Głośniki do komputera: jakie kupić, na co warto zwrócić uwagę?

 Głośniki do komputera: jakie kupić, na co warto zwrócić uwagę?

Głośniki do komputera powinny nie tylko oferować dobrą jakość dźwięku, ale również stylowo wyglądać.

Fot. Materiały prasowe firmy Logitech

Dźwięki towarzyszą nam niemal cały czas, trudno się bez nich obejść zarówno pracując, jak i czerpiąc rozrywkę przy komputerze. Dlatego warto zadbać o dobre głośniki do komputera. Głośniki, które nie zabiorą dużo miejsca, a jednocześnie będą świetnie wyglądać.

Dlaczego warto kupić głośniki do komputera?

Komputery stacjonarne zazwyczaj nie są wyposażone we wbudowane głośniki. Również monitory coraz rzadziej mają głośniki, a nawet jeśli są w nie wyposażone, ich jakość często nie jest wystarczająca. Podobnie jest w przypadku laptopów. Dźwięk wydobywający się z obudowy takiego małego urządzenia mało kogo satysfakcjonuje. Dlatego warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, które zapewni dobrą jakość dźwięku podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy relaksowania się przy grze komputerowej. Co ważne, nie muszą być to typowe głośniki do komputera, można wybrać rozwiązania bezprzewodowe i głośniki, które wykorzystamy też w inny sposób. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy.

.. Domowy kącik do pracy: 15 pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni >>>

Głośniki do komputera czy słuchawki – co wybrać?

Zanim zaczniemy rozglądać się nad głośnikami do komputera, warto przemyśleć, czy rzeczywiście ich potrzebujemy i będziemy zadowoleni z takiego rozwiązania. Może okazać się, że lepszym pomysłem będzie zakup słuchawek. Atutem słuchawek jest to, że możemy je łatwo schować, zabrać ze sobą, coraz częściej są bezprzewodowe. Dobre słuchawki gwarantują świetną jakość dźwięku. Przede wszystkim słuchawki zapewniają prywatność w odtwarzaniu muzyki, w przeciwieństwie do głośników komputerowych. Możemy grać w gry, oglądać seriale, albo pracować przy muzyce nie przeszkadzając innym domownikom. To także najlepsze rozwiązanie do słuchania muzyki w miejscu pracy, jeśli pracodawca na to pozwoli. Słuchawki z redukcją szumów pozwolą się wyciszyć i skupić na pracy.

 

 Głośniki do komputera: jakie kupić, na co warto zwrócić uwagę?

Bezprzewodowe słuchawki Sound Club Urban Premium Black dzięki obracanej konstrukcji nauszników oraz systemowi Globe Sound zmieniają się w głośniki.

Fot. materiały prasowe Goclever

Jakie głośniki do komputera kupić?

Najprostsze modele głośników komputerowych (nazywanych też multimedialnymi) kosztują już kilkanaście złotych. Wystarczy, żeby miały wtyczkę minijack, takie samo złącze jest też w komputerze. To jednak opcja tylko dla tych, którzy niewielkim kosztem chcą sobie zapewnić dźwięk audio w komputerze. Już za 50 zł można kupić głośniki Dell AX210CR, czyli prosty zestaw stereo z kolumnami do ustawienia po dwóch stronach monitora. W podobnej kwocie znajdziemy też malutkie biało-czarne głośniki Logitech Z120. Ciekawym rozwiązaniem zamiast typowego głośnika jest soundbar DEL AC511, który zasilany jest po USB i kosztuje ok 100 zł. Można go położyć pod monitorem, więc nie będzie rzucał się w oczy i zajmował dużo miejsca. Bardzo stylowe są głośniki Logitech MX Sound, ale to już wydatek ok 300 zł, jeszcze więcej przyjdzie nam zapłacić za głośniki Bose Comapnion 2 – ok 400 zł. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z bardzo czystym dźwiękiem dobrej jakości. Gracze i osoby korzystające z komputera do oglądania filmów mogą pomyśleć o prawdziwym kinie domowym w postaci zestawu głośników 5.1 Logitech Z-906 z certyfikatem THX – ten kosztuje jednak już ponad 1000 zł i zajmuje nieco miejsca w pokoju. Warto zwracać uwagę zarówno na wygląd, jak i jakość dźwięku. W niektórych sklepach jest możliwość podłączenia takich głośników do telefonu i posłuchania, jak grają.

 

NIE PRZEGAP

 Głośniki do komputera: jakie kupić, na co warto zwrócić uwagę?

Głośniki Dell są proste, tanie i dobrze wyglądają rozstawione po obu stronach monitora.

Fot. mat. pras. Dell

Inne rozwiązania audio – alternatywa dla głośników komputerowych

Jednak na typowych głośnikach komputerowych rozwiązania audio dla naszego komputera się nie kończą. Dobrym pomysłem są po prostu bezprzewodowe głośniki bluetooth. Można je umieścić gdzie chcemy, gdyż nie trzeba ich podłączać kablem do komputera. Wymagają jedynie podłączenia do prądu. Dzięki możliwości zasilania baterią można je przenosić i zabrać ze sobą np. na piknik czy wyjazd. Innym rozwiązaniem może być podłączenie komputera do mini wieży, czy innego systemu audio, który mamy w pokoju. Często możliwe będzie wykorzystanie do tego także właśnie bezprzewodowej łączności bluetooth. Ułatwione zadanie mają posiadacze komputerów Mac. Apple oferuje funkcję AirPlay i przesyłanie bezprzewodowe dźwięku na kompatybilne urządzenia bez utraty jakości. Jeśli zechcemy, możemy połączyć nasz komputer nawet z soudnbarem od telewizora.

 

 Głośniki do komputera: jakie kupić, na co warto zwrócić uwagę?

Z906 – zestaw 5.1 polecany dla graczy. Zapewnia doskonałą jakość dźwięku – siedząc przy komputerze można się poczuć niemal jak w kinie.

Fot. Materiały prasowe firmy Logitech

Wszystko zależy od sprzętu, jaki posiadamy lub jaki chcemy nabyć, oraz czy ma służyć wyłącznie jako głośnik do komputera lub być bardziej wielofunkcyjny. Podstawowe głośniki komputerowe są dostępne za 30 zł, a przy miniwieży czy systemie audio możemy wydać nawet 2–3 tysiące złotych. Dobre głośniki bluetooth to wydatek rzędu 300 zł, głośniki stworzone z myślą o podłączeniu do komputera, oferujące dobry dźwięk i ładnie, stylowo wykonane, to podobna kwota.

Ocena: 3,7
Tekst: Paweł Okopień Zdjęcia: Materiały prasowe firmy Logitech

POLECANE ARTYKUŁY