

 

 

NIE PRZEGAP

Kiedy jest dobry czas na zakup telewizora?

 

Polowanie na najnowsze generacje sprzętów w dobrej cenie czy inne superpromocje nie należy do najłatwiejszych. Istnieje jednak pewna sezonowość, o której warto wiedzieć, bo może być pomocna przy wyborze dobrego telewizora. Większość nowych modeli swoją światową premierę ma w styczniu na targach CES w Las Vegas. Na sklepowe półki urządzenia te trafiają w kwietniu lub maju.

 

Pierwsze promocje pojawiają się w miesiącach letnich. Od sierpnia ceny stopniowo spadają, by uzyskać najlepszą cenę na jesieni. Jeszcze bardziej tanieją w lutym, gdy starsze modele są wyprzedawane, aby na sklepowych półkach zrobić miejsce nowościom. Różnice w cenach urządzeń z droższych serii mogą być naprawdę duże. Przykładowo LG B6 w wersji 55-calowej staniał w ciągu roku o ponad 8 tys. złotych!

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze telewizora?

 

Przed zakupem nowego sprzętu warto sobie uświadomić, że na jakość obrazu ma wpływ nie tylko sam telewizor, ale też źródło obrazu. Zadbajmy więc o podpięcie dekodera przewodem HDMI i wybór kanałów HD zamiast SD. Lepszą jakość niż na filmach z płyt DVD uzyskamy z płyt Blu-ray lub nowych UHD Blu-ray, czyli nośników w jakości 4K. Doskonałą jakość obrazu oferują zagraniczne serwisy VOD (wideo na życzenie), warto więc zaopatrzyć się także w szybkie łącze internetowe.

 

I jeszcze jedna uwaga na koniec. Dokonując wyboru nowego telewizora trzeba kierować się rozsądkiem i względami praktycznymi. Jednocześnie warto pamiętać, że stare, legendarne już marki pod względem jakości wyrobów ustępują niektórym młodym producentom.

Telewizor dla fanów filmu

Nawet największe dzieła kinematografii tracą urok, gdy oglądamy je na małym ekranie i w złej jakości. Producenci telewizorów z każdym rokiem są coraz bliżej skonstruowania sprzętu, w którym wszystko wygląda tak jak w zamierzeniu reżysera. Niestety modele wyjątkowo wiernie odwzorowujące obraz są stosunkowo drogie. Jeśli jednak często sięgamy po filmy na Blu-Ray czy UHD Blu-ray albo z Netflixa lub innych serwisów VOD, to wybór dobrego (zatem niestety nietaniego) telewizora jest wskazany.

W kontekście wysokiej jakości obrazu szczególnie polecam telewizory OLED – Panasonic EZ1000 oraz LG B7, a także ekrany QLED – Samsung Q7 i Q9. Warto wybrać modele 65-calowe, które jednak wymagają wyasygnowania ok. 30 tys. zł. A jeśli marzy się nam naprawdę duży ekran, możemy pomyśleć o projektorze lub kupić 75-calowy telewizor Sony KD75XE9005 za 19 000 zł lub Samsunga QE75Q7 w podobnej cenie. Fani absolutnej czerni w rozsądnej cenie powinni poznać telewizor LG OLED 55EG910 za 4 800 zł.

Uniwersalny telewizor do domu w dobrej cenie

Jeśli nie jesteśmy maniakami wysokiej jakości obrazu, oglądamy głównie telewizję, choć czasem zdarzy nam się zajrzeć na YouTube’a, a w gry gramy sporadycznie, to powinniśmy znaleźć sobie przyzwoity telewizor ze średniej półki cenowej. Taki sprzęt powinien mieć 55 lub 65 cali i kosztować w od 4 do 8 tysięcy złotych. Niestety taka kwota to minimalny wydatek, który pozwoli czerpać przyjemność z płynnie działających nowinek technologicznych.

Moim faworytem ze względu na design i szybkość działania funkcji Smart TV oraz świetny obraz jest Samsung UE55MU8002 za 5900 zł. Kolejny wart uwagi model to 58-calowy Panasonic EX780 za niecałe 6 tys. zł. Warto też zwrócić uwagę na 65-calowy Sony KD65XE7005 za 7 tys. zł lub jego 55-calowego odpowiednik w cenie 4 tys. zł. Za 6 tys. zł kupimy też 65 calowego Philipsa PUS652, który kusi Ambilightem, czyli podświetleniem z tyłu.

Ocena: 0
Tekst: Paweł Okopień Zdjęcia: StockSnap, Pixabay

POLECANE ARTYKUŁY